Browsing Tag

Nations League

Kosova likuidon Azerbajxhanin, vjen goli i tretë

2 ' - Kanë mjaftuar më pak se dy minuta lojë që Kosova të kalojë në avantazh ndaj kundërshtarëve nga Azerbaixhani. Arbër Zeneli zhbllokoi sfidën me një goditje të fuqishme nga rreth 20 metra dhe bëri që në shkallët e tejmbushura të…

Norvegjia bën detyrën dhe i bën një nder edhe Shqipërisë

Shqipëria u mund keqas nga Skocia fundjavën e shkuar, por një buzëqeshje të lehtë e ka gjetur sot, edhe pse jo për meritë të vet. Norvegjia ka fituar 2-0 në Qipro dhe në këtë mënyrë na ka mbajtur në Ligën C, sepse në renditjen e vendeve…

Mavraj bën autokritikë: Gabova, kërkoj falje!

Mërgim Mavraj ishte një ndër personazhet kryesore të ndeshjes që Shqipëria humbi ndaj Skocisë, por për fat të keq ishte personazh negativ. Kapiteni i kombëtares sonë mori karton të kuq pa mbërritur mesi i pjesës së parë, për shkak se…

Skocia e gjymtuar në Shkodër, humbet një tjetër titullar

Skocia në emergjencë të plotë dëmtimesh. Nëntë lojtarë kryesorë janë jashtë skuadrës për ndeshjen me Shqipërinë. Më i fundit është Kieran Tiernej, i cili zhvilloi seancën stërvitore me ekipin, por nuk udhëtoi drejt Shqipërisë. Stafi…

Grezda i befason të gjithë, Panuçi zgjedh “gladiatorët”

Ishte në dyshim për ndeshjen me Skocinë, që sonte luhet prej orës 20:45 në stadiumin “Loro Boriçi” të qytetit të Shkodrës. Eros Grezda udhëtoi dje me ekipin dhe gjatë seancës stërvitore u pa në fushë. Gjakovari pritet të jetë titullar dhe…

Zyrtare: Metz pengon Balliun, Panuçi gjen zëvendësuesin

Trajneri Kristian Panuçi e paralajmëroi në konferencën e djeshme për shtyp se mund të kishte një tjetër lëvizje në listë dhe kështu ka ndodhur. Mbrojtësi Ivan Balliu nuk është lejuar të bashkohet me kombëtaren nga francezët e Metz dhe kjo…

Grezda: E kam pritur këtë shans, do tregoj veten

Eros Grezda ka qenë përkrah trajnerit të Gllazgou Rejnxhërs, Stivën Xherard, në daljen për shtyp për takimin e së dielës ndaj Madhëuell. Dëmtimi i Rajan Kent dhe pezullimi i sulmuesit Kandeiash i kanë dhënë një shans të artë sulmuesit…

Rikthehet Celina, Kosova me dy emra të rinj

Kosova është gati për ndeshjen me Maltën (17 nëntor në transfertë) dhe Azerbajxhanin (20 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri”). Trajneri Bernard Shaland ka përzgjedhur grupin e lojtarëve që do të ketë në dispozicion për këto ndeshje. FFK…

Emocionet dhe objektivat, rrëfehet rekordmeni Enea Jorgji

Enea Jorgji, para pak kohësh, kishte mundësinë të gjykonte një ndeshje në grupet e Europa League dhe për një shqiptar ishte e hera e parë që ndodhte diçka e tillë. Arbitri nga Elbasani gjykoi takimin AEK Larnaka-Ludogorets dhe tregon…

“Gjeli” Pavard nuk mposhtet, e thonë statistikat

Bajerni i Mynihut tanimë do të bindet plotësisht për ta blerë Benxhamin Pavard nga Shtutgarti. Mbrojtësi i djathtë numëron 35 ndeshje pa humbje me Francën, e fundit një ditë më parë kundër Gjermanisë. Statistikat tregojnë se me të në…

Gjermania përmbyset në Francë, “Game over” për Lëv?

