Browsing Tag

Tenis

VIDEO | Xhokoviç sërish në finale, Bautista Agut i pafuqishëm

Novak Xhokoviç është finalisti i parë i trofeut të “Wimbledon”. Kampioni në fuqi i Grand Slam-it anglez mundi në finale spanjolli Roberto Bautista Agut në një duel që përfundoi pas 4 setesh, ku serbi triumfoi me rezultatin 6 – 2, 6 – 4, 6 –…

Rekordi i Serena Uilliams, tentohet “mrekullia e tetë”

Serena Uilliams është një legjendë e gjallë e tenisit. 37-vjeçarja amerikane triumfoi sot përballë patriotes Alison Riske 2-1 me sete (6-4, 4-6 dhe 6-3) dhe u kualifikua në gjysmëfinalet e Wimbledon. Kjo është hera e 12-të që Uilliams ia…

Start i lëkundur i Federer, legjenda fiton me përmbysje

Roxher Federer nuk e filloi në mënyrë perfekte pjesëmarrjen në turneun “Wimbledon”. Legjenda zvicerane humbi setin e parë në përballjen me afrikano-jugorin Lloid Herris, por setet mëpasshme folën vetëm për 8-herë fituesin e turneut Grand…

Katë vite pritje, “Roland Garros” pret rikthimin e Federer

Roxher Federer rikthehet të turneun Grand Slam “Roland Garros” pas katër vitesh mungesë. Tenisti 37-vjeçar vazhdon të sfidojë moshën duke qëndruar në elitën  e sportit të tenist edhe pse sigurisht nuk është më i njëjti. Përballë tij në…

Perëndimi i një legjende, Federer eliminohet nga talenti grek

Roxher Federer, kampioni në fuqi i “Australian Open” është eliminuar në fazën e 1/16 të këtij turneu. Surpriza e ditës është tenisti 20-vjeçar Stefanos Tsisipas, i cili mposhti zviceranin në katër sete 6-7 7-6 7-5 7-6 . Tsitsipas do të…

Një legjendë i jep fund, Murray jep lajmin shokues

Tenisti i njohur skocez, Andi Murray, njoftoi para medieve se do të tërhiqet nga sporti i tenisit, pas turneut të “Wimbledon”, që do të zhvillohet në muajin qershor. Shkak për këtë vendim të papritur të 31-vjeçarit është bërë një dëmtim në…

Vitet bëjnë të vetën, Federer pranon se fundi është pranë

Roxher Federer vazhdon të tregojë se është tenisti më i madh i të gjitha kohërave. Edhe pse 37 vjeç, zvicerani vazhdon të qëndroj në elitën e sportit të tenisit, duke qenë përherë në listën e favoritëve. Por, Federer e di mirë se është…

Xhokoviç nuk dorëzohet: Dua të thyej rekordin e Federer

Novak Xhokoviç nuk ia doli të dilte triumfues në finalet “ATP”-së, teksa u mund ta tenisti i talentuar gjerman Aleksandër Zverev. Por, serbi nuk është ndër ata që dorëzohet lehtë, madje i ka vënë vetes një objektiv tejet të vështirë:…

Eliminohet Federer, Zverev kalon në finale

Tenisti gjerman Aleksandër Zverev mposhti Roxher Federer në gjysmëfinale e “ATP FINALS” në Londër. 21-vjeçari arriti fitoren në dy sete 7 – 5, 7 – 6 (5) deh siguroi biletën për në finale, ku do të përballet me fituesin e përballjes ndërmjet…

Xhokoviç ia del sërish, triumfon në US Open

Novak Xhokoviç ka arritur që të triumfojë sërish në US Open. Serbi ka mundur në finale me rezultatin 3-0 Huan Marin De Potro, i cili duhet thënë se ishte një surprizë, pasi arriti që të eliminonte në gjysmëfinale Rafael Nadal. Huan Marin…

Veshja provokuese e Serena Uillams, në Francë marrin masa

Serena Uilliams çuditi të gjithë botën e tenisit me veshjen që kompania e njohur “Nike” kishte përgatitur për të gjatë turneut francez "Roland Garros". Një kostum tërësisht i zi, që i qëndronte krejtësisht i ngjitur me trupin e legjendës së…