Browsing Tag

Gjermani

VIDEO: Mbreti Levandovski vendos rekord dhe rimerr fronin

Robert Levandovski shënoi golin e tij të 196 në Bundesligë në takimin e sotëm ndaj Volfsburgut. Shifër kjo që i jep zyrtarisht vendin e parë në listën e golashënuesve të huaj në kampionatin gjerman. Ky rekord mbahej prej vitesh nga…

Bajerni reagon pas vendimit të Lëv: Jemi të irrituar

Bajerni i Mynihut ka reaguar ditën e sotme me anë të një deklarate për shtyp në lidhje me vendimin e bërë dje publik të Joakim Lëv për t’i mbyllur derën e kombëtares gjermane treshjes së baravezëve Myler, Mats Humels dhe Zherome Boateng.…

Bajernit i buzëqesh fati, Kovaç merr një super lajm

Bajerni i Mynihut u mund në fundjavë nga Bajern Leverkuzeni, çka shkaktoi që diferenca me kryesuesit e Dortmundit të shkonte në shtatë pikë. Megjithatë, java e re nisi me një lajm të mirë për kampionët në fuqi të  Bundesligës. Kapiteni i…

Tifozët në stadiume, ligjin e bëjnë gjermanët

Futbolli gjerman ka pësuar një rënie të dukshme në aspektin e cilësisë. Hera e fundit që ekip gjerman ka fituar një trofe europian, ka qenë në vitin 2013. Bajerni i Mynihut, “gjiganti” i vetëm Bundesligës, nuk ka më forcën dhe hijen e…

Podolski nuk harron ekipin e zemrës, u çon mesazh drejtuesve

Lukas Podolski ka lënë prej më shumë se një viti futbollin evropian. Tanimë 33-vjeçari luan në Japoni me skuadrën e Visel Kobes. Kontrata e gjermanit me klubin japonez mbaron në fund të këtij sezoni dhe siç e pranon vetë lojtari, vitet e…

E kontaktoi federata turke, Syle tregon historinë interesante

Vitin e kaluar u zbulua se federata turke kishte kontaktuar mbrojtësin e Bajernin të Mynihut, Niklas Syle. Arsyeja ishte mbiemri i tij, i cili ngjasonte me një mbiemër mjaft popullor në Turqi. Gjatë ditës së djeshme lojtari foli për herë të…

Roben: Ndoshta sezoni im i fundit, futbolli nuk njeh moshë

Arjen Roben ka fituar gjithçka ç’mund  të fitojë një futbollist me Bajernin e Mynihut. Teksa po luan sezonin e tij të dhjetë me kampionët e Gjermanisë, 34-vjeçari e pranon se koha e tij në Bavari është drejt përfundimit. “Ndoshta ky…

Viti i çmendur 2018: Gjibraltar-Gjermani 2-1!

E pabesueshme, por e vërtetë: kombëtarja e Gjibraltarit në vitin 2018 është paraqitur më mirë se Gjermania e drejtuar nga Joachim Lëv. E marta e16 tetorit 2018 do të mbahet mend përjetë në Gjibraltar, aty ku lojtarët vraponin si të…

Gjermania përmbyset në Francë, “Game over” për Lëv?

Gjermania e Joakim Lëv është mundur sërish, humbja e gjashtë në 10 ndeshjet e fundit! Kësaj radhe “pancerat” kanë dalë kokulur nga “Stade de France” pas humbjes 2-1 ndaj kampionëve të botës në fuqi. Goli me penallti i Toni Kros dhe loja…

Talenti i Bajernit fut në “sherr” Gjermaninë me Brazilin

Një “luftë” e madhe po zhvillohet në distancë midis federatës së Brazilit dhe Gjermanisë. Shkaku i konfliktit është talenti 17-vjeçar Oliver Batista-Mejer, i cili konsiderohet si një prej të rinjve më premtues të futbollit gjerman.…

Kriza gjermane, ja gjithë problemet e Die Mannschaft

Brenda 4 vitesh Gjermania ka pësuar një transformim të frikshëm: kampione bote në Brazil dhe një model futbolli, krizë totale pas Botërorit 2018 dhe një degradim i vazhdueshëm, aq sa humbja e thellë ndaj Holandës shton ndjeshëm rrezikun e…

Lëv vendos rekorde dhe tani rrezikon shumë

Askush si Joakim Lëv: 168 ndeshje në drejtimin e Gjermanisë, trajneri me më ndeshje në stolin e Die Mannschaft, me një Kupë Bote si krenari e përjetshme. Megjithatë, dita e rekordit u prish nga Holanda, që i shkaktoi një humbje të…

Mateus ia vë fajin drejtuesve: Ja gabimi i pafalshëm!

Ish-lojtari i Bajernit dhe kombëtares gjermane, Lotar Mateus, nuk është kursyer në kritikat e tij ndaj drejtuesve të Bajernit. Sipas tij shefi i klubit Rumenige dhe presidenti Hënes kanë harruar të rinovojnë skuadrën me emra të rinj.…

Verderi mund Hertën, Rashica as në stolin e rezervave

Milot Rashica nuk ka marrë pjesë në fitoren 3-1 të Verder Bremenit ndaj Hertës së Berlinit. Sulmuesi i përfaqësueses kosovare nuk ishte grumbulluar nga trajneri Florian Kohlfeld. Një vendim ky ka lënë shumë tifozë të çuditur, pasi Rashica…