Browsing Tag

Roma

Interesim serioz, Hysajn e do surpriza e Champions Ligës

Kieran Tripier la Totenhemin për t’u transferuar tek Atletiko Madrid. 28-vjeçari firmosi një kontratë 3-vjeçare dhe është gati të nisë aventurën e re me ekipin e Diego Simeones. Shitja e lojtarit të kombëtares angleze detyron Totenhemin…

Xheko-Inter, gjithçka varet nga një juventin

Inter dëshiron të nënshkruajë me dy sulmues qendre. Romelo Lukaku dhe Edin Xheko janë emrat që ka vendosur Antonio Konte në tavolinën e Marotës. Edin Xheko është më afër zikaltërve, duke parë vlerën e tij më të ulët se belgu në merkato. Në…

“Ndizet” Roma, zyrtarizohet zëvendësuesi i Manolas

Ditën e sotme klubi i Romës ka zyrtarizuar si blerjen më të re Xhanluka Mançinin. 23-vjeçari ka zbarkuar në për të kryer vizitat mjekësore, që  pasohen nga firma mbi kontratë. Mbrojtësi që aktivizohej me Atalantën do të vijë në formën e…

Duel pa fund, Roma mposht Milanin për mesfushorin francez!

Mesfushori i Fiorentinës, Zhordan Veretu, më në fund ka zgjedhur, pasi për javë të tëra së bashku me përfaqësuesit e tij është menduar, është takuar me Milanin e Romën dhe herë është afruar me njërën palë e herë me tjetrën. Tani…

“Totenham apo Juventus? Zaniolo nuk është në shitje!”

Italia pas një periudhe të errët duket se po nxjerr një brez me plot talente, që pritet të pushtojnë arenën evropiane të futbollit. Një prej tyre është Nikolo Zaniolo. Fantazisti ka spikatur këtë vit me Romën. Për të kanë treguar interes…

Humbje kolosale, Roma gati të shesë dy dështimet e Monçit

Merkato e vitit të kaluar te Roma rezultoi një katastrofë e vërtetë. Drejtori sportiv i atëhershëm Monçi shiti brenda pak javësh Raxha Naingolan dhe Kevin Strotman, ndërsa lënë bosh nga të larguarit e zunë  Stivën Nzonzi dhe Havier Pastore.…

Një surprizë për Higuain, Roma nuk heq dorë

Roma po bën merkato në shumë fronte, por objektivi i madh quhet Gonzalo Higuain. Sulmuesi argjentinas është pjesë e Juventusit deri në vitin 2021. Qëndrimi te bardhezinjtë do të thotë qëndrim në stol dhe Roma po tenton të përfitojë nga kjo…

Klubi londinez i hap dyert, Higuain pranë kthimit në ishull

Gonzalo Higuain edhe pse ka një marrëdhënie shumë të mirë me Sarrin, nuk pritet të qëndrojë në Torino. Sulmuesi e ka humbur shkëlqimin e tij pas periudhës së vështirë te Milani e më pas te Çelsi. Gjithsesi, kërkesat për të nuk mungojnë.…

Plan gjenial i Romës, gati firma me yllin e Leverkuzenit

Roma ka identifikuar zëvendëuesin ideal për Stefan El Sharaui, pasi ky i fundit zgjodhi Kinën për të vazhduar karrierën e tij. Sipas asaj që raporton ”Corriere dello Sport”, drejtuesit e Romës po ndjekin Leon Beili si pasuesin e El…

Nuk bindi në Romë, talenti brazilian rikthehet në atdhe

Gerson erdhi në vitin 2016 te Roma si një prej talenteve më të mëdhenj të kampionatit brazilian. Megjithatë, lojtari nuk arriti kurrë të lërë gjurmë dhe Serie A u shndërrua në një “mal” të madh për t’u ngjitur. Kështu, 22-vjeçari ka…

Largimi i radhës, Roma humbet shërbimet e mbrojtësit

Ivan Markano la Porton verën e kaluar dhe u transferua te Roma me parametra zero. Tre vite firmosi mbrojtësi, por aventura me verdhekuqtë nuk shkoi ashtu siç pritej. Vetëm dhjetë ndeshje është aktivizuar spanjolli sezonin e kaluar me Romën.…

