VIDEO | Grushte policëve në protesta, boksieri francez dënohet me një vit e gjysmë burg

0

Ish-boksieri francez Kristof Detënzhe është kthyer në një ndër personat më të përfolur të momentit në Francë. Shkak për këtë është bërë një vendim i Gjykatës së Parisit që e ka dënuar 37-vjeçarin me 18 muaj burgim.

Ish-kampioni kombëtar i Francës në kategorinë “Cruiserweight” (deri në 90 kg), u dënua për sulm ndaj punonjësi policie. Incidenti ndodhi gjatë protestave të lëvizjes së lejekverdhëve që kanë pushtuar Francën prej më shumë se dy muajsh.

Përplasja e Detenzhesë me policët është kapur nga kamerat dhe materialet filmike e tregojnë qartë që ish-boksieri u hapi shumë punë policëve me aftësitë e tij.

Ndërkohë, protestuesit e tjerë janë sensibilizuar me boksierin duke kryer fushata në rrjetet sociale në mbështetje të tij.

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.