Browsing Tag

Federer

Plas te PSG-ja, klubi paralajmëron Nejmar: Do ndëshkohesh!

Përflitej prej kohësh se Nejmar u kishte kërkuar drejtuesve të PSG-së largimin pas vetëm dy vitesh në kryeqytetin e Francës. Ditën e sotme situata është bërë krejt e qartë me klubin parisien që ka dënuar mosparaqitjen e yllit brazilian në…

Start i lëkundur i Federer, legjenda fiton me përmbysje

Roxher Federer nuk e filloi në mënyrë perfekte pjesëmarrjen në turneun “Wimbledon”. Legjenda zvicerane humbi setin e parë në përballjen me afrikano-jugorin Lloid Herris, por setet mëpasshme folën vetëm për 8-herë fituesin e turneut Grand…

Katë vite pritje, “Roland Garros” pret rikthimin e Federer

Roxher Federer rikthehet të turneun Grand Slam “Roland Garros” pas katër vitesh mungesë. Tenisti 37-vjeçar vazhdon të sfidojë moshën duke qëndruar në elitën  e sportit të tenist edhe pse sigurisht nuk është më i njëjti. Përballë tij në…

Perëndimi i një legjende, Federer eliminohet nga talenti grek

Roxher Federer, kampioni në fuqi i “Australian Open” është eliminuar në fazën e 1/16 të këtij turneu. Surpriza e ditës është tenisti 20-vjeçar Stefanos Tsisipas, i cili mposhti zviceranin në katër sete 6-7 7-6 7-5 7-6 . Tsitsipas do të…

Mërrei i jep lamtumirën Australisë, Federer nuk zhgënjen

Andi Mërrei u mund në përballjen e parë të “Australian Open” nga tenisti spanjoll Roberto Bautista Agut. Skocezi, megjithëse vjen nga një vit i mbushur me dëmtime, tregoi shpirt gare duke i marrë dy sete numrit 22 të renditjes botërore.…

Vitet bëjnë të vetën, Federer pranon se fundi është pranë

Roxher Federer vazhdon të tregojë se është tenisti më i madh i të gjitha kohërave. Edhe pse 37 vjeç, zvicerani vazhdon të qëndroj në elitën e sportit të tenisit, duke qenë përherë në listën e favoritëve. Por, Federer e di mirë se është…

Xhokoviç nuk dorëzohet: Dua të thyej rekordin e Federer

Novak Xhokoviç nuk ia doli të dilte triumfues në finalet “ATP”-së, teksa u mund ta tenisti i talentuar gjerman Aleksandër Zverev. Por, serbi nuk është ndër ata që dorëzohet lehtë, madje i ka vënë vetes një objektiv tejet të vështirë:…

Eliminohet Federer, Zverev kalon në finale

Tenisti gjerman Aleksandër Zverev mposhti Roxher Federer në gjysmëfinale e “ATP FINALS” në Londër. 21-vjeçari arriti fitoren në dy sete 7 – 5, 7 – 6 (5) deh siguroi biletën për në finale, ku do të përballet me fituesin e përballjes ndërmjet…

US Open 2018: Surpriza e vitit, eliminohet Federer!

Roxher Federer eliminohet nga US Open! Numri 2 i botës në renditjen botërore ka humbur shansin për të fituar turneun e 21-të të Grand Slam në karrierë, duke konfirmuar se fushat me çimento në Flushing Meadoës i ka alergji, edhe pse ka…

Eliminohet legjenda Federer, çfarë spektakli

Çerekfinalet e turneut të “Wimbledon” kanë surprizuar me eliminimin e legjendës së tenisit Roxher Federer, i cili u mposht nga afrikano-jugori Kevin Anderson me rezultatin . 6-2, 7-6, 5-7, 4-6, 11-13. Një përmbysje e pabesueshme për numrin…

Më i madhi i gjithë kohërave, Federer triumfon sërish

Roxher Federer është më i madhi i gjithë kohërave dhe tashmë tenisi ka mbretin e vet absolut. Zvicerani është rikthyer më i miri në botë dhe e konfirmoi sot, me një triumf spektakolar në 3 sete, 6-3, 6-1 e 6-4. Deri një vit më parë dukej…

“Mbreti” Federer kërkon “kurorën e tetë”

Ndërmjet Roxher Federerit dhe titullit të tetë në Uimbëlldon është në mes vetëm Marin Çiliç. Kampioni zviceran ka arritur finalen e tij të 11-të në “Championships”, duke mundur brenda tre seteve, në 2 orë e 18 minuta, çekun Tomas Berdih.…