Browsing Tag

Sadiku

Fundi i muajit të mjaltit, tifozët “masakrojnë” Sadikun

Një muaj në Poloni dhe menjëherë ferr për Armando Sadikun. Zakonisht muajt e parë shërbejnë për ambientim dhe klubi e tifozët tregohen të duruar, por nuk ndodh kështu te Legia. Klubi më i madh polak ka tifozë shumë kërkues, që pretendojnë…

Sadiku bën altruistin, asist për fitoren e thellë të Legias

Armando Sadiku nuk arriti të shënonte, por la gjurmë sot në fitoren e thellë që Legia e Varshavës arriti ndaj Piast Glivices. Ishte ndeshja e pestë në kampionat për Legian, që duhej të fitonte dhe të luante mirë, pasi presioni i javëve të…

Legia në krizë, vuan edhe Sadiku

Eliminimi nga Liga e Kampioneve ka tronditur rëndë Legian, që këtë të shtunë ka pësuar një tjetër disfatë të rëndë. Termalica, ose Bruk-Bet Termalica, e ka mundur 1-0, duke ia ndërlikuar startin e sezonit, pasi Legia ka vetëm 4 pikë në 4…

Sadiku tenton në Europa League, Sherifi në rrugën e tij

Legia e Varshavës e nisi me dështim sezonin. Objektivi madhor i verës dhe i gjithë sezonit, grupet në Champions League, u dogj bujshëm në turin e tretë play-off, ndaj tashmë sytë janë nga Europa League. Në play-off përballë do të jetë…

Telushi gjen fitoren e parë, Sadiku barazim në Poloni

Bruno Telushi ka festuar sot fitoren e parë në aventurën e tij kroate, sepse ekipi i tij Slaven Belupo fitoi 1-0 në debutimin shtëpiak, me gol të shënuar nga Ivanovski në minutën e 60-të. Mesfushori vlonjat ishte sërish titullar, ashtu…

Debutim perfekt për Sadikun, edhe pse goli i tij nuk mjafton

Armando Sadiku është i pabesueshëm: Para pak ditësh firmosi, kreu ndonjë seancë stërvitore në varshavë dhe menjëherë në fushë. Dje nisi kampionati polak për Legian, që u mund 3-1 në fushën e Gornik Zabërzes. Një ndeshje që nuk ishte…

ZYRTARE/ Sadiku firmos për Legian!

Armando Sadiku transferohet zyrtarisht te Legia e Varshavës. Sulmuesi i kombëtares sonë ka mbyllur gjithçka pasditen e sotme, ndërsa paradite ka kaluar me sukses kontrollet mjekësore. Sadiku e mbylli sezonin në mënyrë fenonenale, por pas…

Sadiku kalon kontrollet mjekësore, gati firma me Legian

Armando Sadiku është praktikisht i Legias së Varshavës. Sulmuesi i kombëtares sonë praktikisht ka mbyllur gjithçka, sepse nga Polonia vijnë lajme se sot paradite ka kaluar me sukses kontrollet mjekësore. Kjo do të thotë se pasditen e…

Befason Sadiku, sot e presin në Poloni!

Armando Sadiku ka javë që pret të mësojë destinacionin e ri, sepse pas huazimit te Lugano, është kthyer te Zyrihu, ku nuk do të qëndrojë, sepse klubi zviceran dëshiron ta shesë urgjentisht, për të arkëtuar sa më shumë, duke parë sezonin…

Sadiku, tani edhe Panathinaikos në garë

Mbetet mister e ardhmja e Armando Sadikut, i cili pas kthimit te Zyrihu pret vetëm të mësojë klubin e ri, sepse në Zyrih nuk do të qëndrojë. Sulmuesi i kombëtares sonë ka shumë oferta, por të gjitha klubet refuzojnë të paguajnë shifrën e…

Kukeli drejt Luganos, asnjë ofertë për Sadikun

Burim Kukeli mund të transferohet këtë verë te Lugano, që duket se nuk bën dot pa shqiptarët, sepse në sezonin e fundit ia pa hajrin Armando Sadikut, por edhe Ezgjan Alioskit. Tani Lugano kërkon mesfushorin ekspert të kombëtares sonë dhe…

Sadiku: Unë në Izrael? Vetëm interesim, asgjë konkrete!

