Klauzola e frikshme e Mbapes, PSG mori masa për vdekjen e lojtarit

Transferimi i Kilian Mbapes nga Monako te PSG-ja në verën e 2017-ës mbetet transferta e dytë më e shtrenjtë në historinë e futbollit. Negociatat për kartonin e 18-vjeçarit qenë të gjata dhe një pjesë e rëndësishme e tyre janë zbuluar nga sajti francez “mediapart.fr”.

Në marrëveshjen e arritur midis klubit nga principata dhe parisienëve u ra dakord që shumë totale e transfertës të ishte 145 milionë Euro, si dhe 35 milionë euro të tjera në formë bonusesh në bazë të performancës së lojtarit. Shuma fikse e transfertës është rënë dakord të paguhet përgjatë katër viteve anë të katër kësteve.

KLAUZOLA E VDEKJES – “Një detaj që ka çuditur shumë vetë është fakti se gjatë negociatave për kartonin e Mbapesë, drejtori teknik i PSG-së Antero Henrike tentoi me ngulm të vendoste një klauzolë në marrëveshjen e transferimit, ku në rast të vdekjes së lojtarit, PSG-së i lindte e drejta për të anuluar në mënyrë të njëanshme këstet e mbetura. Por, drejtuesit e Monakos nuk e pranuan këtë klauzolë dhe ajo nuk është bërë pjesë e marrëveshjes finale që u firmos midis drejtuesve të të dy skuadrave”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online