Browsing Tag

Tirana

Akademia bardheblu, fusha të reja dhe Devolli trajner

Edhe pse Tirana e madhe nuk ka shkëlqyer vitet e fundit, ajo e ka një minierë: ekipet e moshave. Akademia bardheblu po prodhon lojtarë, të cilët kanë arritur të zënë vend edhe në ekipin e parë. Ernest Muçi, Marsel Ismailgeci dhe Jurgen…

Avelino do përforcime, hedh sytë nga… Tirana

Tirana ka bërë disa afrime këtë verë dhe ajo që ka rënë në sy është fakti që nën urdhrat e trajnerit Ardian Mema janë katër portierë. Dyshes Ilion Lika-Alesio Abibi i janë shtuar edhe Edvan Bakaj e Pano Qirko. Gjithsesi pritet të ketë të…

Tirana humbet një talent, sulmuesi firmos në Danimarkë

Akademia e klubit të Tiranës vazhdon të prodhojë vit pas viti lojtarë interesantë për ekipin e parë. Një ndër talentet më premtuesë të kohëve të fundit ka qenë sulmuesi Andri Stafa. Megjithatë, pas më shumë se shtatë vitesh në akademinë…

Ngo çon peshë tifozët e Tiranës, zbarkon në kryeqytet

Tirana mposhti një ditë më parë Bylisin me rezultatin 5-1, ndërkohë që veç trajneri Ardian Mema nuk i gëzohet vetëm faktit që shënuan Agustin Torasa, Edon Hasani dhe Ernest Muçi (3 gola). Një tjetër lajm i mirë vjen për tifozët. Majkëll…

Konfirmohet Ngo, Mema: E prisnim sot, ka diçka që më çudit!

Tirana triumfoi ndaj Bylisit 5-1 në miqësore dhe kur mëson rezultatin shumëkush mendon se bardheblutë kanë shkëlqyer. Në këtë periudhë janë të pakta ekipet që shfaqen mirë në fushë dhe Tirana e Ardian Memës nuk bën përjashtim. Kreun e…

Miqësorja Tirana-Bylis, njihuni me formacionet startuese

Tirana dhe Bylisi luajnë sot një ndeshje miqësore në “Selman Stermasi”, me të dyja skuadrat që po përgatiten për sezonin e ri. Tirana ia doli të mbijetojë në Superiore sezonin e shkuar, ndërsa Bylisi u ngjit nga Kategoria e Parë si skuadra…

Muça: Ç’do ndodhë me Skënderbeun? Bashkia të reagojë

Lajmet që po qarkullojnë për një tjetërsim të klubit të Dinamos në Korçë janë bërë objekt diskutimi në komunitetin e sportit në Shqipëri. Ish-trajneri i klubit dinamovit Shkëlqim Muça ka diskutuar në lidhje me këtë skenar në emisionin…

Tirana mposhtet ne miqësore, Mema nuk kursen asnjë futbollist

Tirana ka luajtur sot një takim miqësor përballë skuadrës Dukagjini, që është ngjitur vetëm këtë sezon në IPKO Superliga. Bardheblutë janë mposhtur 1-0 nga ekipi kosovar, me anë të një goli në minutën e 85-të të Ilir Mustafës me penallti.…

Tjetër zyrtarizim te Tirana, radhën e ka mbrojtja

Tirana është skuadra më aktive shqiptare në këtë merkato. Bardheblutë janë përforcuar ndjeshëm këtë dritare transferimi dhe duket se nuk kanë ndërmend të ndalen. Sot, menjëherë pas miqësores kundër Renovës, është zyrtarizuar mbrojtësi Tefik…

Mbyllet në paqe, s’ka fitues mes Tiranës dhe Renovës

Tirana luajti sot një miqësore përballë Renovës, takim që u mbyll i barabartë në shifrat 2-2. Për bardheblutë e drejtuar nga Ardian Mema, shënoi Gentian Muça me penallti dhe një autogol i lojtarëve të Renovës, ndërsa në krahun tjetër,…

Hasani kthehet në çështje, Ngo ndërhyn nga Anglia

Edon Hasani është njeriu i momentit te Tirana, por jo më për golat e tij. Një zënkë në stërvitje e sulmuesit shkodran (lexo këtu) ka trazuar situatën në klubin bardheblu. Në dijeni të ngjarjeve është dhe anglezi Majkëll Ngo. Ky i fundit…

Batha: Dua derbin si bardheblu, tifozët e Tiranës i kuptoj!

Idriz Batha është rikthyer te Tirana, klub ku ka luajtur me moshat dhe ka mbajtur shiritin e kapitenit. Të njëjtën gjë e ka bërë edhe te Partizani, në ekipin e parë. Mesfushori ndihet mirë për zgjedhjen që ka bërë dhe dëshiron që ky…

Tirana drejt Ohrit, zbulohet miqësorja e parë

Tirana ka nisur përgatitjet dhe ditën e hënë pritet të zhvendoset në Ohër, ku edhe do të kryejë fazën përgatitore. Bardheblutë do të zhvillojnë atje edhe ndeshje miqësore dhe e para është zbuluar. Të shtunën e 20 korrikut përballë 24 herë…