Roma pikas zëvendësuesin e Manolas, e gjen në Londër

Roma ka humbur Manolas, një prej lotarëve më të mirë të repartit difensiv. Megjithatë, siç raportojnë mediet angleze është në kërkim të Tobi Aldeveireld. Belgu gati në çdo merkato lakohet për të ardhmen e tij. Kjo verë pritet të jetë shumë…

Një legjendë më pak, De Rosi merr vendimin final

Daniele De Rosi u ndje i tradhtuar kur Roma nuk pranoi të rinovonte kontratën e tij. Pavarësisht moshës së madhe, ofertat nuk kanë munguar për mesfushorin italian. Boka Xhuniors, Xhenoa dhe Fiorentina shfaqën interes. Megjithatë, një lajm i…

Roma gjen zëvendësuesin e “Faraonit”, vjen nga Gjermania

Roma i ka hapur punë vetes me largimin e El Sharauit. “Faraoni” u largua drejt Kinës për te skuadra e Shangai Shenua për shifrën e 20 milionë eurove, që u derdhën në llogarinë e klubit verdhekuq. Gjithsesi, Romës do i duhet t’i hedhë direkt…

Blerja e Romës në aeroport, nesër prezantimi

Romës i ka mbërritur portieri. Pau Lopez, i blerë nga Real Betis për shumën e 30 milionë eurove, ka zbarkuar sot në aeroportin “Fiumicino” në kryeqytetin italian dhe pritet që si fillim të kryejë vizitat mjekësore. Lopez do i drejtohet…

De Rosi ka vendosur, ja ç’ndodh me të ardhmen e tij

Daniele De Rosi konfirmoi fundin e aventurës së tij te Roma pas 17 vitesh në kryeqytet. Klubi nuk preferoi të plotësonte kushtet e lojtarit dhe vendosi të mos i rinovojë kontratën, duke dalë edhe kundër dëshirës së tifozëve. 36-vjeçari ka…

Higuain për një “xhevahir”, ideja e çmendur e merkatos

Gonzalo Higuain ka edhe dy vite kontratë me Juventusin dhe argjentinasi kërkon të respektohet, në rast se nuk merr një ofertë nga një klub që lufton për objektiva të rëndësishme. Ai dëshiron të vijojë karrierën në një klub që ka një projekt…

Ofertë nga Serie A, numri 7 i Realit bën gati valixhet

Mariano Diaz erdhi me ambicie të mëdha verën e kaluar në Madrid, duke guxuar edhe të marrë numrin 7, që më parë e mbante një legjendë si Kristiano Ronaldo. Megjithatë, përveç shifrës në  shpinë, 25-vjeçari nuk ngjan në asnjë aspekt tjetër…

Merr fund stresi i portës, Roma akord me pasuesin e Olsen

Roma pati shumë probleme gjatë sezonit të kaluar dhe një nga repartet më të dobëta ishte porta. Suedezi Robin Olsen nuk u paraqit në nivelin e kërkuar dhe disa gabime të tij i kushtuan pikë të rëndësishme verdhekuqve. Drejtuesit e klubit…

Fekir gati për ndarjen me Lionin, dy klube në balotazh

Nabil Fekir është lojtari i radhës që mund të largohet nga Lioni. Francezi ka shfaqur interesin e një sërë klubesh të mëdha evropiane, që janë në radhë për të “rrëmbyer” shërbimet e tij. Së fundmi, mediet evropiane raportojnë se Roma dhe…

Një telefonatë bind Barelën, Interi rikthehet në garë

Ashtu si në fushën e blertë, edhe në merkato ndodhin surpriza nga më të ndryshmet. Interi ka kohë që po negocion me Nikolo Barelën, por të gjithë u befasuan kur Roma parakaloi zikaltrit. Tomazo Xhulini, presidenti i Kaljarit, deklaroi…

Barela i Romës, presidenti i Kaljarit zbulon prapaskenën

Tomazo Xhulini, presidenti i Kaljarit, ka folur për mesfushorin Nikolo Barela, i cili me shumë mundësi do të jetë pjesë e Romës. Numri një i klubit italian tregon se kishte një marrëveshje me Interin, por zikaltrit më pas nuk u bënë të…

Barela te Roma? Marota përgatit “hakmarrjen”

Interi ishte shumë pranë Nikolo Barelës, por organizatori sard është drejt kalimit te Roma. Diçka e tillë ka sjellë acarim dhe zhgënjim te zikaltrit, ndërsa Xhuzepe Marota po përgatit “hakmarrjen”. Sipas mediave italiane, Interi është…