Browsing Tag

Dortmund

Tifozët në stadiume, ligjin e bëjnë gjermanët

Futbolli gjerman ka pësuar një rënie të dukshme në aspektin e cilësisë. Hera e fundit që ekip gjerman ka fituar një trofe europian, ka qenë në vitin 2013. Bajerni i Mynihut, “gjiganti” i vetëm Bundesligës, nuk ka më forcën dhe hijen e…

ZYRTARE | Dortmundi kryen lëvizjen e parë në merkato  

Dortmund është me plot meritë në krye të Bundelsigës , Skuadra verdhezi ka bërë mirë këtë edicion duke dominuar ndaj pjesës më të madhe të kundërhstarve dhe me të drejtë pretendon titullin kampion. Gjithsesi, janë të rralla skuadrat që në…

Kagaua e pranon, “divorci” me Dortmundin tashmë një fakt

Atmosfera te Borusia e Dortmundit është1 si kurrë më parë. Verdhezinjtë janë në vend të parë me 9 pikë diferencë nga kampionët në fuqi të Bajern Mynihut. Por, ka dhe nga ata lojtarë të pakënaqur nga aktivizime e pakta. Një ndër ta është…

Dembele ikën nga Barça? Dortmundi merr miliona!

Usmane Dembele la Dortmundin verën e shkuar për të kaluar te Barcelona, në një nga goditjet më të bujshme verore dhe të gjithë historisë. Sulmuesi francez nënshkroi një kontratë që e mban të lidhur deri në vitin 2022 me katalanasit, ndërsa…

Kovaç bën inferiorin: Dortmundi është favorit

Ditën e nesërme Bajerni do të ndeshet në “Signal Iduna Park” ndaj Dortmundit. Kësaj radhe bavarezët vijnë si rrallëherë në pozitën e ndjekësit, pasi verdhezinjtë janë në vend të parë të kampionatit me katër pikë difencë nga kampionët në…

Dominimi i Dortmundit, nuk ja kalon askush në Bundesligë

Dortmund është një nga skuadrat më në formë në Europë. Skuadra e Luçien Favre po dominon këtë edicion jo vetëm në Gjermani, por dhe në Champions League është një prej skuadrave që ka marrë pikë të plota në 3 ndeshjet e parë. Kujtojmë që…

Dominon Bundesliga, por sa frikë për Dortmundin!

Janë mbyllur gjysma e sfidave që janë luajtur pasditen e sotme, të vlefshme për raundin e 1/16-ave të Kupës së Gjermanisë. E veçanta e këtyre ndeshjeve ka qenë fakti, se 3 nga 4 ndeshjet kanë përfunduar në barazim, duke shkuar në kohën…

Te Barcelona kanë një problem, gjithçka lidhet me Dembele

Në gushtin e 2017-ës, bordi drejtues i Barcelonës vendosi të shpenzonte 150 milionë Euro për të blerë kartonin e sulmuesit të talentuar të Borusias së Dortmundit, Usman Dembele. Thuajse një vit e gjysmë nga ai transferim, mund thuhet pa…

VIDEO | Bajerni hedh pas krizën, Dortmundi i pandalshëm

Janë mbyllur thuajse shumica e ndeshjeve të javës së tetë në Bundesligën gjermane. Borusia e Dortmundit vijon ecurinë e saj fantastike në kampionat, teksa likuidoi me tre gola në vetëm 25 minuta Shtutgartin në transfertë. Bajerni i Mynihut…

Alkaser çmend Gjermaninë, Dortmundi hap “thesin”

Sulmuesi i Dortmundit Pako Alkaser është njeriu i momentit në Gjermani, sepse shënoi 3 gola ndaj Augsburgut në ndeshjen e fundit të kampionatit, duke e nisur nga stoli. Këtë sezon spanjolli ka pasur një ritëm monstruoz, me 7 gola në 4…

I rilinduri Alkaser: Te Barça nuk më besuan!

Pako Alkaser duket se po rilind përsëri pas dy viteve thuajse në errësirë te Barcelona. Transferimi në Gjermani, te Dortmund duket se ka rezultuar një vendim i shkëlqyer për spanjollin, i cili numëron 6 gola me fanellën verdhezi në tre…

Dortmundi “masakron” Nyrnbergun, Lajpcig rikthehet te fitorja

Ndeshjet e sotme të Bundesligës nuk kanë pasur asnjë surprizë. Të gjitha ekipet favorite kanë arritur të marrin tri pikët, madje në “Signal Iduna Park”, Dortmundi ka dhuruar spektakël duke mundur 7-0 Nyrnbergun, në një 90 minutësh që do të…

Alkaser vishet verdhezi, ja detajet e marrëveshjes

Pako Alkaser është larguar nga Barcelona pas dy sezonesh zhgënjyese te skuadra katalanase. Aventura e re e spanjollit do të jetë në Bundesligë, ku ka firmosur për skuadrën e Borusias së Dortmundit. Te verdhezinjtë, 24-vjeçari do rikthehet…

Dortmundi kalon në kupë, por sa vuajtje dhe probleme!

Borusia e Dortmundit fitoi 2-1 në fushën e Grojter Fyrtit për Kupën e Gjermanisë dhe e ka nisur me fitore sezonin e ri, por problemet në këtë ndeshje të parë ishin të shumta. Mungesa e një sulmuesi të vërtetë është problemi i parë…

Dortmund gradon sulmuesin “besnik” si kapiten

Në Gjermani Dortmund është munduar që të rivalizojë Bajernin në vitet e fundit, por nuk e ka pasur të lehtë, pasi skuadra nga Mynihu gjithnjë është një hap para tyre. Edhe këtë edicion skuadra e teknikut Favre do të tentojë që të ndalë…

Plas te Dortmundi, Pulisiç jashtë planeve të skuadrës

Kristian Pulisiç mund të jetë i larguari i radhës nga klubi i Dortmundit. Mesfushori anësor është në radarin e disa ekipeve në Premier League dhe në sytë e drejtuesve të skuadrës gjermane ai nuk është më i pashitshëm. Shkak për këtë…

Vitsel ndahet nga Kina, në dilemë midis dy klubeve “BIG”

Mesfushori, Aksel Vitsel, është kthyer në objektiv per klubet e Borusia Dortmundit dhe PSG-së. Futbollisti shtatlartë aktivizohet prej dy sezonesh në kampionatin kinez me skuadrën e Tianzhin Kuanzhianit. Vitsel është gati të përgjysmojë…