Armando Sadiku flet për të ardhmen. Në një intervistë për “SuperSport” ai ka treguar alternativat që ka përpara dhe dëshirën për të luajtur në futbollin e rëndësishëm europian. “Ka disa interesime nga disa klube në Europë, sidomos pas dy…

Interes në Izrael për Sadikun, por tremb çmimi

Makabi Haifa interesohet për Armando Sadikun, raporton uebsiti izraelit Ynet.co.il. Makabi ka larguar thuajse gjithë të huajt dhe dje zyrtarizoi mesfushorin e kombëtares bullgare Georgi Kostandinov, i marrë falas, ndërsa ka firmosur…

Autogolat e Sadikut dhe Hysajt me spotet politike

“Ia dedikoj dy golat e mi në Izrael numrit 2 në fletën e votimit dhe Edi Ramës”. Një frazë që edhe fanatikët dhe adhuruesit më të mëdhenj nuk ia falin Armando Sadikut. Sulmuesi i kombëtares shqiptare është i jashtëzakonshëm në fushë, por…

Armando Sadiku i futet politikës

Politika dhe sporti: në Shqipëri rrallë janë përmendur për mirë dhe zakonisht politika e ka marrë në qafë sportin, si gjithçka tjetër në këtë vend. Megjithatë, në kohë fushate zgjedhore, sporti kthehet në plan të parë dhe bëhen premtime…

Sadiku: Luajmë një finale, fitorja fshin gjithçka

Armando Sadiku nuk e konsideron një dramë faktin se kombëtarja vjen nga 5 humbje rresht. Sulmuesi i Luganos në Zvicër e pranon se është një moment negativ, por nga ana tjetër thekson se humbjet ndaj Italisë e Spanjës kanë qenë normale dhe…

Spektakël në Lugano, Sadiku gol dhe i kuq për… festimin

Lugano vazhdon të marshojë, Europa tashmë është e sigurt dhe Sadiku e Alisoki me golat e tyre po çmendin Superligën zvicerane. Sot Lugano barazoi 2-2 në shtëpi me Bazelin kampion, në një ndeshje spektakolare, me Bazelin që kryesonte 2-0…

Alioski “show”, Sadiku sheh Europën

Lugano godet sërish dhe sot ka marrë fitoren e tretë rresht në kampionat, duke mposhtur 2-1 Tunin. Një fitore e artë për Luganon, që i falet një sulmi perfekt, me dyshen shqiptare Alioski-Sadiku që funksionon në mënyrë perfekte. Sot…

Lugano sërish spektakël, dy shqiptarë bëjnë “namin”

Pas fitores qetësuese të javës së shkuar në Lucernë, Lugano ka ruajtur të njëjtin ritëm, duke fituar sot 4-2 ndaj Sionit. Ishte ndeshja e dyshes shqiptare Sadiku-Alioski, që bënë gjithçka vetë sot. Alioski shënoi 3 gola, dy prej të…

Sadiku me probleme, pak shanse ndaj Bosnjes

Armando Sadiku pësoi nj dëmtim ndaj Italisë dhe me 99% nuk do të luajë fare as kundër Bosnje-Hercegovinës. Sulmuesi i kombëtares ka një dëmtim në pulpë dhe nuk ka arritur të stërvitet sot, ndaj prania e tij në “Elbasan Arena” është thuajse…

Sadiku, këtë radhë gol pa vlerë

Euforia e fitoreve të fundit duket se ka dëmtuar Luganon, që është rehatuar tani që ka kapur vendin e gjashtë në Superligën zvicerane. Sot skuadra e drejtuar nga Tramexani u shpartallua 5-2 në Tun, në një ndeshje pa histori. Dominim…

