Browsing Tag

Argjentina

Skualifikim dhe gjobë, merret vendimi për Leo Mesin

Më në fund është marrë vendimi në lidhje me deklaratat e forta të Leo Mesit në Kupën e Amerikës. Ylli argjentinas nuk e përmbajti veten pas humbjes kundër Brazilit në gjysmëfinale dhe ndëshkimit me të kuqe në finalen për vendin e tretë…

Alvesh i kthehet Mesit: Je miku im, por ki respekt

Në momentin që flet një njeri si Lionel Mesi aq ashpër e gjithë bota gumëzhin nga diskutimet. Mesi lëshoi akuza për korrupsion ndaj Brazilit dhe CONMEBOL, pas atij kartoni të kuq që mori në ndeshjen e vlefshme për vendet tre dhe katër të…

E bujshme, ftesa e çuditshme befason Argjentinën!

Leo Mesi rrezikon një dënim shembullor nga CONMEBOL, institucioni që qeveris futbollin amerikano-jugor. Plot dy vite përjashtim rrezikon 32-vjeçari, çka do të sillte fundin e aventurës me kombëtaren e tij. Një lajm i bujshëm është…

Ankesë zyrtare, Argjentina nuk e mbyll me kaq me arbitrin

Argjentina i dha lamtumirën Kupës së Amerikës mëngjesin e sotëm, duke u mundur 2-0 nga Brazili vendas. Ndeshja nuk ishte aq e pastër sa rezultati. Ekipi bardhekaltër pati disa raste të pastra për shënim, por fati nuk e ndihmoi aspak. Përveç…

Mesi s’po luan mirë? Di Maria ka versionin e tij

Argjentina po paraqitet relativisht mirë në Kupën e Amerikës. Bardhekaltrit kanë arritur të shkojnë në gjysmëfinalet e këtij kompeticioni. Më interesantja, është ekipi i vetëm që është kualifikuar në kohën e rregullt, por edhe që ka shënuar…

VIDEO | E pamundura ndodhi, e majta e Mesit është katastrofë

E kemi parë me qindra herë momentin kur Lionel Mesi i vetëm përballë portierëve nuk tregon mëshirë me të majtën e tij. Asnjë lojtar nuk të jep aq siguri para porte sesa “pleshti” kur bëhet gati të gjuajë me këmbën e tij të preferuar...…

Rekord për t’u harruar, Argjentina “fajëson” Mesin

Leo Mesi është i dëshpëruar të fitojë një trofe të madh me Argjentinën e tij. Megjithatë, duke parë këtë brez që bardhekaltrit kanë, është e vështirë ta mendojmë një triumf të tillë. Mesi i ka shkuar dy herë shumë afër fitimit të Kupës së…

Fillon “Copa America”, Brazili i frikëson të gjithë

Pak orë na ndajnë nga fillimi i turneut më të rëndësishëm në Amerikën e Jugut: “Copa America”. Edicioni i 46-të i këtij turneu do të zhvillohet në Brazil. 12 pjesëmarrës të ndarë nga tri grupe do të tentojnë ngritjen e trofeut. Një pjesë…

“Mesi po vuan, dua ta fitoj trofeun për të”

Argjentina po përgatitet për turneun më prestigjioz të futbollit në Amerikën e Jugut, “Copa America”. Përfaqësueses “albiceleste” u mungon ky trofe që prej vitit 1993, ndërsa dhimbjen bëhet akoma dhe më e madhe po të kujtojmë se dy…

Panik në Argjentinë, makina përplas trajnerin e kombëtares

Trajneri i kombëtares së Argjentinës, Lionel Skaloni, është shtruar me urgjencë në spital pasi u përfshi në një aksident rrugor. Ngjarja ka ndodhur në ishullin e Majorkës, ku ish-futbollisti zotëron një shtëpi pushimi. 40-vjeçari ishte…

VIDEO | Brazili përmbys Çekinë, Argjentina vuan me Marokun

Argjentina dhe Brazili kanë triumfuar në miqësoret e sotme. Albiçelestët mundën Marokun me vetëm një gol, që u shënua nga Korrea, i hedhur në fushën e lojës gjatë pjesës së dytë. Mesfushori u tregua i saktë me një goditje nga brenda zonës…

Maradona “vullkan”: Argjentina, një film horror

Argjentina festoi për kthimin e Leo Mesit në kombëtare, por miqësorja kundër Venezuelës u humb 3-1, me një lojë të shëmtuar. Kjo ka tërbuar Diego Armando Maradonën, i cili ka sulmuar ashpër kombëtaren dhe trajnerin Lionel Skaloni: "Ishte…

Argjentina s’ka vend për Ikardin, rikthehet “pleshti”

Kombëtarja e Argjentinës po përgatitet për miqësoret që do të zhvillojë në fund të këtij muaji, ku përballë do të ketë Venezuelën dhe Marokun. Së fundmi, trajneri i përfaqësueses, Lionel Skaloni, ka publikuar listën e të grumbulluarve.…

Argjentina i vendos kushte Marokut: Mesi nuk preket!

Më datë 26 mars, përfaqësuesja e Argjentinës do zhvillojë një miqësore në Rabat të Marokut kundër kombëtares së shtetit nga Afrike e veriut. Federata marokene ka paguar që të sjellë yjet amerikano-jugor në shtetin e tyre, por kjo është një…