Browsing Tag

Liria

Alsid Tafili lë Vllazninë, befason me klubin e ri

Një tjetër futbollist lë Shqipërinë dhe zhvendoset të luajë në futbollin dardan, madje në ligën e parë. Alsid Tafili, mesfushori qendror që vjet ishte pjesë e Vllaznisë, do të luajë sezonin e ardhshëm me Lirinë e Prizrenit. Një rikthimin…

IPKO Superliga: Gjilani ende gjallë, Ferizaj shkatërron KEK-un

Janë luajtur sot dy ndeshje të vlefshme për javën e 32-të në kampionatin kosovar të futbollit, IPKO Superliga. Ferizaj luajti në transfertë përballë KEK-ut, që renditet në vend të fundit me vetëm 1 pikë. Kjo sfidë u mbyll me fitoren e miqve…

Llapi i Batatinës e nis me “poker”, Drita i falet Shabanit

Llapi është treguar i pamëshirshëm kundër Lirisë, teksa ka fituar në Prizren me rezultatin 0-4. Fiton edhe Drita kampionë në fuqi dhe e bën në shtesë kundër Ferizajit me shifrat 1-2. Llapi rimerr pozicionin e dytë dhe shpreson që Prishtina…

Feronikeli “shtyp” Gjilanin, Prishtina likuidon KEK-un

Feronikeli marshon, pasi është rikthyer te fitorja dhe këtë herë ka mposhtur Gjilanin me rezultatin 3-0. Një fitore me vlera për skuadrën nga Drenasi, që ruan kryesimin e kampionatit me pesë pikë më shumë se Llapi dhe Prishtina. Këta të…

Flamurtar heroik në derbi, Rexha dërgon Feronikelin në krye

Një dygolësh i Kastrioti Rexhës i ka dhuruar fitoren dhe vendin e parë në renditje Feronikelit. Ekipi nga Drenasi fitoi në Prizren përballë Lirisë vendase 0-2 dhe tashmë është ngjitur në vendin e parë me 42 pikë pas humbjes së Prishtinës në…

Triumfon Liria, Llapi i fortë për kampionët e Dritës

Te Drita as që duhet ta çojnë nëpër mend titullin. Pas një serie të gjatë fitores, kampionët në fuqi të Kosovës janë mposhtur në takimin e dytë radhazi. Këtë herë skuadra e drejtuar nga Shpëtim Duro u thye në transfertë nga Llapi. Një…

Drita thyen Flamurtarin dhe marshon, Liria nuk di të fitojë

Drita është rrugë të mbarë, teksa ka marrë fitoren e pestë radhazi në kampionat. Skuadra e drejtuar nga Shpëtim Duro arriti të fitonte 0-1 në transfertë me Flamurtarin e Prishtinës dhe mori kështu tre pikë të arta. Gjilanasit tashmë…

Drita e Duros vazhdon ngjitjen, Flamurtarin rigjen fitoren

Kampionët në fuqi të Dritës kanë fituar ndeshjen e katërt radhazi dhe vijojnë të ngjiten në tabelën e klasifikimit. Sot gjilanasit kanë bërë detyrën në transfertë kundër KEK-ut të vendit të fundit, duke fituar 1-2. Ka qenë sulmuesi Betim…

Trepça ’89 çmonton Lirinë, Drenica Flamurtarin

U luajtën dy ndeshjet e para të javës së 10-të në elitën e futbollit në Kosovë. Drenica dhe Trepça ’89 morën fitore të thella në transfertë. Këta të fundit mposhtën me rezultatin 0-4 Lirinë e Prizrenit, në një ndeshje që nuk pati asnjë gol…

Festival golash në Prizren, Liria zhyt në krizë kampionët

Spektakël dhe gola në ndeshjen e parë të javës së tretë të Superligës së Kosovës. Liria e Prizrenit ka fituar me rezultatin 3-2 përballë ekipit të Dritës. Kampionët në fuqi kaluan të parët në avantazh me golin e Xhevdet Shabanit në minutën…

Liria merr edhe sulmues në Shqipëri

Pas Florian Dacit, Liria ka nënshkruar me një tjetër lojtar që ka luajtur në Superiore dhe në Kategorinë e Parë. Bëhet fjalë për sulmuesin Aldo Mitraj, i cili gjashtë muajt e fundit ishte pjesë e Tomorit të Beratit. Kampionatin e shkuar…

Tomori do qendërmbrojtës, Daci vishet bardhezi

Tomorit i kanë ikur dy nga qendërmbrojtësit e sezonit të sezonit të shkuar. Kapiteni Enea Bitri do të luajë këtë sezon me Partizanin në Superiore, kurse Florian Daci do të luajë në Kosovë, pasi ka gjetur marrëveshjen me Lirinë e Prizrenit.…

Triangolarja për trofeun “Pascucci” vjen me risi këtë vit

Trofeu “Pascucci” do të zhvillohet sërish edhe sivjet. Verën e shkuar ishte Teuta që triumfoi dhe sigurisht që durrsakët do të marrin pjesë në të. Këtë herë ka risi në ekipet pjesëmarrëse. Besa dhe Trepça ’89 ishim klubet që garuan vjet,…

