Browsing Tag

Rumani

VIDEO | Shmanget tragjedia, trajneri i Dinamos ia hedh vdekjes

Futbolli rumun ka përjetuar momente ankthi teksa trajneri i Dinamos së Bukureshtit, Eugen Neagoe, humbi ndjenjat për shkak të një arresti kardiak gjatë derbit kudnër Kraiovës. Ndërhyrja e shpejte  e mjekëve të pranishëm në stadium shmangu…

Derbi rus për sulmuesin e Interit, vijnë dy oferta

Sulmuesi rumun George Pushkash ka tërhequr interesin e shumë klubeve nëpër Europë pas paraqitjeve të mirë në Europianin e 21-vjeçarëve, ku shënoi 4 gola në 4 takime. Futbollisti në pronësi të Interit pritet të largohet pas pesë vitesh si…

Ianis Haxhi zgjedh Belgjikën, i ati përfiton 10 milionë euro

E ardhmja e talentit Ianis Haxhi do të jetë në Belgjikë. Djali i legjendës rumune Giorge Haxhi do të firmosë një kontratë për 4 vite e gjysmë me Genk, skuadër kjo që këtë vit fitoi titullin kampion në Belgjikë. Transferimi kap shifrën e…

VIDEO | Anglia për turp, Rumania e eliminon me goleadë!

Ndeshja mes Anglisë U21 dhe Rumanisë U21 ishte e çmendur. Plot 6 gola dhe një fitore e merituar 2-4 e rumunëve, që ngjiten në kuotën e 6 pikëve dhe lënë Anglinë me 0 pikë dhe jashtë Euro 2021 vetëm pas dy ndeshjeve të luajtura. Pjesa e…

E papritur, mbrojtësit të kombëtares i ndërpritet kontrata

Largimi i trajnerit Mirçea Redniç nga stoli i Dinamos së Bukureshtit ka sjellë pasoja të rënda për mbrojtësin shqiptar Naser Aliji. Media rumune “Telekom”, zbulon se drejtuesit e klubit kanë vendosur të ndërpresin kontratën me mëngjarashin.…

Fantazia rumune: dordolecët zëvendësohen nga… korbat!

Duhet ta shikosh, që ta besosh! Në Rumani, klubi kryesues i kampionatit, CFR Kluzh, ka gjetur një mënyrë qesharake për të trembur pëllumbat e korbat që të mos i afrohen fushës stërvitore. Në vend të dordolecëve, ambientet stërvitore janë…

Javë vendimtare, Vajushi gati të riniset nga Rumania

Armando Vajushi nuk ka zhvilluar asnjë ndeshje zyrtare këtë sezon dhe është në pritje të një oferte. Ajo ka ardhur dhe për 27-vjeçarin shkodran ka interes nga Rumania. Siç raporton “TMW”, klubi i Botoshanit pëlqen Vajushin dhe është gati…

Çudira ballkanase, nga futbollist në… këngëtar dasmash

Një histori mjaft e çuditshme vjen nga futbolli rumun. Bëhet fjalë për ish-mesfushorin Kosmin Birlan, i cili dy vite më parë ishte vendosi të varte këpucët në gozhdë dhe të siguronte jetesën si një këngëtar dasmash. Lojtari i cili në në…

VIDEO | E gjitha për një pikë, Qaka asist Platinisë

Poli Iasi nuk arriti të merrte më shumë se një pikë nga përballja shtëpiake me Sepsin. Ekipi i Kamer Qakës barazoi 1-1, ndërkohë që mesfushori i kombëtares dhuroi asistin e golit vendas. Miqtë kaluan në avantazh në minutën e 9, ndërsa…

Portugalia si tren, fenomeni Piatek nuk i mjafton Polonisë

Grupi 3 i Ligës A në Nations League ka pronar tashmë dhe quhet Portugali. Kampionët në fuqi të Europës kanë fituar sot 3-2 në Poloni dhe duket qartë se nuk kanë më nevojë për Kristiano Ronaldon, të paktën për të shkuar në Euro 2020, ku me…

VIDEO /  E rrallë, në Rumani faullin e shkakton një… qen!

Një episod mjaft qesharak ka ndodhur në kategorinë e katërt të futbollit rumun. Gjatë ndeshjes ku ndodhi incidenti, protagonist ishte një qen i lënë lirë që u fut në fushë dhe u përplas me një lojtar. Futbollisti nuk e pa qenin që po i…

Qaka debuton me fitore bindëse: Këtu ndihem si në shtëpi

Kamer Qaka u prezantua ditën e djeshme te skuadra Iashit, por kjo nuk e penguar që ta fillojë direkt si titullar ndeshjen e tij të parë. Qaka luajti 90 minuta të plota në fitoren 3-0 të Iashit ndaj Konkordias. Rikthimi në ekipin ku…

Zenga me mision shpëtimi, pranë akordit me klubin rumun

Valter Zenga është drejt rikthimit në Rumani. Trajneri italian është pranë akordit me klubin e Voluntarit. Menaxheri i klubit, Jan Andon, një nga mbrojtësit e famshëm rumun të viteve 90-të, ka kontaktuar me Zengën. Ky i fundit është…