PSG pret Monakon si kampion, titulli i tetë vjen pa zbritur në fushë

0

PSG është shpallur zyrtarisht fitues i titullit kampionë të “Ligue 1”. Skuadra parisiene mbyll matematikisht garën për titull falë barazimit pa gola që ndjekësit e Lilës bën në ndeshjen e sotme ndaj Tuluzës. Skuadra e Tomas Tuhel pret sot në mbrëmje Monakon për të filluar festën sëbashku me tifozët e saj në “Parc des Princes”.

Ky është titulli i tetë në historinë e klubit parisien që barazohet me trofe me Nantën dhe Monakon, ndërsa mbetet një titull larg Marsejës dhe dy tituj larg rekordmbajtësve të Sent-Etien.

PSG-së u kthye në një “diktator” të vërtetë në Francë pas kalimit në pronësi të familjes mbretërore të Katarit radhazi i PSG-së që nuk i ka kursyer milionat për të sjellë në kryeqytetin francez yje të futbollit botëror si Ibrahimoviç, Tiago Silva, Kavani dhe Nejmar. Në shtatë sezonet e fundit, titulli është fituar gjashtë herë nga kryeqytetasit.

 

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.