Browsing Tag

Formula 1

Hamilton jashtëtokësor, Ferrari është në “gjumë”

Kampionati botëror i Formula 1 ka një dominues dhe ai quhet Luis Hamilton. Anglezi dëshmon vit pas viti e garë pas gare se është një nga më të mirët e historisë së këtij sporti, me gjermanët e Mercedes, që i kanë vënë në dispozicion një…

Triumf i Vershtapen, thyhet “hegjemonia” e Mercedes

Garuesi i skuderisë Red Bull, Maks Vershtapen, është shpallur fituesi i pistës së Austrisë. U desh të vinte gara e tetë e sezonit që vendi i parë të mos i përkiste njërit prej dyshes së Merdeces, Hemilton – Botas. Vendi i dytë në…

Lëklerk fluturon në provat zyrtare, probleme për Fetel

Çarls Lëklerk është ai që bën Ferrarin të gëzojë, por përgjysmë. Piloti i ri i “kokëkuqes” ishte më i shpejti në provat zyrtare të garës së Austrisë, në pistën Spielberg. Gjithsesi skuderia italiane nuk mund të festojë, duke parë që…

Vetel akoma i nxehur: ”Ta djegim rregulloren”

Vazhdojnë polemikat për atë dënim të Vetel në garën e Kanadasë. Gjermani gjatë një dalje nga pista desh krijoi një aksident mes tij dhe Hemilton. Komisarët e garës e konsideruan të parregullt manovrën e Fetel dhe e dënuan me pesë sekonda.…

S’ka më shpresë për Ferrarin, FIA mban krahun e Hemilton

Federata Ndërkombëtare e Automobilëve (FIA) i ka kthyer përgjigje negative skuderisë Ferrari në lidhje me ankimimin e këtyre të fundit për penalizimin me 5 sekondat të pilotit Sebastien Fettel në pistën e kanadasë. Ylli gjermani i…

Mercedezi i pandalshëm, Hamilton më i shpejti në Montekarlo

Luis Hamilton do të niset i pari nesër në garën e Montekarlos për herë të 85-të në karrierë. Britaniku i Mercedesit regjistroi kohën më të shpejtë në një ndër pistat më të bukura të Formula 1. Pas numrit 44 të skuderisë gjermane do të…

Formula 1: Mercedes pa rivalë, Hamilton merr stafetën

Edhe në Spanjë histori e njëjtë: Mercedes triumfon sërish me 2 pilotët e saj, 5 dopieta në po aq gara të Botërorit të Formulës 1, por këtë radhë fitues ka qenë Ljuis Hamilton, ndërsa Ferrari nuk kap as podiumin. Kampioni britanik e nisi…

Bottas i pakapshëm në prova, Hamilton dhe Vettel në ndjekje

Valtteri Bottas ishte i pandalshëm në provat zyrtare në Spanjë. Piloti finlandez regjistroi kohën më të shpejtë në të tre provat e ditës së sotme, duke siguruar “pole position” për garën e ditës së nesërme. Bottas la në vend të dytë…

Dominim gjerman, Botas më i shpejti edhe në Azerbajxhan

Më në fund pas mbi dy orësh është vendosur linja e nisjes së garës së nesërme të Formula 1 në Baku të Azerbajxhanit. Mercedesi vazhdon që ditë pas dite të na bindë se edhe këtë vit të vendosë hegjemoninë e saj. Të dyja vendet e para janë…

Hemilton dhe Mercedes bëjnë ligjin në Formula 1

Ljuis Hemilton është fituesi i Çmimit të Madh të Kinës në Formula 1. Anglezi i Mercedes, pasi ka parakaluar shokun e skuadrës, ka bërë një garë lineare, duke mos e vënë asnjëherë në dyshim vendin e parë. Dominim total i skuderisë gjermane,…