Gjermania e Joakim Lëv është mundur sërish, humbja e gjashtë në 10 ndeshjet e fundit! Kësaj radhe “pancerat” kanë dalë kokulur nga “Stade de France” pas humbjes 2-1 ndaj kampionëve të botës në fuqi. Goli me penallti i Toni Kros dhe loja…

VIDEO / Italia feston në limite, Mançini gjen fitoren e parë

Italia ka arritur të mundë Poloninë në transfertë. Goli i vetëm i takimit erdhi nga këmbët e një mbrojtësi. Ishte  Kristiano Biragi, i cili shtyu topin drejt portës së polakëve në minutën e 92-të dhe siguroi trepikëshin e parë për Mançinin.…

VIDEO | Gafa që i tërboi, historia dhe festa e Gjibraltarit

Mbrëmja e djeshme në Ligën e Kombeve dhuroi rezultate surprizë, por mbi të gjitha duhet veçuar suksesi i Gjibraltarit, që mori fitoren e parë në histori në një ndeshje zyrtare. Ishte një rezultat historik që vinte pas 22 humbjesh, që nga…

Humels ia vë fajin sulmit: Patëm me qindra raste

Mats Humels ka dhënë disa deklarata mjaft të çuditshme mbas takimit ndaj Holandës, ku katër herë kampionët e botës u mundën me rezultatatin e thellë 3-0 nga Holanda. “Humbëm 3-0 një ndeshje që duhet ta kishim fituar. Wshtë një çështje…

Shaland: Grupi ynë mbetet i hapur

Trajneri i Kosovës Bernard Shaland ka folur para gazetarëve në konferencën për shtyp, që i paraprin transfertës ndaj Ishujve Faroe. Zvicerani u shpreh se grupi, ku ndodhet Kosova në “Nations League” është i hapur si për Azerbajxhanin, por…

Bllokohet Ivan Balliu, refuzohet ftesa e Panuçit

Frederik Veseli dhe Ylber Ramadani u larguan nga kombëtarja sot dhe nuk do të jenë në ndeshjen që Shqipëria luan kundër Izraelit. Për këtë arsye trajneri Kristian Panuçi ftoi Sabien Lilaj dhe Ivan Balliun, por ky i fundit nuk do të vijë në…

Kosova e para, triumfon dhe nderon Fadil Vokrrin

Kosova e nis me fitore në stadiumin “Fadil Vokrri”, teksa mposhti 2-0 Ishujt Faroe. Dy gola të shënuar në pjesën e dytë vendosën fatet e një ndeshjeje të dominuar në total nga Dardanët. Arbër Zeneli dhe Atdhe Nuhiu ishin ata që vendosën…

Kosova do goleadë, forca sulmuese të shumta

Kosova barazoi kundër Azerbajxhanit në transfertë, ndërsa sot pret në stadiumin “Fadil Vokrri” Ishujt Faroe. Trajneri Bernard Shaland ka hedhur në fushë një formacion sulmues, duke drejtuar qartazi objektivin. Nuhiu në sulm do të…

Tronditet kombëtarja daneze, trajneri diagnostikohet me kancer

Te kombëtarja daneze nuk po arrijnë do të gjejnë paqe. Lojtarët e përfaqësueses skandinave kanë sheshuar mosmarrëveshjet me federatën, por për fat të keq një lajm tepër i trishtueshëm ka mbërritur fill pas grumbullimit të lojtarëve për…

Pepe “zbërthen” Italinë: Janë të fortë, por…

Portugalia pret nesër Italinë në Nations League. Para këtij takimi portugezët zhvilluan një ndeshje miqësore me Kroacinë dhe barazuan me rezultatin 1-1. Skuadra e Mançinit ndryshon nga nënkampionët e botës dhe këtë e pranoi edhe…