Browsing Tag

Europa League

Gatuzo: Bëra ndryshime, besoj tek të gjithë lojtarët e mi

Milani arriti që të merrte 3 pikët e para në Europa League, ndonëse vuajti më shumë seç pritej nga një skuadre modeste si Dudelanzh. Pas ndeshje, tekniku Gatuzo ka komentuar dhe këtë sukses. “ Më pëlqen mentaliteti i Milanit. Kur…

Surpriza Dudelanzh dhe diferencat e frikshme me Milanin

Thuajse çdo vit, kualifikueset e Europa League sjellin skuadra surprizë. Edicionin e kaluar ishin suedezët e Ostersund që lanë me gojë hapur Europën, teksa eliminuar Gallatasarajin e PAOK-un. Këtë vit stafetën e ka marrë Dudelanzh.…

Momenti për të pushuar, Strakosha hap krahun

Thomas Strakosha sezonin e shkuar nuk mungoi në asnjë ndeshje në Serinë A, ndërkohë që ishte titullar edhe në sfidat në Europa League. Sot Lazio nis aventurën në grupe dhe për portierin e kombëtares është momenti për të pushuar. Trajneri…

Sarri i fokusuar te kampionati, ndaj PAOK-ut pa tre titullarë

Sot Çelsi do të luajë në transfertë ndaj PAOK-ut në kuadër të edicionit të ri të Europa League. Tekniku i skuadrës londineze, Mauricio Sarri, bëri të ditur para gazetarëve arsyen e mungesës së yllit të skuadrës, belgut Eden Hazard. “Pas…

Dudelanzh paralajmëron Milanin, Topmëler: Nuk ju kemi frikë!

Dino Topmëler me siguri është i emocionuar para ndeshjes me Milanin. Trajneri i Dudelanzh e di që skuadra e tij ka një ndeshje të vështirë, por ka besim te skuadra e tij. Për të shkuar në grupet e Europa League u është dashur të punojnë…

Gatuzo: Sinani problematik, Milani ka gjithçka për të humbur!

Milan debuton në Europa Ligë mbrëmjen e nesërme në transfertën e Dudelanzh. Ekipi nga Luksemburgu, për të parën herë në histori në fazën e grupeve të një kompeticioni evropian po përjeton një ëndërr pasi eliminoi Legian e Varshavës dhe…

Revolucion i Gatuzos, nëntë ndryshime në formacion

Milani përballet nesër me Dudelanzh në takimin e parë në grupe, ndërkohë që trajneri Xhenaro Gatuzo pritet të rreshtojë një skuadër komplet ndryshe nga ajo që luajti në kampionat kundër Kaljarit. Vetëm Romanjolli dhe Higuain do të mbeten në…

Shkëndija duhet të jetë “flakë”, sot për historinë!

Shkëndija do grupet e Europa League dhe sot ka një mision të vështirë kundër Rozenborgut. Norvegjezët kanë një avantazh të madh prej fitores së parë me rezultatin 3-1 në ndeshjen e parë. Nuk duhet mohuar edhe fakti që kanë një ekip më…

Akti i parë, Shkëndija në kërkim të historisë

Shkëndija e Tetovës do grupet e Europa League. Kuqezinjtë prej vitesh i afrohen kësaj arritjeje, por shorti nuk ka qenë bujar. Një sezon më parë u rezervoi si kundërshtar Milanin, kurse këtë vit do të përballen me Rozenburgun. Ndeshja e…

Spektakolare, tifozët e Genkut lumturojnë djalin e portierit

Genk fitoi ndeshjen e parë të turit të tretë të Ligës së Europës me polakët e Leç Poznanit, me rezultatin 2-0. Në përfundim të ndeshjes portieri i ekipit belg, Daniel Vukoviç, festoi me djalin e tij dhe tifozët. Këta të fundit i dhuruan…

Torpedo çdo gjë me plan, në Tiranë që sot

Kukësi dhe Torpedo përballen të enjten në “Elbasan Arena”, ndërkohë që gjeorgjianët kanë fluturuar drejt Shqipërisë, në mënyrë që të kenë mundësinë të jenë në maksimum ditën e ndeshjes. “Torpedo ka fluturuar për në Tiranë, kryeqytetin e…

Skandali| Probleme me vizat, Kukësi “tund” shtetin dhe UEFA-n

Është planifikuar që Kukësi të luajë ndeshjen e parë të turit të tretë me Torpedo Kutasi në Gjeorgji, por ndeshja rriskon që të shtyhet. Shkak është bërë mosdhënia e vizave për katër futbollistë të Kukësit, çka ka trazuar ujërat në kampin…

Trukimet në Europa League, UEFA nis hetimin për klubin shqiptar

Turet e parë kualifikues të kupave të Europës janë kthyer në një problem konstant në luftën kundër trukimeve. Në çdo edicion të ndeshjeve ndërkombetare, në mënyrë periodike ka përballje në të cilat paracaktimi i rezultatit bëhet hapur, duke…