Liria e Shkëmbit, perfekte në Prizren

Nëse do të luante çdo ndeshje në Prizren, Liria do të shpallej kampione. Skuadra e drejtuar nga Bledi Shkëmbi ka pasur një ecuri të çuditshme këtë sezon, sepse nuk po lëshon pikë në shtëpi, ndërsa jashtë fushe ka marrë vetëm një pikë në 4…

Shkëmbi: Skënderbeu kalon Dinamon dhe hyn në histori

Bledi Shkëmbi dha mendimin e tij për sfidën e djeshme kundër Tiranës në “Selman Stërmasi”, barazuar 3-3, çka tregon se mbrojtjet kishin probleme. Trajneri i Lirisë, pranoi se skuadra e tij ishte më mirë fizikisht në pjesën e dytë, por ai…

Doka bën “bomberin”, por Liria ndal Tiranën

Liria mbyll serinë e miqësoreve në Shqipëri dhe sot barazoi 3-3 në "Selman Stërmasi", ashtu si para pak ditësh në Pezë-Helmës. Spektakël e gola, por edhe gabime në aspektin mbrojtës, mes dy skuadrash që në sulm duken shumë mirë. Në fakt,…

Lamtumirë Tirana, Edvan Bakaj firmos në Kosovë

Edvan Bakaj e mbyll me Shqipërinë, për momentin. Portieri i Tiranës ka vendosur ta vazhdojë karrierën jashtë Shqipërie, por praktikisht është aty, sepse ka firmosur në Prizren, me Lirinë e drejtuar nga Bledi Shkëmbi, mëson "Sport Ekspres".…

Liria e Prizrenit, dy miqësore luksi në Tiranë

Pas mbylljes me sukses të fazës përgatitore në Ohër, Liria është kthyer në Prizren, duke vazhduar me përgatitjet para sezonit të ri. Miqësoret nuk kanë mbaruar, sepse skuadra e drejtuar nga Bledi Shkëmbi do të luajë dy ndeshje derbi në…

Kampionët sfidojnë Lirinë e Prizrenit

Kukësi ka nisur punën për sezonin e ri me shumë ndryshime, duke nisur nga stoli dhe organika, kampionët do të zbresin ndryshe në fushë. Tifozët presin me ngulm të shohin skuadrën e tyre të rë dhe filozofinë trajnerit Milinkoviç. Sezoni i ri…

Prizren, lidhja shqiptare e futbollit

Çfarë po ndodh me futbollin në Kosovë? Cila është skuadra që këtë vit vendosi të kishte një projekt mbarëkombëtar? Përse me të drejtë nuk përmendet më ideja e një lige të përbashkët dhe çfarë rezervon e ardhmja për futbollin e shqiptarisë.…

Liria e Prizrenit, edhe portierin nga Shqipëria

Mikel Kaloshi, sipas të gjitha gjasave, do jetë portieri i Lirisë së Prizrenit për edicionin e ardhshëm. Portieri që sezonin e shkuar ka mbrojtur portën e Tomorit në Berat (22 ndeshje në formacion), ka udhëtuar drejt Ohrit dhe është…

“Derbi” në Pogradec, Liria mposht bindshëm Laçin

Pogradeci ka qenë sot pikëtakimi mes Lirisë e Laçit, një derbi vëllazëror, me skuadrën nga Prizreni që nuk ka qenë kurrë kaq afër Shqipërisë, sepse ka në drejtim Bledi Shkëmbin, por edhe disa lojtarë të transferuar aty javët e fundit.…

Laçi e Liria, një derbi në Pogradec

Liria e Prizrenit është kompletuar praktikisht për sezonin e ri, sepse përveç trajnerit Bledi Shkëmbi ka afruar edhe shumë lojtarë, nga Superliga e Kosovës, por edhe nga Shqipëria. Prej ditësh së djeshme skuadra nga Prizreni është…

Liria nis miqësoret, vjen fitorja e parë për Shkëmbin

Liria e Prizrenit ka luajtur sot miqësoren e parë sezonale, pas disa ditësh stërvitje. Përballë 300-400 spektatorëve, Liria ka mundur 2-0 FK Onix të kategorisë së parë, me golat e Florent Avdylit e Mevlan Zekës. Në pjesën e parë…

Liria prezanton edhe afrimin e fundit nga Shqipëria

Trajneri i Lirisë së Prizrenit, Bledi Shkëmbi, vazhdon të afrojë lojtarë nga Superiorja, të cilët i njeh mirë dhe po i bind të bëhen pjesë e një projekti ambicioz. Ish-kapiteni i Skënderbeut ka afruar edhe mbrojtësin Elton Basriu, i cili…

Liria prezanton afrimet, nga Vrapi tek Magani

Ashtu si ishte paralajmëruar prej ditësh, Liria e Prizrenit ka firmosur sot me 4 futbollistë të kampionatit shqiptar. Endri Vrapi, Jetmir Sefa, Artur Magani e Kristi Kote janë tashmë pjesë e Lirisë, duke u bashkuar me Bledi Shkëmbin.…

Vazhdon “eksodi”, edhe Basriu shkon në Kosovë

Liria e Prizrenit duket se do të kthehet në një miks shqiptarësh nga Kosova e Shqipëria, me një ndarje thuajse përgjysmë. Trajneri debutues Bledi Shkëmbi duket se kërkon të afrojë sa më shumë lojtarë ga Superiorja apo Kategoria e Parë,…