Browsing Tag

IPKO SUPERLIGA

Largime nga Bylisi, sulmuesi firmos në Kosovë

Një tjetër lojtar nga Shqipëria ka vendosur të transferohet në Kosovës. Bëhet fjalë për sulmuesin Eri Lamçja, i cili ka mbyllur bashkëpunimin me Bylisin dhe ka firmosur për ekipin e Vushtrisë. Zyrtarizimi është bërë nga klubi që militon në…

Josa i merr një titullar Skënderbeut, vjen zyrtarizimi

Mirel Josa është ribashkuar me një lojtar që e ka pasur nën urdhra te Skënderbeu. Ditën e sotme ka ardhur zyrtarizimi i kalimit të Leonit Abazit te Prishtina, klub me të cilin ka arritur një marrëveshje për tre vite. Korçarët humbin një…

Spekulimet rreth trajnerit, Feronikeli me qëndrim zyrtar

Feronikeli u eliminua nga Slovan Bratislava nga Europa League, eliminim që solli dhe largimin e trajnerit Zekerija Ramadani. Pas njoftimit për mbylljen e bashkëpunimit mes dy palëve, klubi i Feronikelit pranoi se trajner i ri i skuadrës do…

Nga Teuta te Gjilani, prezantohen Bushiç dhe Progni

Tomislav Bushiç dhe Gerhard Progni janë prezantuar sot zyrtarisht si lojtarë të Gjilanit. Të dy futbollistët luajtën sezonin e shkuar për Teutën në Superiore dhe ishin dy lojtarë shumë të rëndësishëm në formacionin e Bledi Shkëmbit. Në…

Skuadër e re për sulmuesin Magani, mbetet në Kosovë

Futbollistët shqiptarë, nuk kanë ndërmend të largohen nga IPKO Superliga, edhe nëse ndërrojnë skuadër. Kështu ka ndodhur dhe me sulmuesin Artur Magani, i cili u largua nga skuadra e Feronikelit. Sulmuesi, i cili u shpall kampion i Kosovës…

Zyrtare: Gerhard Progni lë Teutën, mësohet skuadra e re

Kolonia e lojtarëve që lënë Superioren për të luajtur në IPKO Superliga e  Kosovës është shtuar, pasi edhe Gerhard Progni ka vendosur të pranojë ofertën e Gjilanit dhe kështu trajneri Gentian Mezani e ka gjetur edhe mesfushorin e djathtë që…

Zyrtare: Prishtina “pazar” tek Osijeku, ka edhe largime

Lëvizje të Prishtina, në hyrje dhe në dalje. Klubi bardhekaltër ka bërë me dije se mbrojëtsi Abdul Bashiru nuk do të jetë më pjesë e tyre. Me lojtarin e linjës së majtë është gjetur marrëveshja për të ndërprerë kontratën. Donat Hasanaj…

Llapi “e bën baltë”, një tjetër përforcim largohet

Llapi do Europën dhe për këtë ka bërë disa përforcime. Disa prej afrimeve kanë qenë edhe nga Superiorja, ndërkohë që një lojtar e morën edhe nga Kategoria e Parë. Klodian Nuri la Elbasanin dhe do provonte një eksperiencë të re në Kosovë.…

VIDEO | Befasia e merkatos, rikthehet Gilberto Fortunato

Gilberto Fortunato bëhet me skuadër të re. Sulmuesi brazilian ka pranuar të rikthehet te Drita e Gjilanit, ku është aktivizuar edhe më parë. Shtatlarti ka dëgjuar ofertën e drejtuesve dhe është pajuar me kushtet e ofruara, ndërkohë që ka…

VIDEO | Zyrtare: Drita transferon ish-portierin e Maqedonisë

Drita ka lëvizur në merkato, teksa ditën e sotme ka njoftuar afrimin e portierit Darko Tofiloski. “Gardiani” 32-vjeçar ka mbërritur në Gjilan dhe klubi bardhekaltër, ashtu sikurse edhe ka bërë me lojtarët e tjerë, e ka prezantuar me anë të…