Zvicra, “habitati” ideal i Sadikut

“Mbijetesa dhe 10 gola! Më pas, do të isha njeriu më i kënaqur për këtë sezon”. Armando Sadiku u prezantua kështu në konferencën për shtyp të dhënë si futbollist i Luganos, teksa pikërisht për t’ia “rrëmbyer” Zyrihut, edhe pse në huazim,…

Sadiku e Xhaka, ndër yjet e fundjavës zvicerane

Katër ndeshje, 3 gola dhe Lugano fluturon: Armando Sadiku ka bërë zgjedhjen e duhur për të vazhduar karrierën, duke u kthyer aty ku nisi karrierën zvicerane. Tashmë sulmuesi kuqezi duket sikur nuk ka ikur kurrë dhe fundjavën e shkuar i…

Super Sadiku i prish ditëlindjen Ajetit

Armando Sadiku duket sikur luan prej vitesh te Lugano, sepse tani nuk ndalet më. Sot sulmuesi i kombëtares sonë shënoi golin e fitores 1-0 që Lugano arriti në transfertë ndaj Sant Gallenit. Një fitore jetike, që e ngjit ndjeshëm në…

“Berisha e Rashica janë e shkuara, Ndoj është e ardhmja”

Duke folur për "konica.al", De Biazi ka prekur edhe çështjet Besart Berisha e Rashica, dy futbollistë që kanë qenë pjesë e Shqipërisë dhe tani janë te Kosova. Gjithashtu, fjalë interesante për mesfushorin Emanuele Ndoj, i cili po rritet në…

Sadiku kap formacionin e javës

Nuk ka rëndësi fanella, sepse Sadiku sa herë luan në Superligën zvicerane, kthehet në një personazh të rëndësishëm. Tashmë me Luganon, sulmuesi i kombëtares shqiptare ka gjetur vend në formacionin më të mirë të javës në Zvicër, pas vetëm…

Sadiku shpëton Luganon, shkëlqen edhe Xhaka

Lugano nis të vrapojë, falë golave të Armando Sadikut. Sulmuesi i Kombëtares sonë luajti një ndeshje të veçantë sot, sepse Lugano vizitonte Vaduzin, skuadra që shpëtoi vjet edhe falë kontributit fantastik të Sadikut, që zhyti Zyrihun e tij.…

Festa e parë për Sadikun dhe Tramexanin

Paolo Tramexani dhe Armando Sadiku e nisën keq aventurën e re te Lugano, duke u mundur në Bazel, por ishte disfatë e pritshme, kundër skuadrës më të mirë në Zvicër. Sot erdhi reagimi, një fitore e madhe 3-0 ndaj Grasshopersit, një tjetër…

Befasia e Sadikut, do jetë edhe bullgar!

E bujshme, Armando Sadiku ka bërë kërkesë për pasaportë bullgare! Për fat, nuk është historia e zakonshme dekadave të fundit, me mundës, futbollistë, peshëngritës e ç'të ishte e mundur, që largoheshin për një jetë më të mirë dhe…

Lugano shpartallon kinezët, Sadiku “gatuan” 3 gola

Armando Sadiku ka luajtur sot nga minuta e parë sot, me Luganon që është ndeshur në një miqësore me Janbianin, ekip i Superligës kineze. Në ndeshjen e luajtur në Spanjë ka triumfuar Lugano 6-0, me 5 gola në pjesën e parë, ku spikati…

Sadiku: Falënderoj Zyrihun, nuk mund ta refuzoja Tramexanin

Armando Sadiku e mbylli vitin e shkuar në divizionin e dytë zviceran dhe e ka nisur vitin e ri një kategori më lart, sepse FC Zyrihu e ka huazuar te Lugano. Sulmuesi i kombëtares sonë ka folur për të përditshmen zvicerane “Blick”, që e…

Sadiku transferohet te Lugano

Armando Sadiku kthehet në Superligën zvicerane dhe ka firmosur për Luganon, klub të cilin e njeh mirë, sepse ka luajtur edhe më parë aty. Paraditen e sotme Zyrihu dhe Lugano kanë gjetur marrëveshjen për huazim deri në fund të sezonit.…