Browsing Tag

Gjermania

Lëv kundër Klopit, Nations League “molla e sherrit”

Jurgen Klop kritikoi Nations League si “kompeticioni më i pakuptimtë në botë". Trajneri i Liverpulit theksoi se “duhet të fillojmë të mendojmë më shumë për lojtarët”, ndërsa replika ka ardhur nga Hoakim Lëv. Trajneri i kombëtares gjermane…

Boateng: Të vjen keq për mënyrën si iku Ozili!

Çështja Mesut Ozil në kombëtaren gjermane ende vazhdon të shkaktojë polemika. Pas “pensionimit” para kohe nga "Pancerat", ishin Toni Kros, Tomas Myler dhe Manuel Nojer, të cilët folën në lidhje me këtë çështje. Ranë në sy fjalët e Nojer, i…

Gjermania gjen fitoren, por jo lojën

Pas barazimit kundër Francës në Nations League, Gjermania ka arritur fitoren e parë që pas Kupës së Botës, duke mposhtur 2-1 Perunë në një miqësore të luajtur në Sinshajm. Fitorja erdhi, por me fat në fundin e takimit, sepse Shulc në…

Hoakim Lëv: Ja çfarë nuk ia fal dot Ozilit!

Fakti që Mesut Ozil nuk e lajmëroi Hoakim Lëv për vendimin e marrë për t’u tërhequr nga kombëtarja gjermane, i ka lënë një shije të hidhur trajnerit të Gjermanisë. 29-vjeçari i Arsenalit vendosi të tërhiqej nga kombëtarja, duke akuzuar…

Lëv: Ozil më ka zhgënjyer, ia mbylli dyert vetes

Hoakim Lëv ka folur mbi mundësinë e një rikthimi të Mesut Ozil në kombëtaren gjermane. Ai u tërhoq nga përfaqësuesja dhe hodhi akuza për racizëm dhe mos respektim të tij, për shkak të origjinës turke. Trajneri i Gjermanisë ka folur për këtë…

Hoakim Lëv: Nënvlerësuam çështjen e Ozil, por ai e teproi

Mbasi ka shpallur listën e lojtarëve të grumbulluar për miqësoret me Francën dhe Perunë, Hoakim Lëv është ndalur te mesfushori Mesut Ozil, i cili vendosi të tërhiqej nga kombëtarja gjermane mbas kritikave të shumta. “Mesut nuk më ka…

Deshamp merr leksione nga Gjermania e 2014-ës

Franca e tanishme ka një ngjashmëri të pazakontë me Gjermaninë kampionë të katër viteve më parë. Tekniku francez Didier Deshamp ka përdorur gjatë të gjithë turneut katër qendërmbrojtës në katërshen e mbrojtjes. Ashtu si Joakim Lëv…

Lahm kritikon Lëvin: Ndrysho, përndryshe…

Ish kapiteni i kombëtares gjermane është rikthyer të flasë për dështimin e kombëtares gjermane në Botërorin “Rusi 2018”. Lahm i bën thirrje teknikut të kombëtares gjermane për ndryshim. "Të rinjtë tashmë rriten 100% në qendrat e…

Renditja, Gjermania rikthehet e para në botë

Gjermania më 14 shtator do të jetë zyrtarisht kombëtarja numër 1 në botë në renditjen që do të publikojë FIFA (si zakonisht, duke përditësuar rezultat e fundit). Kampionët e botës së fundmi mposhtën Republikën Çeke dhe Norvegjinë në…

Kundër çekëve qe fat, Gjermania do goleadë me Norvegjinë

Pas fitores së mundimshme me Republikën Çeke 2-1, Gjermania sot do të presë Norvegjinë në “Mercedes-Benz Arena” të Shtutgartit. Nuk diskutohet se në shkallët e stadiumit numri i tifozëve do të jetë maksimal, edhe si mbështetje për Sami…

Gjermania, dy miqësore luksi për muajin nëntor

Kombëtarja gjermane para dy vitesh nuk ka luajtur dy miqësore prej sulmeve terroriste, por kjo nuk do ta pengojë të zhvillojë dy të tjera dhe madje spektakolare. Skuadra e drejtuar nga Joakim Lëv do të mbrojë me çdo kusht titullin kampion…

Gjermania rikthehet në fron pas 2 vitesh pritjeje

Gjermania ka kurorëzuar një javë fantastike në arenën ndërkombëtare, duke u kthyer në majën e renditjes së FIFA-s për herë të parë prej dy vitesh. Pas fitores ndaj Kilit në finalen e Kupës së Konfederatave, Gjermania ka parakaluar…