115 mijë vende për finalen e Kupës së Botës, në Afrikë do të ndërtojnë stadiumin më të madh në botë

Spanja, Portugalia dhe Maroku do të jenë organizatorët e Kupës së Botës 2030. Për herë të…

VIDEO/ Arabia Saudite shpall zyrtarisht kanidaturën për Kupën e Botës, kanë krijuar edhe logon, slloganin dhe videon zyrtare

Arabia Saudite synon ta çojë përpara projektin ambicioz që ka nisur në futboll. Shteti nga Lindja…

Dha dorëheqjen nga Kombëtarja disa vite me parë, Kroos bën prapakthehu dhe i përgjigjet kërkesës së Gjermanisë

Kroos i tha lamtumirë të luajturit për kombëtaren gjermane disa vite më parë, por pasi u…

Merrte para nga lojtarët që ftonte në Kombëtare dhe trukonte ndeshje, dënohet me burg të përjetshëm ish-trajneri i Kinës

Ish-futbollisti kinez Li Tie është dënuar me “burgim të përjetshëm” për korrupsion në atdheun e tij.…

Shembull për futbollin! Kombëtarja e tij ngeli pa finale nga modestët e Jordanisë, Son Heung Min nuk justifikohet: Ata luftuan deri në fund si luanë, e merituan

Kombëtarja e Koresë së Jugut u eliminua në gjysmëfinale të Kupës së Azisë pasi u mposht…

“Po humbim futbollin, e shoh te fëmijët e mi”! Trajneri që shpalli Argjentinën kampion bote: Lërini të luajnë dhe mos i thoni të pasojnë, nuk do kishim as Mesin sot

Trajneri që e shpalli Argjentinën si kampion bote, Lionel Scaloni, kishte një mesazh për të gjithë…

Arabia Saudite “pushton” futbollin, do të organizojë edhe Kampionatin Botëror

Arabia Saudite ka bërë investime të çmendura në futboll. Pas afrimit të emrave si Ronaldo, Sane,…

Një stadium me 113 mijë vende për Kampionatin Botëror, projekti ambicioz që do të kushtojë 500 milionë euro

Portugalia, Spanja dhe Maroku kanë fituar të drejtën e zhvillimit të Kupës së Botës 2030. Ky…

Zyrtare/ Shqipëria mund të shpresojë, FIFA konfirmon rregullat e reja për Kupën e Botës 2026

FIFA ka zyrtarizuar ndryshimet për Kupën e Botës 2026. Turneu më madh për Kombëtare do të…

Ndryshohet formati për kualifikimin në Europian dhe në Botëror, ja rregullat e reja të UEFA-s

Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s është mbledhur sot në Nion të Zvicrës, ku ka marrë vendime për…

“Erdhi Mbreti i Spanjës, kishte marrëveshje specifike“, ish-lojtari rus jep deklaratën e bujshme: Rusia i bleu të gjitha ndeshjet në Kupën e Botës 2018

Andrej Kançelskis ka dhënë një deklaratë të bujshme në një intervistë të tijën për “Match TV“.…

“Amerika e mori Botërorin me zor, Kanadaja dhe Meksika janë sa për shpëlarje”, shpjegimi i Hoxhës: Kina mund të çonte thasët me para

Artan Hoxha ishte i ftuar në emisionin “Opinion“ në “TV Klan”, ku ka folur për mënyrën…

A do të përmbushet profetësia? Sa herë ka ndodhur Argjentina ka fituar Kupën e Botës, e veçanta me penalltinë e humbur të Mesit

Argjentina siguroi kualifikimin për në fazën me eliminim direkt pas fitores 2-0 kundër Polonisë. Rezulat që…

Rregull që nuk ishte dëgjuar ndonjëherë! FIFA planifikon ndryshimin drastik për Botërorin e ardhshëm, do të ketë penallti para ndeshjeve

FIFA po planifikon të revolucionarizojë futbollin. Organizata më e madhe e futbollit në botë po përgatit…

“Është qesharake“, lojtari italian do ndryshim të rregullave: Unë jam Kampion Europe, por nuk mund të luaj në Kupën e Botës

Një vit më parë ngrinin në qiellin e “Wembley“-t, ndërsa këtë muaj mjaftohen me dy miqësore…

Një Botëror që do të përjetohet ndryshe për europianët, Katari i jep tifozëve alkol me orar

Botërori i Katarit do të jetë ndryshe nga se e kemi parë vitet e kaluara. Shteti…

FIFA shpalos planin për “fshatin e tifozëve” në Botërorin e Katarit, qendrimi në kamp “shkund” xhepat e tifozëve

FIFA ka hartuar një plan për të krijuar një eksperiencë të re dhe unike për tifozët.…

VIDEO/ Festë e çmendur në njërin krahë dhe lot tjetrin, ukrainasit tregojnë qytetari dhe duartrokasin lojtarët pas eliminimit

Ka përfunduar me rezultatin 1-0 sfida mes Uellsit dhe Ukrainës. Finalja e “play off“-it për Kupën…

VIDEO/ Pak gëzim në kohë lu.fte! Ukraina bën krenar popullin e saj, siguron finalen për në Botërorin e Katarit

Mes lajmeve trishtuese nga atdheu i tyre dhe vuajtjes që populli ukrainas po kalon nga pushtimi…

“Le të krijojë një grup me 5 ekipe”, ish-kapiteni i Skocisë habit para “play off”-it: FIFA të dërgojë Ukrainën në Botëror

Ukraina luan sot finalen e “play off“-it kundër Skocisë, ku do të përcaktohet edhe Kombëtarja që…

