Browsing Tag

merkato

Merkato e Premier League, ja lëvizjet më të fundit

Premier Liga ka hapur merkaton para të gjitha kampionateve të tjera dhe dritarja e transferimeve do të mbyllet me datë 8 gusht, një ditë para se Liverpulit të hapë kampionatin anglez me sfidën kundër Leister Sitit. Skuadrat kanë nisur punën…

Akord me Besëlidhjen, Kukësi siguron talentin afrikan

Klubi i Kukësit ka njoftuar arritjen e një marrëveshje me klubin e Besëlidhjes së Lezhës për futbollistin Umar Turad Kamara. Mesfushori nga Guinea është vetëm 20-vjeç, por është aktivizuar në Kategorinë e Parë prej dy sezonesh. Në…

Lushnja gjen edhe portierin, ia merr Egnatias

Ndryshe nga të gjitha skuadrat e tjera të Kategorisë së Parë, Lushnja i ka nisur përgatitjet e saj për sezonin e ri, e njëherësh ka patur lëvizje në merkato. Pasi morën Endrien Maganin dhe Ledion Ruçon, lagunarët kanë gati përforcimin e…

Kuka e Boçi tek Erzeni? Administratori Keçi sqaron gjithçka

Në këtë periudhë të merkatos, te skuadra e Shijakut kanë rreth dy javë që nuk po lëvizin. Pasi kanë siguruar shërbimet e Idakvo, Dikson dhe Zuna, në klubin e Erzenit deklarojnë se tashmë vëmendja është te ardhja e tre lojtarëve nigerianë,…

Plori nuk mban sekrete: I dua këta tre lojtarë te Besëlidhja!

Gjatë kësaj periudhe, shumë emra dalin në merkato nga skuadra të ndryshme. Te Besëlidhja kërkojnë të jenë konktretë dhe nuk duan të bëjnë shumë zhurmë për ata që kanë afruar. Këtë e deklaron për SportEkspres.com trajneri Elvis Plori, i cili…

Merkato “teorike” tek Apolonia, sa shumë emra në listë!

Pas uljes në pankinë të Artan Mergjyshit, te Apolonia ka patur lëvizje. Vendosja e të gjithë ndihmësave të Mergjyshit ishte hapi i parë, ndërkohë që për merkato ka vetëm një listë dëshirash dhe asgjë konkrete. Madje duhet thënë se deri më…

Merr fund bashkëpunimi, Bylis ndahet me mesfushorin

Bylis ka bërë të ditur mbylljen e bashkëpunimit me mesfushorin Alfred Zefi. Në njoftimin e bërë nga klubi mallakastriot në rrjetet socialë është bërë e ditur se pas mbarimit të kontratës së lojtarit të dyja palët kanë rënë dakord që rrugët…

U largua nga Kukësi, Ndreu e do mesfushorin te Kastrioti

Edhe pse po i largohen disa nga futbollistët e sezonit të kaluar në Kategorinë Superiore, Kastrioti i Kategorisë së Parë në këtë sezon të ri i kundërpërgjigjet kësaj situate me afrimet që po bën. Pasi është ulur në stol Ramadan Ndreu, u…

Erzeni pazar te Dinamo, akord me Marlind dhe Rei Nuriu

Mbrojtësi Marlind Nuriu dhe mesfushori Rei Nuriu janë dy largimet e mundshme nga Dinamo e sezonit të kaluar. Destinacioni i tyre është Erzeni, klub me të cilin të dy futbollistët  kanë rënë parimisht dakord. Lajmin e konfirmon për…

Ka çmim të kripur, PSG dorëzohet për yllin e Lacios

Mesfushori serb i Lazios, Sergej Milinkoviç-Saviç, ka qenë një temë e përsëritur gjatë vitit të kaluar. 24-vjeçari ishte i lidhur ngushtë me kalim te Juventusi dhe Mançester Junajtid verën e kaluar dhe në muajin janar. Tani, gjigantët e…

Kastrioti do rikthimin në elitë, gati dy afrimet e para

Një mbrojtës dhe një sulmues, kjo është merkato e ditës së sotme për skuadrën e Kastriotit. Këtë herë me ish-lojtarë të Superiores, teksa mesfushori Xhulio Mehmeti dhe sulmuesi Emir Rezi, të cilët luajtën me Kamzën sezonin e fundit, tashmë…

Takaj nis të veprojë, blindon portën me portierin e njohur

E ardhmja e Skënderbeut është në dorë të vendimit të “CAS”. Të gjithë në Korçë po presin datën 12 korrik, kur trupa gjyqësore në Lozanë të Zvicrës do të japë vendimin final të gjyqit midis klubit shqiptar dhe qeverisë së futbollit evropian,…

Guardiola kërkon yllin e Realit, Siti hidhet në sulm!

Pep Guardiola dhe Mançester Siti i tij ende nuk janë zgjuar këtë merkato, teksa akoma nuk ka asnjë lojtar të ri që ka firmosur në "Etihad Stadium". Kërkesat e numrit një të pankinës së "Citizens" duket se janë të qarta, me spanjollin që…

Pogradeci godet në merkato, Terrolli zbulon dy afrimet!

