Browsing Tag

Angli

Në Angli ka derbi për Shkriniar, Zhang i vë çmimin

Milan Shkriniar është një ndër lojtarët që kanë spikatur më së shumti te skuadra e Interit. Qendërmbrojtësi iu deshën pak ndeshje për të bindur tifozerinë zikaltër dhe tani është një ndër lojtarët më të kërkuar në treg. Anglia është…

VIDEO / Ndodhi në Angli, futbolli shndërrohet në regbi

Futbolli është një sport i prejardhur nga regbija. Ndarja midis të dy sporteve ka ndodhur më shumë 150 vite më parë, kur dhe u formuluan për herë të parë rregullat e këtij sporti që tani është popullor në çdo cep të planetit. Megjithatë, ka…

Çelsi – Mançester Junajtid, në tribuna luajnë “WAG”-sat

Të shtunën stadiumi “Stamford Bridge” do të jetë i mbushur me tifozë për të parë një nga përballjet më mitike të futbollit anglez. Atë ndaj Çelsit të Sarrit dhe Mançesterit të Zhoze Murinjos. Fitorja kërkohet me çdo kusht nga secili klub,…

VIDEO: Fundjava angleze, gafa e vitit vjen nga një sulmues

Rastet e humbura në mënyrë të çuditshme sa vijnë e shtohen, ndërkohë që këtë herë një i tillë është regjistruar në League One (liga e tretë) në Angli. Zakonisht ndodh që mbrojtësit nuk kanë shënjestrën e duhur, por këtë herë ishte një…

Karvahal e thotë hapur: Nuk e lë futbollin pa luajtur në Angli

Dani Karvahal është rikthyer prej vitesh në një lojtar stabël në formacionin e Real Madrid, që është dhe klubi ku spanjolli u formua që në moshën 10-vjeçare. Në një intervistë për medien peruane “Libero”, Karvahal tha se në të ardhmen do të…

Henri dhe Terri tashmë në një ekip, por si trajnerë

Tierri Henri dhe Xhon Terri janë ndeshur për vite me radhë më njëri tjetrit, teksa përfaqësonin përkatësisht skuadrat e Arsenalit dhe Çelsit. Por, shumë shpejt dyshja e futbollistëve që kanë shkruar historinë e futbollit anglez mund ta…

Terri shtang Rusët, gruaja i bllokon transferimin

Kalimi i Xhon Territ te skuadra e Spartakut të Moskës ishte thuajse një fakt i kryer. Ish-kapiteni i Çelsit kaloi testet mjekësore dhe kishte rënë dakord për një kontratë 1-vjeçare, ku do të përfitonte 1.7 milionë euro. Por, pas një…

Lajm fantastik për Liverpulin, vjen firma e shumëpritur

Pas blerjeve të shumta te merkato e verës, te Liverpuli ka ardhur koha për disa “blerje” brenda klubit. Ekipi anglez sapo ka njoftuar rinovimin e kontratës me kapitenin e skuadrës, Xhordan Henderson. Falë firmës së re, mesfushori anglez e…

Emeri vjen me risi, Arsenali ndalon lëngjet e frutave

Unai Emeri ka filluar t’i japë Arsenalit formën që ai dëshiron. Sigurisht, ky është një proces kërkon shumë kohë, por teknikut spanjoll i kanë lënë dorë të lirë në çdo aspekt. Vendimi më i fundit që ka marrë trajneri i rii “topçinjve” ka…

“Luftë civile” te Junajtid, shkaku është… Marsial

Zhoze Murinjo pësoi humbjen më të thellë të karrierës si pritës kundër Totenhemit. Fitorja 0-3 e londinezëve ka tronditur në themel “Djajtë e Kuq”, por kur mendohej se situata nuk mund të shkonte më keq, ka ardhur një tjetër goditje për…

Një 19-vjeçar “fut në sherr” Anglinë me Irlandën

Talenti 19-vjeçar i Uest Hemit, Deklan Rajs, është kthyer në adoleshentin më të disktuar në Angli gjatë ditëve të fundit.  Qendërmbrojtësi i talentuar është në mëdyshje për të ardhmen e karrierës së tij në arenën ndërkombëtare, pasi ai…

Ish-sulmuesi i Anglisë dhe Uest Hemit shpall falimentimin

Karlton Kol prej një viti është dorëhequr nga futbolli profesionist. Ish-sulmuesi i njohur i Uest Hemit, i cili ka luajtur për rreth 15 vite në futbollin anglez ka shpallur falimentimin. Diçka e pabesueshme duke llogaritur se gjatë…

Mallkimi vazhdon te Siti, portieri mbyll sezonin

Gëzimi i fitores tenistike ndaj Hadërsfilldit ka zgjatur shumë pak për skuadrën e Pep  Guardioës, pasi “qytetarët”, kanë pësuar një tjetër dëmtim të rëndë në stërvitje, pas atij të Kevin De Brujn, i cili dëmtoi ligamentet e gjurit. Kësaj…

Në Angli tregohen kreativë, boja rozë “arma” më e fundit

Klubi i Noruiç Sitit ka gjetur një mënyrë kreative për t’i dhënë vetes një avantazh sado të vogël ndaj ekipeve kundërshtare. Drejtuesit e klubit anglez kanë vendosur të lyejnë dhomat e ekipit mysafir me ngjyrë rozë, pasi kjo mund të ndikojë…

Vonesa në punime, Totenhemi… si ekipet shqiptare

Kur drejtuesit e Totenhemit hapën punimet e stadiumit të ri, ata u premtuan tifozëve se sezoni 2018/2019 do i gjente ata në shtëpinë e re. Por, siç ndodh shpesh në të tilla projekte, afatet jo gjithmonë respektohen. Drejtori i klubit…

Risi në Angli, kartonë edhe për trajnerët

Në futboll ndodh shpesh qe të të marrin emocionet e të dalësh jashtë vetës, qofsh tifoz, lojtar ose trajner. Sjelljet e papërshtatshme të trajnerëve shpesh shoqërohen me paralajmërime nga gjyqtarët e ndeshjes, por sigurisht kur kalohet caku…

Makth për mesfushorin e Liverpulit, humbet sezonin pa filluar

Aleks Okslejd-Çembërlejn ishte një nga lojtarët më të dalluar të Liverpulit gjatë sezonit të kaluar, por një dëmtim në gjysmëfinalen e Champions-it ndaj Romës i privoi atij mundësinë për të qenë pjesë e finales së Kievit ndaj Real Madridit.…

Sarri fillon “revolucionin”, kapiteni e pëson i pari

Merkato e verës pritet të jetë shumë e nxehtë te klubi i Çelsit. Me ardhjen e Mauricio Sarrit tek ekipi londinez do të fillojë një epokë e re drejt rikthimit te titulli kampion. Tekniku italian përflitet se po kërkon me çdo kusht një…