Prishtina “out”, skuadra gjysmë-profesioniste e eliminon

Prishtina nuk ia ka dalë të kalojë raundin paraeliminator të Europa League” Skuadra e drejtuar nga Mirel Josa është eliminuar nga St. Xhozeps i Gjibraltarit me rezultatin e përgjithshëm 3 – 1.

Përballja e parë në Prishtinë u mbyll me rezultatin 1 – 1, ndërsa ndeshja e kthimit i zhvillua ditën e sotme në Gjibraltar. Nënkampionët e IPKO Superligës u mundën 2 – 0 nga vendasit. Moment kyç i ndeshjes ishte dalje me të kuqe e dy lojtarëve të Prishtinës, Bekteshi e Dallku, në minutat e para të pjesës së parë kur rezultati ishte  0 – 0.

Eliminimi nga kualifikueset e Europa League dëmton ndjeshëm financat e klubit, pas në rast kualifikimi, në arkat e Prishtinës do të arkëtoheshin 250 mijë euro nga fondet e solidaritet që shpërndahen nga UEFA.

St. Xhozeps 2 – 0 Prishtina
Shënues: Vijar 75’, Huanfri 80’