Browsing Tag

Gjermani

Ç’kurorëzohet Krasniqi, Uldedaj mbron me sukses titullin

Boksieri shqiptar Robin Haxhi Krasniqi nuk ka mundur të mbrojë titullin e tij si kampion i peshave super të mesme (deri në 76 kg) të konfederatës “EBU”. 32-vjeçari u mund nga gjermani Shtefen Hertel me vendim unanim 112-117, 112-116,…

Fenomeni Rashica, agjenti Altin Lala tregon hapin e ardhshëm

Altin Lala mbetet i pandarë nga bota e futbollit. Ish-mesfushori i kombëtares shqiptare, sot agjent lojtarësh, përfaqëson njërin prej talenteve më premtues të kampionatit gjerman. Bëhet fjalë për Milot Rashicën. Futbollisti nga Vushtrria…

Lahm tregohet ambicioz, synon “fronin” e futbollit gjerman

Presidenti i Federatës gjermane të futbollit, Rajnhard  Grindel, pritet të japë dorëheqjen pas tri vitesh nga ky post në ditët në vazhdim. Lajmi u raportua fillimisht nga “Spox”, ndërsa tani është konfirmuar nga thuajse të gjitha mediet…

VIDEO: Mbreti Levandovski vendos rekord dhe rimerr fronin

Robert Levandovski shënoi golin e tij të 196 në Bundesligë në takimin e sotëm ndaj Volfsburgut. Shifër kjo që i jep zyrtarisht vendin e parë në listën e golashënuesve të huaj në kampionatin gjerman. Ky rekord mbahej prej vitesh nga…

Bajerni reagon pas vendimit të Lëv: Jemi të irrituar

Bajerni i Mynihut ka reaguar ditën e sotme me anë të një deklarate për shtyp në lidhje me vendimin e bërë dje publik të Joakim Lëv për t’i mbyllur derën e kombëtares gjermane treshjes së baravezëve Myler, Mats Humels dhe Zherome Boateng.…

Bajernit i buzëqesh fati, Kovaç merr një super lajm

Bajerni i Mynihut u mund në fundjavë nga Bajern Leverkuzeni, çka shkaktoi që diferenca me kryesuesit e Dortmundit të shkonte në shtatë pikë. Megjithatë, java e re nisi me një lajm të mirë për kampionët në fuqi të  Bundesligës. Kapiteni i…

Tifozët në stadiume, ligjin e bëjnë gjermanët

Futbolli gjerman ka pësuar një rënie të dukshme në aspektin e cilësisë. Hera e fundit që ekip gjerman ka fituar një trofe europian, ka qenë në vitin 2013. Bajerni i Mynihut, “gjiganti” i vetëm Bundesligës, nuk ka më forcën dhe hijen e…

Podolski nuk harron ekipin e zemrës, u çon mesazh drejtuesve

Lukas Podolski ka lënë prej më shumë se një viti futbollin evropian. Tanimë 33-vjeçari luan në Japoni me skuadrën e Visel Kobes. Kontrata e gjermanit me klubin japonez mbaron në fund të këtij sezoni dhe siç e pranon vetë lojtari, vitet e…

E kontaktoi federata turke, Syle tregon historinë interesante

Vitin e kaluar u zbulua se federata turke kishte kontaktuar mbrojtësin e Bajernin të Mynihut, Niklas Syle. Arsyeja ishte mbiemri i tij, i cili ngjasonte me një mbiemër mjaft popullor në Turqi. Gjatë ditës së djeshme lojtari foli për herë të…

Roben: Ndoshta sezoni im i fundit, futbolli nuk njeh moshë

Arjen Roben ka fituar gjithçka ç’mund  të fitojë një futbollist me Bajernin e Mynihut. Teksa po luan sezonin e tij të dhjetë me kampionët e Gjermanisë, 34-vjeçari e pranon se koha e tij në Bavari është drejt përfundimit. “Ndoshta ky…

Viti i çmendur 2018: Gjibraltar-Gjermani 2-1!

E pabesueshme, por e vërtetë: kombëtarja e Gjibraltarit në vitin 2018 është paraqitur më mirë se Gjermania e drejtuar nga Joachim Lëv. E marta e16 tetorit 2018 do të mbahet mend përjetë në Gjibraltar, aty ku lojtarët vraponin si të…