Browsing Tag

France

Kombëtarja zbarkon në Paris, FSHF nxjerr në treg biletat

FSHF ka njoftuar daljen në treg të biletave për takimin Francë – Shqipëri. Ndeshja e vlefshme për fazën kualifikuese të “Euro 2020”, do të zhvillohet më datë 7 shtator  në stadiumin “Stade de France”, Paris. Çmimi i biletës është 2500…

Monako siguron portën, ia beson një francezi

Monaku ka filluar të mendojë për të ardhmen e portës. Kroati Danijel Subashiç është në vitin e fundit të kontratës dhe në sezonin e kaluar nuk tregoi një formë të mirë për shkak të dëmtimeve të njëpasnjëshme. Zgjidhja e gjetur nga klubi…

Paqe midis Nejmar dhe PSG, braziliani shkel në Paris

Marrëdhëniet midis klubit të PSG-së dhe Nejmar po shkojnë drejt normalizimit. Media francez e “RMC” raporton se braziliani është paraqitur ditën e sotme në ambientet e kompleksit stërvitor të kampionëve të Francës. Një javë më parë PSG…

Hamilton i paprekshëm në Francë, vjen fitorja e gjashtë

Dominimi i Luis Hemilton dhe Mercedes në Formula Uno ka vazhduar edhe në pistën e Francës. Piloti anglez nuk e ka diskutuar për asnjë moment fitoren, duke bërë një ndër garat më të mira në karrierë. Hemilton mbajti një diferencë prej…

PSG nën presion nga UEFA, talenti shitet në Gjermani

PSG ka hasur jo pak probleme me UEFA-n gjatë muajve të fundit. Shumat kolosale që kampionët e Francës shpenzuan për të afrimet e Nejmar dhe Mbape dy vite më parë, tani i kanë vënë me shpatulla mbas murit. Pak muaj më parë “afp”, raportoi…

VIDEO | Përmbysje epike e Francës, Anglia thyhet në fund

Asgjë nuk shijon më shumë në futboll se një përmbysje e minutave të fundit, në të njëjtën kohë kjo është humbja më e dhimbshme. Franca U21 ia doli të përmbyste Anglinë në takimin e sotëm të Europianit U21 që u mbyll me fitoren 2 – 1 të…

ZYRTARE | Leonardo nis punën, rikthehet te klubi kampion

Përforcimi i parë i PSG-së për sezonin e ardhshëm do të jetë drejtori i ri sportiv,Leonardo. Braziliani mbylli bashkëpunimi me Milanin ku punoi për një sezon dhe tani është zyrtarizuar te kampionët e Francës. Ky është një rikthim i…

Mbape për faqe të zezë, kjo statistikë do t’u habisë

Franca luajti një ndër ndeshjet më të dobëta të dobëta të viteve të fundit në transfertën e sotme ndaj Turqisë. Ekipi vendas mundi kampionët e botës me rezultatin 2 – 0, madje ky rezultat mund të ishte akoma dhe më i thellë po të mos ishte…

Risi franceze, “Ligue 1” mirëpret arbitren e parë

Franca vazhdon të japë shembuj pozitivë përsa i përket integrimit të femrave në futboll. Kësaj radhe një lajm i veçantë nga sektori i arbitrimit. Sezonim e ardhshëm ‘Ligue 1’ do të ketë përherë të parë një arbitre femër. Fatlumja është…

Moto GP: Triumfon Markez, mposht Dukatin në Francë

Sot është zhvilluar gara e pestë e sezonit në MotoGP. Mark Markez ia ka dalë të triumfojë në çmimin e madh të Le Manshit. Kampioni në fuqi u nis nga vendi i parë dhe nuk pati probleme për të fituar garën e zhvilluar në Francë. Pas tij u…

Një shembull nga Franca, merret vendimi për tifozët besnikë

Në Francë kanë vendosur të marrin një nismë në favor të tifozëve. Çmimet e biletave ndryshojnë në varësi të transfertave, stadiumeve dhe kundërshtarëve. Kështu ndodh gjithkund, madje edhe në Shqipëri. Liga e Futbollit Profesionist, organ…

VIDEO | PSG ia var kampionatit, dështimi i radhës me Nicën

PSG po dhuron një fund sezoni të shëmtuar.  Pas humbjes në Kupë ndaj Renesë dhe disfatës në kampionat, parisienët dështojnë sërish, kësaj radhe ndaj Nicës. Skuadra e Tomas Tuhel nuk ka më shkuar më shumë se një barazim 1 – 1 ndaj…

Historike, në Ligue 1 do të arbitrojë një gjyqtare femër

Për herë të parë në historinë e kampionatit Ligue 1 në Francë, do të arbitrojë një gjyqtare femër. Federata Franceze e Futbollit ka deklaruar se Stefanie Frapart do të arbitrojë sfidën mes Amiens dhe Strasburg. Frapart është arbitre e…

Tuhel ka fituar besimin e sheikëve, vjen firma e radhës

Tomas Tuhel nuk shkoi dot më shumë se raundi i 1/16-tave  në Champions League me PSG-në, por kjo gjë nuk ka ndikuar aspak në besimi që drejtuesit e PSG-së kanë te tekniku gjerman. Bashkëpunimi midis palëve do të vijojë edhe për shumë kohë,…

VIDEO | Zeneli nuk pret, gjen golin pas vetëm 9 minutash lojë

Arbër Zeneli ka zhbllokuar sfidën midis Dizhonit dhe Reims me golin e tij në minutën e 9-të të ndeshjes. Aksioni nisi nga këmbët sulmuesit të përfaqësueses së Kosovës, i cili pas iu afrua zonës së kundërshtarëve i pasoi topin shokëve të…

VIDEO | Zeneli shkëlqen në Francë, afron Reimsin me Europën

Arbër Zeneli po bën një sezon të shkëlqyer. Pas një gjysme të parë të sezonit shumë të mirë me fanellën e Herenvenit, sulmuesi i Kosovës u transferua në Francë te skuadra e Reims. Me skuadrën franceze, Zeneli e ka nisur në mënyrë të…

Fenomeni Mbape mrekullon Francën, thyen rekordin 37-vjeçar

Dopieta ndaj Nimes i shërbeu Kilian Mbapes për të kapur kuotën e 50 golave në “Ligue 1”. Sulmuesi i PSG-së vendos kështu një rekord të ri, duke e arritur këtë kuotë golash më shpejt se kushdo tjetër më parë në moshën 20 vjeç 2 muaj dhe tre…

VIDEO | Ylli i ri i Lilës, goli i fundit është një perlë

Nikolas Pepe është një emër që disa prej mund ta kenë dëgjuar gjatë javëvë të fundit. Sulmuesi anësor i skuadrës së Lilës po zhvillon një sezon fantastik me 16 gola të shënuar dhe tetë asiste në 23 takime. Të tilla paraqitje natyrshëm që…