Browsing Tag

Holandë

VIDEO | Dominim amerikan, SHBA shpallen kampione bote

Amerika vazhdon të mbajë statusin si “superfuqia” e futbollit të femrave. Përfaqësuesja e SHBA-së është shpallur kampione botë për të katërtën herë në historinë e saj. Amerikanet mundën Holandën në finalen e Botërorit të zhvilluar në Francë…

Historike, Portugalia kampione e UEFA Nations League (VIDEO)

Portugali-Holandë ishte finalja e UEFA Nations League, me dy skuadrat që kaluan në gjysmëfinale Zvicrën dhe Anglinë respektivisht. Luzitanët kishin vetëm tre ndryshime në formacion nga ndeshja me Zvicrën, pasi tekniku Santo i besoi si…

Gafa të pafalshme, Holanda turpëron Anglinë (VIDEO)

Anglia i bën gropën vetes. Holanda e mposht 3-1 nga tre gafa të mbrojtjes angleze, duke iu bashkuar Portugalisë në finalen e Nations League. Edhe pse “Tre Luanët” kaluan të parët në avantazh me anë të Rashford në minutën e 32’, nuk arritën…

VAR, gola dhe De Ligt protagonist: Angli-Holandë drejt shtesave

Nuk kanë mjaftuar 90 minutat e kohës së rregullt që të përcaktohet një fitues në gjysmëfianen e dytë të UEFA Nations League mes Holandës dhe Anglisë. “Tre Luanët” gjetën të parët golin, me anë të një penalltie të shdërruar në gol nga…

Tjetër gol, De Ligt korrigjon gabimin (VIDEO)

Plot 73 minuta duhet të kalonin që Holanda të gjente golin në takimin përballë Anglisë. Për më shumë se 40 minuta në disavantazh, “Tulipanët” insistuan dhe arritën të barazonin, me anë të De Ligt. Mbrojtësi ishte ai që shkaktoi penalltinë…

Gafë e De Ligt, Anglia kalon në avantazh (VIDEO)

Anglia është skuadra që ka kaluar e para në avantazh. 30 minutat e para të takimit ishin shumë të qeta, me të dyja skuadrat që dukeshin të barabarta në fushën e lojës dhe kishin frikë të pësonin të parët. Por në minutën e 31’,…

Talente dhe yje në fushë, Holandë-Angli luajnë finalen

Sot, luhet gjysmëfinalja e dytë e UEFA Nations League dhe pasi Portugalia arriti finalen mbrëmë, Holanda dhe Anglia do të diskutojnë biletën e dytë finaliste. Dy trajnerët, Ronald Kuman dhe Gareth Sauthgejt, kanë zgjedhur formacionet e…

VIDEO | Gjyqtari “goleador” bën rolin e sulmuesit

Një gol i pazakontë ka ndodhur në kategoritë e ulëta të futbollit holandez. Në ndeshjen mes Harkemase Boys dhe Hoek e përfunduar me rezultatin 4-2 për vendasit, arbitri i ndeshjes ka qenë autor i një goli. Gjatë një aksioni të Hoek gjyqtari…

Mbaron kampionati holandez, Ajaksi e mbyll me dopietë!

Ajaksi ka shkatërruar skuadrën e Grafshapit me rezultatin 1-4 në ndeshjen e fundit të kampionatit holandez, duke e mbyllur në mënyrën më të mirë të mundshme një sezon fantastik në Holandë. Të besuarit e Ten Hag nuk e diskutuan për asnjë…

VIDEO: Plas festa në Amsterdam, Ajaksi është kampion!

Ajaksi ka lënë pas krahëve zhgënjimin e madh përballë Totenhemit, aty ku i iku nga duart finalja e Champions Ligës për punë sekondash. “Harkëtarët” triumfuan përballë Utrehtit sot në shtëpi me rezultatin 4-1 dhe festuan fitimin e…

Vrushaj i papërmbajtshëm, tjetër gol në Holandë

Sulmuesi me origjinë shqiptare Marius Vrushaj po kalon një moment të shkëlqyer në kampionatin holandez, ku u huazua gjatë merkatos së janarit nga Olimpiakosi te skuadra e Uilem II. Futbollisti 21-vjeçar shënoi golin e parë në takimin…

Zyrtare | Ish-talenti i Skënderbeut transferohet në Holandë

Agim Zeka është lojtari më i ri i Fortuna Sitard, skuadër që militon në elitën holandeze. Ish-talenti i Skënderbeut stërvitej gjatë gjithë muajit janar me skuadrën e Sitard, por zyrtarizimi i tij ka ardhur vetëm sot. Që pas largimit të…

Avdijaj dhe Vrushaj, projekti i Vilem II duket i shkëlqyer

Jemi mësuar se skuadra e Ajaksit është ekipi që nxjerr talentet më të mëdhenj të futbollit holandez, por në vitet e fundit, të gjitha ekipet po ndjekin strategjinë që Ajaksi ka ndjekur prej shumë vitesh. Një nga këta ekipe është dhe Villem…

VIDEO | Ndeshje e çmendur në Holandë, Zeneli ndal Ajaksin

Sot është luajtur kryendeshja e javës në kampionatin holandez të futbollit, ajo mes Ajaksit dhe Herenvenit. Pritja ishte shumë e gjatë për këtë sfidë dhe pritshmëritë ishin të mëdha, pasi ky takim konsiderohet si një nga klasiket holandeze.…

Jo vetëm Avidijaj, Uillem II akord me sulmuesin shqiptar

Një tjetër shqiptar është transferuar në kampionatin holandez. Ekipi i Uillem II ku aktivizohet dhe Dionis Avdijaj i Kosovës ka zyrtarizuar sigurimin e shërbimeve të Mario Vrushajt. Klubi holandez ka lajmëruar në faqen e saj akordin me…