Browsing Tag

Dortmund

Alkaser çmend Gjermaninë, Dortmundi hap “thesin”

Sulmuesi i Dortmundit Pako Alkaser është njeriu i momentit në Gjermani, sepse shënoi 3 gola ndaj Augsburgut në ndeshjen e fundit të kampionatit, duke e nisur nga stoli. Këtë sezon spanjolli ka pasur një ritëm monstruoz, me 7 gola në 4…

I rilinduri Alkaser: Te Barça nuk më besuan!

Pako Alkaser duket se po rilind përsëri pas dy viteve thuajse në errësirë te Barcelona. Transferimi në Gjermani, te Dortmund duket se ka rezultuar një vendim i shkëlqyer për spanjollin, i cili numëron 6 gola me fanellën verdhezi në tre…

Dortmundi “masakron” Nyrnbergun, Lajpcig rikthehet te fitorja

Ndeshjet e sotme të Bundesligës nuk kanë pasur asnjë surprizë. Të gjitha ekipet favorite kanë arritur të marrin tri pikët, madje në “Signal Iduna Park”, Dortmundi ka dhuruar spektakël duke mundur 7-0 Nyrnbergun, në një 90 minutësh që do të…

Alkaser vishet verdhezi, ja detajet e marrëveshjes

Pako Alkaser është larguar nga Barcelona pas dy sezonesh zhgënjyese te skuadra katalanase. Aventura e re e spanjollit do të jetë në Bundesligë, ku ka firmosur për skuadrën e Borusias së Dortmundit. Te verdhezinjtë, 24-vjeçari do rikthehet…

Dortmundi kalon në kupë, por sa vuajtje dhe probleme!

Borusia e Dortmundit fitoi 2-1 në fushën e Grojter Fyrtit për Kupën e Gjermanisë dhe e ka nisur me fitore sezonin e ri, por problemet në këtë ndeshje të parë ishin të shumta. Mungesa e një sulmuesi të vërtetë është problemi i parë…

Dortmund gradon sulmuesin “besnik” si kapiten

Në Gjermani Dortmund është munduar që të rivalizojë Bajernin në vitet e fundit, por nuk e ka pasur të lehtë, pasi skuadra nga Mynihu gjithnjë është një hap para tyre. Edhe këtë edicion skuadra e teknikut Favre do të tentojë që të ndalë…

Plas te Dortmundi, Pulisiç jashtë planeve të skuadrës

Kristian Pulisiç mund të jetë i larguari i radhës nga klubi i Dortmundit. Mesfushori anësor është në radarin e disa ekipeve në Premier League dhe në sytë e drejtuesve të skuadrës gjermane ai nuk është më i pashitshëm. Shkak për këtë…

Vitsel ndahet nga Kina, në dilemë midis dy klubeve “BIG”

Mesfushori, Aksel Vitsel, është kthyer në objektiv per klubet e Borusia Dortmundit dhe PSG-së. Futbollisti shtatlartë aktivizohet prej dy sezonesh në kampionatin kinez me skuadrën e Tianzhin Kuanzhianit. Vitsel është gati të përgjysmojë…

Shyrrle rikthehet në Angli, firmos me klubin londinez

Katër vite më parë Andre Shyrrle, asokohe 23-vjeç, ishte një ndër herojt e Gjermanisë me harkimin e tij në zonë që i parapriu golit të Mario Gëces në finale e kupës së botës ndaj Argjentinës. Sot sulmuesi gjerman pas dy sezonesh të…

Nga Botërori në merkato, Manxhukiç drejt Bundesligës

Mario Manxhukiç pritet ta mbyllë bashkëpunimin e tij me klubin e Juventusit pas tri viteve, ku asnjëherë nuk i mungoi titulli kampion. Sipas “calciomercato.com”, sulmuesi kroat dëshiron të largohet nga Torino për të provuar një aventurë të…

Obamejang priti pa fund klubet e mëdhenj, tani shkon në Kinë

Pier-Emerik Obamejang konsiderohet një ndër sulmuesit më të mirë në botë, duke parë mesataren e tij të golave në Dortmund, por pavarësisht nga deklaratat e dashurisë që ka dërguar herë kundrejt Realit, herë Anglisë e herë Milanit, asnjë…

Dortmundi shkatërron ‘Gladbahun dhe komandon Bundesligën

Borusia Dortmund e ka kthyer në tenis ndeshjen e sotme me Borusia M’Gladbahun. Skuadra verdhezi fitoi 6-1 në “Signal Iduna Park” me lehtësinë më të madhe, duke festuar edhe rikthimin e Gëces pas dëmtimit jo pak të dhimbshëm që pati pësuar…

Dortmund-Bajern, në garë për yllin Draksler

Julian Draksler mund të rikthehet në Bundesligë. Mesfushori i PSG-së raportohet se shihet si pasuesi i Osman Dembelesë te Borusia Dortmundi dhe në këto ditë të fundit të merkatos mund të vishet verdhezi. Në “Signal Iduna Park” ai do të…

“Gafa” e Dortmundit, Dembele në formacion

Gafë? Praktikisht jo, por tallja është legjitime. Dortmundi dje ka përfshirë Osman Dembelenë në formacionin e mundshëm për ndeshjen e sotme në kampionat me Hertën e Berlinit, edhe pse të gjithë e dinin se francezi do të transferohej te…