Në hapësirën e merkatos, te Pogradeci më shumë po synojnë futbollistët e dalë nga ekipet e tyre zinxhir ndër vite, por edhe ish-lojtarë që kësaj skuadre i kanë shërbyer sezone më parë. Këtë herë “grepat” e drejtuesve liqenorë janë hedhur…

Tirana nuk ndalet, akord me bomberin e Superiores

Përforcimet s’kanë të ndalur te Tirana. Pas firmave me treshen e Flamurtarit, Batha, Kale, Torasa, bardheblutë synojnë të përforcojnë repartin e sulmit me një emër të njohur të kampionatit shqiptar. Teksa bisedimet me Majkëll Ngo janë…

Kontratë pensioni për Kosielnin, largimi nga Arsenali i sigurt

Kapiteni i Arsenal Lorent Kosielni është shumë pranë largimit nga “topçinjtë. Qendërmbrojtësi është prej nëntë vitesh pjesë e klubit londinez dhe mesa duket francezi s’do e plotësojë dot një dekadë i veshur me fanellën e skuadrës angleze.…

Zbulimi i Serie A lëshon bombën: Koha që të largohem!

Në kampionatin italian të futbollit, zbulimet këtë sezon kanë qenë të shumta, me disa talentë që kanë tërhequr vëmendjen e shumë klubeve të mëdha europiane. Një nga ta, ka qenë dhe mbrojtësi i Sampdorias, Hoakim Andersen. Danezi ka qenë…

Dortmundi për titull, firmos dhe me talentin e Barçës

Dortmundi duket se nuk di të ndalet në këtë merkato. Pasi siguroi firmën e Julian Brand, Niku Shulc, Thorgan Hazard dhe Mats Humels, verdhezinjtë kanë gjetur akordin dhe me futbollistin e dalë nga akademia e Barcelonës, Mateu Morej.…

U përfol për stolin e Apolonisë, Kashami sqaron situatën

Apolonia u nda me Gentian Stojkun në fund të sezonit dhe nuk e ka gjetur akoma trajnerin e ri. Një nga emrat e lakuar për stolin fierak është edhe kavajasi Ndriçim Kashami, i cili e drejtoi Apoloninë edhe dy sezone më parë. Gjatë sezonit të…

ZYRTARE | Largimi i radhës, Vajushi i jep fund te Teuta

Teuta e Europës do të jetë pa Armando Vajushin. Klubi durrsak ka njoftuar ndërprerjen e bashkëpunimit me 28-vjeçarin. Futbollisti shkodran ishte një ndër afrimet më të bujshme të merkatos së janarit në Kategorinë Superiore, por rikthimi i…

Filipe Luis nuk vjen, Barcelona synon mbrojtësin e Dortmundit

Një lëvizje e Barcelonës për Filipe Luís ishte shumë pranë pak javë më parë, me kontratën e 33-vjeçarit të Atletikos që skadoi. Por Barcelona ka identifikuar një alternativë tjetër. Para se të nënshkruante për Borussia Dortmund, Raphael…

Largimi i dytë në Mallakastër, Bylis ndahet me mesfushorin

Bylis ka zyrtarizuar largimin e mesfushorit Ildi Shyti. Futbollisti pogradecar iu bashkua skuadrës mallakastriote në fillim të sezonit që lamë pas. 26-vjeçari u aktivizua 14 herë nga trajneri Veljko Dovedan. Shyti është lojtari i dytë që…

“Bum” blerjesh te Teuta, zyrtarizohet goditja e pestë

Plot 5 lojtarë ka afruar Teuta deri më tani në këtë merkato vere. Afrimi më i fundit është Arlind Kalaja, mesfushori që sezonin e shkuar luajti si i huazuar te skuadra e Kastriotit. Kalaja u largua nga Kukësi dhe Teuta siguroi firmën e tij.…

Barcelona e nxjerr në shitje mesfushorin, Interi fërkon duart

Në Spanjë janë të sigurt: Rakitiç dhe Barcelona janë gati të divorcohen. Klubi ka vendosur që lojtari kroat nuk bën më pjesë në planet e tyre dhe se ata mund të përballojnë ta shesin atë në këtë merkato vere. Sipas “Cadena Ser”, Valverde u…

Koha e spastrimeve te Reali, 17 lojtarë me valixhe në duar!

Reali i Madrid është padyshim mbreti i merkatos aktualisht, me "Los Blancos" që kanë shpenzuar më shumë se 300 milionë euro për afrimin e pesë lojtarëve. Tashmë në "Bernabeu", duket se ka ardhur koha e spastrimeve dhe lojtarët që janë me…

Merkato e Bylisit, në bisedime me ish-mesfushorin e Besës

Bylisi ka filluar të mendojë seriozisht për merkaton dhe synon të përforcohet sa më shumë për sezonin e ri, që do e shohë në Superiore. Edhe pse u shpallën kampionë të Kategorisë së Parë, drejtuesit po mendojnë të krijojnë një skuadër…

Sa zhurmë te Interi, po mendohet rikthimi i bujshëm

Mateo Kovaçiç është i gatshëm të rikthehet te Interi, raporton “La Repubblica”. Emri i kroatit është në qendër të vëmendjes së skuadrës zikaltër. Bisedimet midis drejtuesve të Interit dhe atyre të Real Madridit kanë nisur, me “Los Blancos”…

Milani dorëzohet për sulmuesin e Romës, i beson Kutrones

Në muajt e fundit, Milani është konsideruar si një destinacion i mundshëm për sulmuesin e Romës, Patrik Shik. Çeku nuk e ka justifikuar investimin e tij te Roma, me klubin kryeqytetas që dëshiron ta shesë atë. Milani ishte një nga skuadrat…