Dunga: Bukur t’i shënosh Partizanit, ja pse zgjodha Tiranën

Ismael Dunga është një nga afrimet cilësorë të Tiranës, që këtë sezon kërkon titullin kampion. Sulmuesi nga Kenia, pasi ka firmosur për bardheblutë dhe gjithçka është bërë zyrtare, ka treguar edhe pse zgjidhi të ishte pjesë e 24 herë…

Tirana “lidh internetin”, zyrtarizime në seri

Tirana ka pasur sot një ditë shumë të ngarkuar. Klubi kryeqytetas ka afruar tre futbollistë dhe ka rinovuar me dy të tjerë. I pari që rinovoi, ishte portieri Lika, ndërsa tani ka radhën mbrojtësi Imami. Mëngjarashi u transferua nga skuadra…

Tirana nuk ndalet, Kariqi përforcon mbrojtjen

Tirana zyrtarizoi veshjen bardheblu të Ismail Dungës. 26-vjeçari afrikan ishte pjesë e Luftëtarit sezonin e kaluar, ndërsa dy vitet e ardhshme do të jetë i Tiranës. Përveç sulmuesit, sot është prezantuar edhe një mbrojtës. Kostandin…

Dunga zyrtarisht bardheblu, radhën e ka Ngo

Tashmë ka ardhur edhe zyrtarizimi. Sulmuesi Ismael Dunga ka nënshkruar me Tiranën për dy vite dhe klubi bardheblu ka bërë njoftimin për lëvizjen e radhës në merkato. Kështu, trajneri Mema do të ketë në dispozicion një sulmues me vlera,…

Partizani i tha të provohej, firmos dhe kompleton Tiranën

Tirana ka lëvizur në merkato dhe tashmë grupi nën urdhrat e trajnerit Ardian Mema duket se po plotësohet. Mbrojtja ishte reparti për të cilin më së shumti shqetësoheshin në kampin bardheblu. Drejtuesit vendosën të mos zgjasin bashkëpunimin…

E konfirmuar, Eni Imami edhe një vit i Tiranës

Eni Imami dhe Tirana do të vazhdojnë bashkëpunimin, edhe pse pati një moment dyshime dhe mbrojtësi ishte ndër më të kuotuarit për t’u larguar. Tashmë ka ardhur marrëveshja e re, edhe për një vit, që pritet vetëm të zyrtarizohet nga klubi…

E ardhmja e Osmanit, ky vendim zbulon gjithçka

Tefik Osmani verën e shkuar pati disa oferta, mes tyre edhe nga Flamurtari i drejtuar nga Ilir Daja dhe Ardian Mema. Në Vlorë nuk e bindën dot, por këtë herë është Mema ai që do të ketë mundësinë ta ketë nën urdhrat e tij te Tirana.…

Turtulli nuk rinovon, edhe Jurgen Goxha në dyshim

Tirana ka pësuar disa ndryshime këtë verë. Junus Sentamu, Toni Mauexhe, Namdi Oduamadi dhe Vinsent Atinga janë zyrtarisht të larguar, ndërkohë që sërish do të ketë lëvizje në dalje. Marvin Turtulli mund të konsiderohet i larguar, pasi nuk…

Ngo sërish bardheblu, e thotë me mesazh të “koduar”

Majkëll Ngo e mbylli sezonin e shkuar me dhjetë gola të shënuar, katër në kampionat dhe gjashtë në Kupë. Sulmuesi anglez momentalisht ndodhet në vendlindje, ndërkohë që prej ditësh Tirana i ka dërguar kontratën për ta firmosur. Ofertat…

Duro: Jam skeptik për Tiranën, ikja e Gegës jo pozitive

Shpëtim Duro, pas eksperiencës me Dritën e Gjilanit sezonin e shkuar, është i lirë dhe në pritje të ofertave për të drejtuar ndonjë skuadër. Propozime ka pasur, por ende nuk i ka dalë ai projekt që ai dëshiron. Në rolin e një specialisti…

Probleme për Dokën, Tirana pret përgjigjen e Ngo

Tirana i rikthehet përgatitjeve ditën e premte dhe fillimisht bardheblutë do të punojnë në kompleksin “Skënder Halili”. Më pas ata do të zhvendosen drejt Ohrit, ku do të stërviten në kushte të tjera klimaterike. Sytë janë edhe nga merkato,…

Andi Lila lojtar i lirë, Tirana e pret krahëhapur

Pas Janina nuk ia doli të mbijetonte në elitën e futbollit grek vjet, ndërkohë që edhe Andi Lila nuk mundi të jepte ndihmën e tij për shkak të disa dëmtimeve që kaloi. Tashmë kavajasi dhe klubi kanë gjetur gjuhën e përbashkët për të…

Zyrtare: Tirana i bëri dalje, tani bëhet “sheik”

Tirana, veç afrimeve, ka pasur edhe lëvizje në dalje. Disa prej futbollistëve të huaj e kanë mbyllur me bardheblutë dhe një prej tyre është edhe mesfushori Toni Mauexhe. Futbollistit nga Uganda i përfundoi kontrata dhe te Tirana menduan të…

Lëvizjet e fundit të Tiranës, bardheblutë do jenë super

Tirana po tenton të përforcohet edhe më shumë, me synim fitimin e titullit kampion. Bardheblutë deri më tani kanë zyrtarizuar afrimet e Agustin Torasa, Elton Kale dhe Idrizi Batha, ndërkohë që i radhës që pritet të nënshkruajë është…