Përplasja e orarit të stërvitjes, Laçi 200 metra tutje Moldes

Jemi mësuar të shohim dy skuadra që stërviten në të njëjtin orar dhe në dy fusha që i ndan vetëm një rrjetë. Ndodh në Kamzë kështu, ose në Pezë-Helmës, ku dy fushat ndahen nga një tribunë e vogël. Tashmë edhe Laçi e Molde do të stërviten…

Lushkja hedh sfidën: Ndaj Moldes provojmë të pamundurën

Humbja 3-0 është realisht e një rezultat shumë i vështirë për t'u përmbysur. Thuajse i pamundur, duke vlerësuar diferencat e Laçit me norvegjezët e Moldes. Gjithsesi, kurbinasit do ta provojnë dhe Regi Lushkja hedh sfidën. Mesfushori…

Isufi: Drita u penalizua, pati skenar kundër nesh

Drita u mposht nga Dudelanzh me përmbysje dhe gjilanasit sigurisht që nuk ndihen mirë pas humbjes me rezultatin 2-1 në Luksemburg. Gjithsesi shanset për kualifikim janë të mëdha për skuadrën e drejtuar nga Bekim Isufi. Kampionët e…

Mesazhi i Besnik Prengës: Ka vetëm një rrugë për Laçin!

Laçi ka mbërritur në Norvegji dhe në orën 19:00 do të zhvillojë seancën e fundit stërvitore. Para nisjes, trajneri Besnik Prenga ka folur për takimin me Molden dhe e ka bërë të qartë se skuadra e tij duhet të jetë perfekte për të bërë…

Lëmsh me listën e Kukësit, ndryshime sërish

Kukësi luan sot ndeshjen e parë kundër Karabakut, ndërkohë që gjatë kësaj jave ka pasur lëvizje te verilindorët. Është zyrtarizuar transferimi i Rexhinaldos, sulmuesit që shkëlqeu te Lacci vjet. Futbollisti nga Mozambiku është përfshirë në…

Një gol për t’u kualifikuar, Laçi dhe Sefgjinaj besojnë

Një gol! 90 minuta për t'u luajtur! Finalja e parë e këtij sezoni për Laçin. Ndaj Anorthosis kurbinasit duhet të rikuperojnë humbjen 2-1 në ndeshjen e parë dhe misioni nuk duket i pamundur. Për mbrojtësin Taulant Sefgjinaj, shanset…

Stadiumi është gati, Laçi mendon për përballjen në fushë

Në Laç janë gati për ndeshjen me Anorthosis Famagusta. Drejtuesit kurbinas prej kohësh kanë nisur nga puna për të sjellë në gjendjen e duhur stadiumin, në mënyrë që të mos ketë asnjë pengesë nga UEFA për t’u luajtur kualifikueset e Europa…

Shkëndija për të festuar, Drita e Shkupi pa “pengje”

Shkëndija mban lart emrin e klubeve shqiptare në Europë. Kuqezinjtë janë vetëm një hap larg kualifikimit në raundin e dytë të Champions League dhe dëshira e madhe janë grupet. Në klubin tetovar investimet në vitet e fundit kanë qenë të…

Ftesë dhe këshilla për tifozët, Laçi ndez motorët

Laçi ka shpresa për të kaluar në turin e dytë në Europa League dhe do i provojë shanse që ka ditën e enjte. Sigurisht që bardhezinjtë e dinë se Anorthosis Fagamusta është një ekip cilësor dhe këtë e panë edhe në ndeshjen e parë të zhvilluar…

Laçi “ngre bunkerin” në Qipro

Laçi është gati të përballet me Anorthosis Fagamusta. Trajneri Besnik Prenga e kishte pranuar që shorti nuk kishte qenë bujar me ta, por gjithsesi do të provojnë shanset e tyre. Mungesa e vetme në këtë takim është ajo e Abdurrahman Fangajt,…

Maribori nuk e diskuton Partizanin, Zahoviç i qartë

Maribor është favorit ndaj Partizanit dhe kjo nuk do shumë mend. Në Slloveni shpesh mundohen të tregojnë respekt, por ka momente kur nuk e fshehin dot superioritetin e tyre. Drejtori sportiv, Zllatko Zahoviç, i cili beson se klubi i tij nuk…

Europa League/ Arsenal-Atletiko në gjysmëfinale!

Është hedhur shorti për gjysmëfinalet e Ligës së Europës, aty ku në garë janë 4 klube nga 4 vende të ndryshme. Atletiko dhe Arsenali janë favoritët e mëdhenj, Marseja dhe sidomos Salcburgu janë “hirushet” e kompeticionit. Atletiko e…