Browsing Tag

Drita

VIDEO | Prezantim super, Drita “blindon” portën

Drita ka realizuar goditjen e radhës në merkato. Klubi nga Gjilani ka afruar Faton Malokun, duke përforcuar portën. 28-vjeçari la Feronikelin verën e kaluar për t’u transferuar te Kukësi, por aventura me verilindorët nuk shkoi mbarë (vetëm…

VIDEO | Befasia e merkatos, rikthehet Gilberto Fortunato

Gilberto Fortunato bëhet me skuadër të re. Sulmuesi brazilian ka pranuar të rikthehet te Drita e Gjilanit, ku është aktivizuar edhe më parë. Shtatlarti ka dëgjuar ofertën e drejtuesve dhe është pajuar me kushtet e ofruara, ndërkohë që ka…

VIDEO | Zyrtare: Drita transferon ish-portierin e Maqedonisë

Drita ka lëvizur në merkato, teksa ditën e sotme ka njoftuar afrimin e portierit Darko Tofiloski. “Gardiani” 32-vjeçar ka mbërritur në Gjilan dhe klubi bardhekaltër, ashtu sikurse edhe ka bërë me lojtarët e tjerë, e ka prezantuar me anë të…

VIDEO | Tani është zyrtare, Emini me skuadër të re

Izair Emini është larguar nga skuadra e Shkëndijës së Tetovës, aty ku u shpall kampion i Maqedonisë. Me kuqezinjtë tetovarë, Emini bëri një sezon të shkëlqyer, duke luajtur 25 ndeshje dhe duke shënuar 11 gola në kampionat. Pas dy…

Drita fiton duelin me Laçin, gati firma me mbrojtësin

Llapi ka njoftuar disa largime deri më tani, ndërkohë që drejtuesit e klubit nga Podujeva po punojnë edhe për ta përforcuar ekipin me lojtarët e duhur. Një prej lojtarëve qe e ka mbyllur bashkëpunimin me skuadrën e drejtuar nga Tahir…

Kukësi sfidon Dritën, tenton “yllin” e Llapit

Është një nga lojtarët më të kërkuar në merkato dhe në janar për të pati shumë oferta, por në fund u pa e udhës të vazhdonte të qëndronte te Llapi. Kuptohet që bëhet fjalë për Festim Alidemën, sulmuesin anësor që luan mirë me të dyja këmbët…

Zbulohet pasuesi i Belicës, Partizani tenton një dardan

Partizani po mendon të afrojë një qendërmbrojtës, pasi gjasat janë që Egzon Belica të mos rinovojë kontratën. Një ofertë nga Turqi e ka tunduar atë, ndërkohë që në kampin e kuq kanë nisur të lëvizin për të gjetur një tjetër lojtar për…

Feronikeli rikthehet në krye, “paqe” në Gjilan

Feronikeli ka mposhtur KEK-un e vendit të fundit në transfertë me rezultatin 0-4 dhe ka marrë përsëri komandën e IPKO Superligës së Kosovës. Zhan Karioka zhbllokoi shifrat në minutën e 27-të, ndërsa Kastriot Rexha dyfishoi pas tre minutash.…

Derbi i Anamoravës në “Fadil Vokrri”, tërbohen Plisat

Drita-Gjilani, i njohur ndryshe si derbi i Anamoravës, nuk do të zhvillohet në stadiumin “Agim Ramadani-Katana”, por në Prishtinë. Kjo zhvendosje është bërë për shkak se stadiumi nuk i plotëson kushtet e sigurisë. Momentalisht po bëhen…

Llapi i Batatinës e nis me “poker”, Drita i falet Shabanit

Llapi është treguar i pamëshirshëm kundër Lirisë, teksa ka fituar në Prizren me rezultatin 0-4. Fiton edhe Drita kampionë në fuqi dhe e bën në shtesë kundër Ferizajit me shifrat 1-2. Llapi rimerr pozicionin e dytë dhe shpreson që Prishtina…

Drita përmbys Ballkanin, fitore e artë për gjilanasit

Drita ka marrë një fitore shumë të vlefshme dhe që e mban larg zonës së ftohtë. Kampionët në fuqi të Kosovës fituan me përmbysje në transfertë kundër Ballkanit, në një ndeshje që u mbyll me rezultatin e ngushtë 1-2. Topalli ishte ai që…

