Browsing Tag

Ligue 1

Vendimi final i PSG-së, merr fund bashkëpunimi me mbrojtësin

Tani është zyrtare. PSG dhe Dani Alvesh nuk do të vazhdojnë bashkëpunimin midis tyre. Kontrata e brazilianit me kampionët e Francës përfundon ditën e fundit të këtij muaji dhe mbrojtësit të majtë do i duhet të gjejë një ekip të ri tashmë.…

Mbape jep sinjale largimi nga PSG, lëshon deklaratën bombë!

Skuadra e PSG-së ka investuar shuma të çmendura vitet e fundit, duke sjellë në kryeqytetin francez emrat më të mëdhenj të futbollit europian dhe atë botëror. Megjithatë, suksesi në Champions League ka munguar për parisienët. Edhe pse…

I pëlqen shumë Sarrit, Juventusi synon një brazilian

Matijs De Ligt vazhdon të mbetet një ëndërr. Kapiteni i Ajaksit pritet të përfundojë në njërin ekip midis Barcelonës dhe PSG-së, kështu që bardhezinjtë po mendojnë alternativa të tjera për repartin e mbrojtjes. Një emër që ju pëlqen të…

PSG hap merkaton, Leonardo përgatit goditjen e parë big!

PSG ende nuk e ka nisur merkaton e saj, me francezët që nuk kanë zyrtarizuar asnjë transferim. Klubi ka emëruar së fundmi Leonardon si drejtorin e ri sportiv, me këtë të fundit që mori vendin e Antero Henrikes. Leonardo ka nisur nga puna…

Nejmar mbetet në Paris, mediat franceze zbulojnë shkakun!

Nejmar Zhunior si gjithnjë është në qendër të vëmendjes. Braziliani është përfolur shumë kohët e fundit për një largim të mundshëm nga PSG, me rikthimin te Barcelona që shihej si destinacioni kryesor. Gjithsesi, së fundmi ekipi parizien…

10 milionë për djalin e një legjende, Lila di çfarë bën!

Lila zhvilloi një sezon fantastik, teksa u renditën në vendin e dytë në Ligën e parë franceze pas kampionëve të PSG-së. Sezonin e ardhshëm, ata do të luajnë edhe në grupet e Champions League dhe kërkojnë të ndërtojnë një ekip dinjitoz.…

Risi franceze, “Ligue 1” mirëpret arbitren e parë

Franca vazhdon të japë shembuj pozitivë përsa i përket integrimit të femrave në futboll. Kësaj radhe një lajm i veçantë nga sektori i arbitrimit. Sezonim e ardhshëm ‘Ligue 1’ do të ketë përherë të parë një arbitre femër. Fatlumja është…

Bomba e merkatos, Barcelona me një plan befasues!

Nejmar Zhunior dhe Tomas Tuhel nuk kanë një raport të mirë dhe kjo gjë është kuptuar prej kohësh. Së fundmi gjithashtu mediat franceze raportuan se marrëdhënia mes ylli brazilian dhe trajnerit gjerman kishte prekur fundin dhe Nejmar dukej…

Zyrtarizohet akordi, Marseja i beson stolin portugezit

Tani është zyrtare. Olimpiku i Marsejës ka arritur akordin me trajnerin e ri. Andre Villas Boas ka firmosur një kontratë dy-vjeçare me ekipin e famshëm francez dhe të pasojë Luis Garsian në stol. Marseja ka bëre publike marrëveshjen me…

“Juventus? Jo faleminderit, nuk dua të lëviz!”

Juventusi po punon për gjetjen e trajnerit të ri. Klubi ka objektiva të mëdha në merkato dhe mbrojtja është një ndër repartet ku do të ndërhyhet. Emri i brazilianit Markinjos është përfolur si një nga dëshirat e mëdha të Juventusit për…

PSG vendos, zbulohet e ardhmja e Tuhel

PSG ka marrë një vendim në lidhje me Tomas Tuhel. Trajnerit gjerman i përfundonte kontrata me kampionët e Francës në verën e vitin të ardhshëm, por ai do të qëndroje më shumë në kryeqytet. Palët kanë rënë dakord për rinovimin e kontratës…

E ardhmja e Nejmar dhe Mbape, Tuhel lëshon “bombën”

Trajneri i PSG-së, Tomas Tuhel nuk e ka mohuar që Nejmar dhe Kilian Mbape mund të largohen nga kampionët e Francës këtë merkato vere. Për të dy lojtarët, Real Madridi është gati të paguajë dhe zhvillime tepër interesante pritet të ndodhin…

Piketohen dy emra “big”, PSG nis ofensivën

PSG është e etur për të bërë mirë në Europë dhe për të shkuar sa më larg në Champions Ligë. Trofeu me veshë të mëdhenj është ëndrra e madhe e kampionëve të Francës dhe drejtuesit po bëjnë maksimumin për të përforcuar ekipin. Dy janë…

Një shembull nga Franca, merret vendimi për tifozët besnikë

Në Francë kanë vendosur të marrin një nismë në favor të tifozëve. Çmimet e biletave ndryshojnë në varësi të transfertave, stadiumeve dhe kundërshtarëve. Kështu ndodh gjithkund, madje edhe në Shqipëri. Liga e Futbollit Profesionist, organ…

Merret vendimi për Mbape, Leo Mesi nuk kapet më

Kilian Mbape u ndëshkua me karton të kuq në finalen e Kupës së Francës. PSG dështoi nga pika e penalltisë dhe trofeu përfundoi në duart e Renë. Ylli francez kreu një ndërhyrje horror dy minuta përpara mbylljes së shtesave dhe arbitri e…

Jo vetëm Gatuzo, ja kush rrezikon shumë te Milani

Situata te Milani nuk është aspak e mirë dhe e qetë. Kuqezinjtë po zhvillonin një kampionat pozitiv, madje arritën të renditeshin edhe në vendin e tretë. Humbja në derbi përballë Interit nuk u përballua mirë psikologjikisht dhe pas asaj…

Goditi tifozin, Nejmar mund të kthehet në… tetor!

Humbja e finales së Kupës së Francës solli zhgënjim dhe acarim nervash në kampin e PSG. Kampionët dështuan nga pika e penalltive dhe trofeu i dytë më i rëndësishëm shkoi në duart e Rene, që festoi gjatë me tifozët e saj. Nejmar nuk u…

Ishte shumë pranë Liverpulit, një emër i ri për Juventusin

Juventusi dështoi të fitonte Champions Ligën sivjet, por në Torino nuk dorëzohen. Fitimi i trofeut më të rëndësishëm për klube është kthyer në një fiksim për bardhezinjtë. Drejtuesit e “Zonjës” pritet të bëjnë përsëri një merkato…

Ofensiva e PSG, gati oferta e parë për lojtarin e Juves

Tomas Tuhel ia ka bërë të qartë drejtuesve. Çdo ekip ka nevojë për përforcime, pavarësisht yjeve që ka në përbërje, por PSG ka shumë nevojë për një mesfushor të madh. Fiksimi i fundit quhet Miralem Pjaniç dhe drejtuesit janë gati t’i…