VIDEO | Spektakël në Wimbledon, Federer eliminon Nadal dhe prek finalen

Nuk mund të mungonte spektakli në një përballje midis Roxher Federer dhe Rafael Nadal. Në fund pas më shumë se dy orësh luftë, triumfoi eksperienca e zviceranit. Federer vuajti shumë ndaj fuqisë dhe shpejtësisë së Nadal, por në fund ia doli t’i gëzohej fitores me rezultatin 7 – 6 (7 – 3), 1 – 6, 6 – 3, 6 – 4.

37-vjeçari arrin rikthehet pas dy vitesh në finalen e turneut “Wimbledom”, ku do të ndeshet me numrin një të botës dhe kampionin në fuqi të këtij turneu Novak Xhokoviç. Federer do të ketë mundësinë të tentojë trofeun e nëntë në “Wimbledon” dhe Grand Slamin e 21-të.

Në përfundim të ndeshje finalisti i “Wimbledon” tha: “Jam i rraskapitur. Nadal bëri çmos që të qëndronte në lojë. Është një lojtar fantastik. Ishte një ndeshje me dy tablo, pata një moment kur luajta mirë, më pas në setin e dytë nuk më eci asgjë. Megjithatë, u riktheva më i fortë. Mund të themi se sot ishte dita ime“.

Novak Xhokoviç është kampioni në fuqi dhe ka treguar se është në formë të mirë. Është numri 1 në botë, por gjithsesi jam shumë iu lumtur që fitova kundër Nadal, tani më pret një tjetër ndeshje e fortë”.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online