Dorë e hekurt, Dortmundi nuk e fal rebelin Dembele

Usman Dembele dëshiron Barcelonën? Dortmundi e pezullon dhe nuk dihet kur do e falë. Dje në kupë talenti francez nuk luajti me urdhër të klubit gjerman, i irrituar me sjelljen e një djaloshi 20-vjeçar në hapat e para të karrierës, i cili…

Dembele do Barcelonën, Dortmundi e pezullon

Tashmë është luftë e hapur: Usman Dembele-Dortmund praktikisht janë armiq! Talenti francez dëshiron Barcelonën dhe sot paradite nuk u paraqit fare në stërvitje. Asnjë justifikim, ndaj Dortmundi nuk e ka falur: pezullim i përkohshëm,…

Dortmundi shtang Barcelonën me çmimin për talentin Dembele

Nejmar për 222 milionë euro te PSG habiti botën, zemëroi shumë drejtues klubesh e tifozë të thjeshtë dhe ngriti me të drejtë shqetësimin se tashmë tregu do kalojë çdo limit logjike. Ajo që i trembeshin të gjithë po ndodh: nëse deri vjet…

Bajerni largon presionin, triumf në Superkupë

Humbjet e shumta në miqësoret e verës kishin shtuar ndjeshëm presionin mbi Bajernin e Mynihut, por një sukses në Superkupë mjafton për të rigjetur qetësi. Sot bavarezët thyen Dortmundin, por vetëm me 11-metërsha, sepse 90 minutat…

Milani e nis me humbje turneun kinez

Milani ka zbritur në fushë sot për miqësoren e parë sezonale, për t’u ndeshur në Guangzhu me Borusian e Dortmundit. Gjermanët luanin miqësoren e tretë dhe më 5 gusht nisin sezonin, me Superkupën e Gjermanisë, ndaj janë qartësisht më…

Titullar në Konfederata, Dortmundi ia shet Gladbahut

Borusia e Mënshengladbahut ka kompletuar transferimin e futbollistit të kombëtares gjermane Matias Ginter nga Borusia e Dortmundit. Mbrojtësi 23-vjeçar, titullar në Kupën e Konfederatave, do të firmosë një kontratë 4-vjeçare, me…

Të gjithë drejt Kinës, Obamejang merr ofertë monstruoze

Reali, Çelsi, Mançester Junajtid, Milan, Bajern? Jo, me sa duket e ardhmja e Pier-Emerik Obamejangut është Kina, aty ku milionat e derdhur lumë po joshin gjithnjë e më shumë futbollistët e nivelit të lartë, që e ka kuptojnë se një vit në…

“Bomba” e PSG-së, marrëveshje me Obamejang

Një ndër sulmuesit më të kërkuar në tregun botëror, Pier-Emerik Obamejang, është praktikisht një lojtar i PSG-së. Sipas Bild, sulmuesi i Borusias së Dortmundit (119 gola në 188 ndeshje) ka arritur marrëveshjen me klubin francez për një…

Baloteli te Dortmundi, garanton Raiola

Nëse është thjesht spekulim veror, do ta shohim, por Mino Raiola rrallë flet kaq hapur. Agjenti i njohur ka deklaruar prerë: "Mario Baloteli do të luajë te Dortmundi". Sulmuesi italian mbylli një sezon të suksesshëm te Nica, me 17 gola,…

Dortmundi gjen trajner, merr “arkitektin” e Ajaksit

Një supergoditje për Dortmundin: trajneri i ri është holandezi Peter Bos, ai që çoi Ajaksin deri në finalen e Europa League këtë sezon. Trajneri 53-vjeçar ka një eksperiencë të jashtëzakonshme, sepse ka drejtuar shumë klube në Holandë,…

Dortmundi e mbyll sezonin me kupë

Dortmundi e mbyll sezonin me trofe, duke mposhtur Aintrahtin e Frankfurtit në finalen e madhe të Kupës së Gjermanisë, luajtur në Berlin. Në një stadium të mbushur plot, Dortmundi nisej favorit i madh dhe që në minutën e tetë Dembele…

Dortmund magjik, Bajerni jashtë kupës

Eliminimi i hidhur nga Liga e Kampioneve duket se e ka dërrmuar keqas Bajernin e Mynihut, që krejt papritur po sheh të zbehet një fundsezoni që mendohej ndryshe. Dakord, kampionati nuk është një arritje e vogël, por pas Ligës së…

Sulmi ndaj Dortmundit, për përfitime financiare?

Histori e denjë për filma thriller, që për fat nuk u bë histori horror: Borusia e Dortmundit u bë objekt i një sulmi me bomba para ndeshjes së vajtjes kundër Monakos, ku u plagos Mark Barta, por nuk pati viktima. Pas sulmit, u mendua për…

Monako-Dortmund nisi me vonesë, policia franceze arsyeja

Një javë më parë Borusia e Dortmundit përjetoi tmerrin e një sulmi të frikshëm me bomba, që për fat, nuk pati pasoja fatale, përveç plagosjes së spanjollit Bartra. Dje skuadra gjermane pati sërish momente ankthi, sepse u ndal për 20…