Ka vend edhe për flamurin e Shqipërisë dhe të Kosovës në fanellën e re të Ukrainës, do të kërkojë që të paraqitet në Botëror me të nëse kalon…

Një fanellë e re dhe tërësisht e veçantë është krijuar nga Kombëtarja e Ukrainës. Nisur nga…

“Është çmenduri“/ Bonuçit i duket absurd sistemi “play off”: U kualifikuan ekipe me 5 humbje, ne humbëm një në minutën e 92-të

Italia mbetet për të dytën herë radhazi jashtë Kampionatit Botëror. Vetëm pak muaj pasi fituan Europianin,…

I ndruhen “shqiponjës“ dhe polemikave, në Zvicër tregojnë preferencat: Nuk e duam Serbinë si kundërshtare

Ditën e sotme në Doha të Katarit do të hidhet shorti i fazës së grupeve për…

Irani rrezikon Botërorin pasi nuk ka femrat të hynin në stadium, Italia fërkon duart dhe pret me padurim vendimin e FIFA-s

Thonë se fati me njërën dorë të hedh dhe me tjetrën të pret. Një shprehje kjo…

VIDEO/ Këtu nuk është Itali! Botërorit nuk do i mungojë as Ronaldo, Maqedonia e Veriut “gjunjëzohet” në Portugali

Eliminimi i Italisë ndezi entuziasmin në Maqedoninë e Veriut, të cilët nisën të besonin në një…

“Të gjithë na panë si viktima, por jemi ne në Porto“, Zylbehari: Sukseset historike kanë ndodhur që kur Federata drejtohet nga një shqiptar

Faton Zylbehari ka qenë i ftuar në një lidhje të drejtpërdrejtë me “Ora Sport“ në “Ora…

“I kam ende këtu puthjet e portierit”, Alioski tregon ndërhyrjen që i dha kualifikimin Maqedonisë: E kam studiuar mirë Berardin

Ezgjan Alioski është një nga shtyllat kryesore të suksesit të Maqedonisë së Veriut. Ndërhyrja vendimtare ndaj…

Radhë të mëdha për një biletë! Maqedoninë e Veriut e pret “ferri” në Portugali, biletat avullojnë në pak orë

Portugalia është vetëm 90 minuta larg kualifikimit për në Kupën e Botës. Pas Turqisë, përballë luzitanëve…

“Po flisnin për të fituar Botërorin, por luajmë edhe ne futboll“, Alioski: Po shoh Shqipërinë e Europianit, e ndjek çdo herë

Maqedonia e Veriut ishte surpriza e papritur e “play off“-eve për Kupën e Botës.  Fqinjët lindorë…

“Nuk ishim mendjemëdhenj”, Kielini i zhgënjyer pas eliminimit: Jemi të shkatërruar, do mbetet një boshllëk i madh

Xhorxho Kielini ka folur për “Rai Sport” pas përfundimit të ndeshjes së “play off”-it kundër Maqedonisë…

“E vështirë të gjesh përgjigje për atë që na ndodhi”, Jorginho i prekur nga eliminimi i papritur: Dhemb shumë

Jorginho ndjen vetëm keqardhje pas eliminimit të papritur të Italisë nga faza “play off” për Kupën…

“Nuk di ç’të them për një lojë ku goditëm 40 herë dhe ata 2 herë”, Mançini “I braktisur”: Kombëtarja bëhet e bukur vetëm për Europian dhe Botëror

Italia ka dominuar përballjen me Maqedoninë e Veriut, por në fund fati është treguar i padrejtë…

“Fituam me stilin italian ndaj italianëve, një gol me dy goditje“, trajneri i Maqedonisë së Veriut: Lojtarët bënë qejf

Maqedonia e Veriut ishte befasia e madhe, teksa mbrëmjen e sotme bëri realitet një mrekulli duke…

VIDEO/ Nuk ka surpriza për Ronaldon, Portugalia kalon pengesën e parë në rrugën drejt Katarit

Portugalia nuk lë vend për surpriza. Luzitanët kalojnë pengesën e parë në rrugën drejt Katarit, teksa…

VIDEO/ E pabesueshme! Kampionët e Europës mbeten jashtë Botërorit, Maqedonia e Veriut eliminon Italinë

Italia ka marrë një nga goditjet më të rënda në historinë e saj. Disa muaj më…

“Është qesharake”! Trajneri i Holandës lëshon shigjetën me “hel.m” drejt FIFA-s: Duan vetëm para

Holanda do të jetë një prej ekipeve pjesëmarrëse të Kupës së Botës që do të mbahet…

Zyrtare/ FIFA merr vendimin përfundimtar, ja ç’do të ndodhë në “play off“ pas përjashtimit të Rusisë

Përjashtimi i Rusisë nga kompeticionet e UEFA-s dhe FIFA-s, ngritën pikëpyetje se çfarë zgjidhjeje do të…

Ideja e pazakontë/ Duan automatikisht kualifikimin e Ukrainës në Botëror, ja propozimet e Polonisë për FIFA-n

Gjendja e lu.ftës në Ukrainë ka dhënë ndikimin e vetë edhe në futboll. Rusia është përjashtuar…

A futet Shqipëria në Play-Off të Botërorit pas përjashtimit? Dyshimet që duhen shuar, ja se çfarë pritet për Poloninë

FIFA ka thënë fjalën e saj dhe ka vendosur me “dorë të hekurt” kundrejt Rusisë. Kjo…

Tre Kombëtare vendosin me shpatulla pas murit FIFA-n, kërkesë zyrtare për të mos luajtur “play off”-et e Botërorit në Rusi

Ngjarjet e fundit mes Rusisë dhe Ukrainës po prekin edhe botën e futbollit. Tre Kombëtare europiane…