Browsing Tag

VAR

E pabesueshme në Brazil, gafë absurde e VAR-it!

Përdorimi i sistemit VAR në futboll ka bërë që në një farë mënyre të vendoset drejtësia, të paktën për sa i përket pozicionit jashtë loje. Gjithsesi, në sfidën mes Internacionalit dhe Bahias në Serinë A braziliane ka shkaktuar polemika të…

Sistemi VAR në Superiore, Sokol Jareci zbulon planin

Kudo në botë arbitrimi ka qenë shpesh në shënjestër, madje edhe tani që në shumë kampionate po aplikohet sistemi VAR. Polemikat kanë qenë të shumta në Itali dhe Gjermani, ndërkohë që edhe Shqipëria po tenton të futet në hartën e atyre…

Teknologjia VAR në Superiore? Sokol Jareci zbulon detajet

Arbitrimi është një nga hallkat që në futbollin shqiptar merr akuza të shumta. Vendet e zhvilluara kanë përfshirë edhe teknologjinë, konkretisht përmes VAR u vihet  në ndihmë gjyqtarëve për rastet e dyshimta. Pavarësisht kësaj sërish ka…

Roma “vullkan”, Palota e Manolas sulmojnë UEFA-n!

Roma u eliminua mbrëmë nga Porto dhe sërish në qendër të vëmendjes janë arbitrat, sepse në shtesë një penallti kundër Romës u akordua me VAR, ndërsa më pas Shik u rrëzua në zonën e Portos, por arbitri nuk akordoi penallti. Kjo ka bërë që…

UEFA nuk reziston më, Championsi me VAR pas grupeve

Në muajt e fundit kishte nisur një presion i vazhdueshëm nga klubet që në Champions të aplikohej sistemi VAR. Gabimet e gjyqtarëve i kanë kushtuar shtrenjtë klubeve në të shkuarën dhe tashmë e ndjejnë të nevojshme që të futet teknologjia,…

Anglia bindet më në fund, Premier Liga i thotë “po” VAR-it

Sistemi VAR është një risi, që tashmë është pjesë e kampionateve më të rëndësishëm të Evropës, duke përjashtuar këtu vetëm Anglinë. Gjithsesi, kjo pritje duket se ka marrë fund, pasi klubet e Premier Ligës kanë rënë dakord që sistemi VAR të…

Van Basten i jep fund, holandezi braktis detyrën në FIFA

Marko Van Basten i ka dhënë fund një eksperience 2-vjeçare si kreu i sektorit të zhvillimit teknik në FIFA. Holandezi është dorëhequr për t’iu përkushtuar më shumë jetës me familjen në Amsterdam. Van Basten ishte personi përgjegjës për…

VIDEO | Kur VAR-i nderon arbitrin dhe vendos drejtësi!

Një rast i veçantë ka ndodhur në kampionatin portugez të futbollit me sistemin VAR që ka ndryshuar rrjedhën e ndeshjes, për mirë... Kishte ndodhur më parë të jepej një penallti dhe të anulohej më pas, ose të anulohej një gol për pak…

VAR tërbon gjermanët, fillimi është për rekord

Në Gjermani nuk janë aspak të kënaqur nga futja e teknologjisë VAR. Në të shkuarën debati për vendimet e arbitrave shpesh kundërshtoheshin, fishkëlleheshin dhe me pas bëheshin objekt debati në media, ku shpesh rezultonte se arbitrat nuk…

E reja e fundit, VAR edhe në Champions?

UEFA duket se po mendon të revolucianizojë edhe Ligën e Kampioneve. Deri më tani ka pasur shumë skepticizëm për diçka të tillë, por pas suksesit të regjistruar në kampionatin botëror "Rusi 2018", situata ka ndryshuar. “The Times” shkruan…