VIDEO | Drita dështon dhe në Kupë, ka festë në Gjakovë

Feronikeli ishte ekipi i parë që u kualifikua në gjysmëfinalet e Digitalb Kupës së Kosovës, ndërsa ndeshjet e sotme kanë dhuruar surpriza. Vëllaznimi i Gjakovës ka arritur një fitore të madhe, duke eliminuar kampionët në fuqi të Dritës.…

Dinamo e fiksuar pas “ish”-ëve, rikthehet mbrojtësi

Dinamo hapi merkaton e dimrit duke rikthyer një “ish” si sulmuesi Erald Kolgega. Afrimi i dytë i  kryeqytetasve është një tjetër “ish”. Bëhet fjalë për mbrojtësin Ervis Kaja, i cili rikthehet te “nëndetësja” blu pas gjashtë vitesh.…

FOTO | Ish-mbrojtësi i Tiranës prezantohet te Drita

Tashmë është gjithçka zyrtare. Edhe pse u raportuar para pak ditësh se Sedat Berisha ka nënshkruar për Dritën, vetëm sot është bërë zyrtarizimi i tij. Ish-mbrojtësi i Tiranës ndërpreu kontratën me bardheblutë gjatë këtij muaji dhe vendosi…

Bakaj e mbyll me Kosovën, kthehet në Superiore

Pas një sezoni mjaft të mirë, gjatë merkatos së verës Edvan Bakaj la Lirinë e Prizrenit dhe nënshkroi me kampionët e Dritës, aty ku luajti në Kupat e Europës dhe fitoi Superkupën në finalen përballë Prishtinës. Aventura e portierit me…

Ish-portieri i Kamzës gjen ekip, transferohet në Kosovë

Trajneri i skuadrës kosovare Drita, Shpëtim Duro ka hedhur sytë nga Superiorja për të përforcuar skuadrën e tij, që këtë sezon është shumë larg objektivave. Kampionët në fuqi të Kosovës kanë afruar një portier nga kampionati shqiptar i…

U zhgënjye nga Shpëtim Duro, braziliani i thotë gjërat troç

Shpëtim Duro i tha “po” Dritës dhe momentalisht është në krye të kampionëve në fuqi të Kosovës. Gjërat për të dhe ekipin gjilanas nuk është se kanë shkuar mirë, pasi janë jashtë garës për titull. Gjithsesi sezonin mund ta shpëtojnë përmes…

Godet Kamza, huazon nga kampionët një mbrojtës

Skuadra e Kamzës ka bërë afrimin e dytë të merkatos së dimrit. Mbas sulmuesit meksikan David Izazola, lojtari më i ri që do t’i bashkohet skuadrës së Ernest Gjokës është mbrojtësi i majtë Arbër Shala. Mëngjarashi vjen në…

Llapi e lë të lirë, kampionët gati ta transferojnë

Provoi Superioren, por nuk ia doli dot të tregonte vlerat e tij. Flasim për mesfushorin me tipare sulmuese, 24-vjeçarin Shend Kelmendi. Me Skënderbeun luajti në kampionat vetëm në një ndeshje në fund, kurse në Kupë u aktivizua në katër…

“Divorcohet” me Dritën, një sulmues i lirë për Superioren

Drita bëri disa afrime nga Shqipëria në verë dhe njëri prej lojtarëve të afruar ishte sulmuesi anësor Eri Lamçja. Futbollisti nga Elbasani e ka mbyllur me kampionët në fuqi të Kosovës vetëm pas gjashtë muajsh dhe tashmë do të duhet të gjejë…

Drita kampione dhe jashtë fushe, ditë ndryshe me fëmijët

Drita është kampionia në fuqi në Kosovës dhe si e tillë është sjellë edhe ditën e sotme, ku ka dërguar sadopak buzëqeshje te një qendër të kujdesit për fëmijë. Një pjesë e sportistëve kanë kaluar disa momente festive, por kanë ndarë dhe si…

Dy foto, dashuri të ndryshme dhe një pasion!

Drita-Gjilani është një derbi që në Kosovë përjetohet shumë. Por është disi ndryshe nga të tjerët, pasi përgjithësisht nuk ka incidente. 90 minuta rivalitet në tribuna, ku edhe ofendimet nuk mungojnë. Pas ndeshjes mund t;i shohësh edhe krah…

Duro gëzon Josën, Feronikeli “ngec” në Gjilan

Feronikeli nuk ia ka dalë dot të marrë kreun e klasifikimit, pasi në transfertë me Dritën ka barazuar me rezultatin 1-1. Skuadra nga Drenasi shënoi e para ndaj kampionëve në fuqi dhe shkoi në pushim në avantazh 0-1. Autori i golit ishte…