Browsing Tag

Borusia Dortmund

Dortmundi për titull? Një “ish” duket i bindur!

Dortumd dhe Bajern pritet të kenë një konkurencë të ashpër sezonin e ardhshëm. Dortmundi ka bërë blerje mjaft cilësore, me bavarezët që janë përforcuar vetëm në mbrojtje dhe i është dashur të përballen me largime të dhimbshme. Neven…

Borusia e largon, gjermani përfundon në Serie A

Borusia Dormtund është skuadra më aktive në Bundesligë gjatë kësaj. Biznesmenë të zotë drejtuesit drejtusit verdhezinj, që kanë bërë disa blerje shumë cilësore me shuma mjaft modeste, duke parë tregun e sotëm. Megjithatë, afrimet e bëra…

Jo vetëm afrime te Dortmundi, vjen largimi i parë

Pas një ofensive shumë të fuqishme në blerje, Borusia e Dortmundit ka nisur largimet e para për të ulur harxhimet dhe mbipopullimin e reparteve. Maksimilian Filip është i pari që nis këtë aksion. Sulmuesi i krahut, falë formës së tij të…

I duhet eksperiencë, Dortmundi tenton mbrojtësin francez

Skuadra e Borusia Dortmund këtë merkato kërkon një mbrojtës qendre me eksperiencë. Dialo, Akanzhi apo Zagadu kanë një moshë shumë të re. Qendra e repartit difensiv është një repart delikat, ku duhet me patjetër një lojtar i pjekur dhe i…

Ky gol tregon pse Çelsi pagoi 60 milionë euro për Pulisiç!

Borusia e Dortmundit dështoi javën e kaluar në derbin shtëpiak përballë Shalke 04. Verdhezinjtë humbën 2-4, por një derbi tjetër dhuroi një rezultat surprizë. Nurembergu frenoi Bajernin dhe diferenca mes dy ekipeve kryesuese është vetëm dy…

Mbape nuk vjen, Zidan gati t’i besojë talentit anglez

Kilian Mbape është ëndrra e madhe e Realit të Madridit, por një transferim i tillë është pothuajse i pamundur. Paratë nuk janë problem për klubin spanjoll, madje u fol për një ofertë prej 300 milionë eurosh, por lojtari i premtoi besnikëri…

Dortmundi si tenxhere me presion, Rojs del kundër trajnerit

Një humbje kaq e rëndë nuk pritej, edhe pse Bajerni është i frikshëm dhe luante në shtëpi. Disfata 5-0 në Mynih do të mbahet mend gjatë te Dortmundi, që përveç ndeshjes, sot ka humbur edhe titullin. Situata në kampin e verdhë është shumë…

Pasuesi i Pulisiç është piketuar, shifër rekord nga Dormundi

Borusia e Dortmundit kërkon të përforcohet dhe sytë i ka hedhur në Premier Ligë. Verdhezinjtë kanë piketuar Uilfrid Zaha është dëshira e merkatos për klubin gjerman, që synon të zëvendësojë Kristian Pulisiç. Sulmuesi nga Bregu i Fildishtë…

Dortmundi merr masa ekstreme, s’ka më biznes me Bajernin

Borusia Dortmund dhe Bajerni i Mynihut rivalizojnë prej vitesh për titullin e Bundesligës. Në vitet e fundit, bavarezët kanë shtypur konkurrencën, por gjatë këtij sezoni situata ka ndryshuar me verdhezinjtë që janë në krye të renditjes së…

Formacioni i Dortmundit pa largime, 11-shja duket e frikshme

Borusia e Dortmundit njihet si një ndër klubet që ka rritur lojtarë të shumtë, të cilët sot luajnë për klubet më të mëdhenj të Europës. Verdhezinjtë vijojnë të jenë një “fabrikë” talentesh, duke i dhënë mundësi shumë të rinjve, shembull…

I pakënaqur te Juve, derbi gjerman për mbojtësin bardhezi

Juventusi është një ndër ekipet me alternativa të shumta thuajse për çdo pozicion. Ky fakt, ka bërë që disa prej lojtarëve t’i shtohen pakënaqësitë, si pasojë e hapësirave të pakëta, për sa i përket  minutave të aktivizimit . Një nga këta…

VIDEO | Shahin kthehet në Dortmund, pritja është drithëruese

Dortmundi nuk pati probleme për të siguruar trepikëshin e radhës dhe fitoi të shtunën me Verder Bremen në shtëpi. Ndeshja u mbyll 2-1 për verdhezinjtë, të cilët vazhdojnë të kryesojnë kampionatin gjerman me nëntë pikë më shumë se vendi i…

Dortmundi “ngre duart”, Çelsi ka një plan për Pulisiç

Borusia e Dortmundit nuk dëshiron të rrezikojë me Kristian Pulisiç. Anësori amerikan është nën kontratë deri në verën e vitit 2020 dhe gjermanët nuk kanë ndërmend ta humbin me parametra zero. Çmimi për të është 70 milionë sterlina dhe është…