Hemilton triumfon në Bahrein, Lekler dhe Ferrari të pafat

Çmimi i Bahreinit përfundoi me një fitore dramatike të Luis Hemilton. Pjesa më e madhe e garës u dominua nga piloti i Ferrarit Sharl Lekler, por një avari në sistemin turbo i erdhi në ndihmë Hemilton, i cili i mori kryesimin 10 xhiro para…

Testet në Barcelonë: Dominon Ferrari, Mercedes “enigmatik”

Jemi në javën e dytë të testeve në Barcelonë, ku skuderitë e Formula 1 po bëjnë testet e fundit para nisjes së sezonit më 17 mars në Australi. Kanë zbritur të gjitha makinat në pistë, ku Ferrari me të dy pilotët e saj ka realizuar numrin më…

VIDEO | Prezantohet Ferrari i ri, emri është special

Ferrari kërkon rikthimin te titulli kampion në Formula 1 dhe konstruktorët kanë punuar fort për të prodhuar një makinë kompetitive. Së fundmi është prezantuar makina re, SF90, me të cilën Sebastian Fetel dhe Çarls Lëklerk do të garojnë…

Rinovohet marrëveshja, Formula 1 vazhdon me gomat Pirelli

Makinat e Formula 1 do të vazhdojnë të garojnë me gomat Pirelli, që do të jetë furnizuesi i vetëm i garave të shpejta deri në vitin 2023. Formula 1, FIA (Federata Automobilistike Botërore) dhe Pirelli kanë arritur marrëveshje për rinovimin…

Merr fund gjithçka, Hemilton fiton titullin e pestë kampion

Luis Hemilton është kurorëzuar si kampioni i Formula 1 për vitin 2018. Anglezi u rendit i katërti në garën e fundit të këtij viti atë të Meksikës. Ky është titulli i pestë kampion për Hemilton, arritje kjo që e ndan vetëm me argjentinasin…

Hamilton i pakapshëm, titulli i pestë një hap larg

Luis Hamilton afrohet edhe më shumë me titullin kampion në Formula 1, që do të ishte i pesti për të. Britaniku ka triumfuar në të katërtën garë radhazi. Këtë herë në pistën e Suzukës ai ka fituar dhe ka rritur diferencën me Sebastian Fetel,…

Hamilton në “Pole Position”, sa shumë gabime te Ferrari

Luis Hamilton ka siguruar vendin e parë në prova zyrtarë në pistën e Suzukës në Japoni. Piloti anglez regjistroi kohën më të shpejtë në xhiron e fundi, ku ndali kronometrin në 1 minuta 27 sekonda 760 të qindtat. Në vend të dytë dhe të tretë…

Soçi, “pole” është pronë e Mercedes

Asnjë surprizë, asnjë rivalitet, Mercedesi është tepër i fortë për Ferrarin dhe rivalët e tjerë. Provat zyrtare të Çmimit të madh të Soçit në Rusi, që do të zhvillohet të dielën prej orës 13.10, kanë konfirmuar epërsinë e dyshes…

Haas mendon për të ardhmen, zyrtarizon pilotët

Formula 1 ka ende gara për të përfunduar sezoni 2018, ndërkohë që skuderitë kanë nisur që tani të mendojnë për sezonin e ardhshëm. Kështu Haas, një nga skuderitë që merr pjesë në garat e F1, ka konfirmuar pilotët ditën e sotme. Francezi…

Hungaria ringjall Ferrarin, Fetel kthehet perfekt

Në pistën e preferuar, atë të Hungarisë, Fderrari është kthyer fuqishëm. Sebastian Fetel ka garuar në në ditët e tij të arta dhe ka fituar Çmimin e Madh hungarez dhe duke shkuar i qetë me pushime. Triumf total, duke nisur që nga…

Hamilton nuk gabon në Angli, niset i pari

U zhvilluan dje provat zyrtare të Çmimit të Madh të Britanisë së Madhe dhe ka dominuar totalisht Ljuis Hamilton, i cili ka regjistruar pole-position numër 6 në këtë sezon dhe të 67-tin në karrierë (një më pak se rekordmbajtësi Mikael…