Menaxheri i Muriqit përforcon Llapin, zyrtarizimi i fundit

Llapi i kushton vëmendje lojtarëve të rinj dhe janë disa prej të rinjve të klubit që këtë verë kanë nënshkruar kontrata profesioniste. Veç tyre, ka edhe nga klube të tjera që kanë vendosur ta vijojnë karrierën në Podujevë dhe i fundit është…

Eliminimi nga Europa, Mirel Josa larg Prishtinës

Prishtina nuk ia doli të kualifikohej në turin e parë të Europa League, pasi u mposhtën nga St Josepf me rezultatin 2-0. Dy kartonët të kuq penalizuan bardhekaltrit, që më pas pësuan dy gola. Në kryeqytetin dardan eliminimi nuk është pritur…

Gjilani do sulmues, “ish”-i i Teutës zbarkon në provë

Gjilani është në kërkim të një sulmuesi dhe drejtuesit po punojnë të gjejnë një cilësor që t’i ndihmojë në arritjen e objektivave. Skuadra e drejtuar nga Gentian Mezani ka bërë disa përforcime cilësore, kryesisht nga Superiorja. Së…

Mijëra euro premio, vjen premtimi i madh për Prishtinën!

Prishtina ka barazuar 1-1 ndeshjen e parë kundër St. Joseph, ndërkohë që sot luan të kthimit në Gjibraltar. Skuadra e drejtuar nga Mirel Josa do tentojë të fitojë dhe të kalojë në raundin e parë të Europa League, çka do të ishte një sukses.…

Llapi shumë aktiv në merkato, tjetër zyrtarizim

Llapi kërkon titullin kampion dhe gjatë merkatos ka bërë disa përforcime të rëndësishme, madje edhe lojtarë si Bruno Arrabal dhe Sebino Plaku nga Kategoria Superiore. Ditën e sotme ata kanë bërë një tjetër lëvizje dhe bëhet fjalë për një…

Nikaj mbetet në Kosovë, klubi i ri zyrtarizon marrëveshjen

Samuel Nikajt nuk i është dashur të presë shumë për të gjetur një ekip të ri pas tërheqjes nga detyra si trajner i Vushtrrisë. Tekniku shkodran do të vazhdojë të punojë në Kosovë. Skuadra e re e 41-vjeçarit do të jetë Liria e Prizrenit.…

Ndryshimet në klub, Nikaj lë Vushtrrinë me falënderime

Vushtrria është kthyer në elitën e futbollit dardan, teksa skuadra e drejtuar vjet nga trajneri Samuel Nikaj u rendit në vendin e parë dhe ngriti trofeun. Shkodrani, duke parë zhvillimet e fundit në klub, ka vendosur që ta largohet nga…

Basriu nuk ndahet nga Kosova, firmos me klubin e ri

Skuadra e Dukagjinit ka nisur punën për sezonin e ri. Përforcimi i parë i klubit nga Komuna e Klinës është mbrojtësi elbasanas Elton Basriu. Sezonin e kaluar 31-vjeçari ishte pjesë e Trepçës 89. Basriu aktivizohet prej dy…

VIDEO | Tani është zyrtare, Emini me skuadër të re

Izair Emini është larguar nga skuadra e Shkëndijës së Tetovës, aty ku u shpall kampion i Maqedonisë. Me kuqezinjtë tetovarë, Emini bëri një sezon të shkëlqyer, duke luajtur 25 ndeshje dhe duke shënuar 11 gola në kampionat. Pas dy…

Mezani me mision, tani do sulmuesin e Tiranës

Xhekson Ferreira, Shkëlzen Ruçi dhe Oltion Rapa e ndoqën Gentian Mezanin nga Luftëtari te Gjilani, ndërkohë që trajneri vlonjat kërkon të afrojë edhe një tjetër lojtar nga Superiorja në skuadrën e tij. SportEkspres.com mëson se bëhet fjalë…

Mezani “bastis” Luftëtarin, vjen firma e radhës

Gjilani ka bërë një tjetër përforcim. Pas brazilianit Xhekson dhe portierit Shkëlzen Rucci, këtë herë ka nënshkruar me skuadrën e drejtuar nga Gentian Mezani edhe mbrojtësi Oltion Rapa. “Xholi” i bluzinjve u largua nga Luftëtari si lojtar i…

“Tërbohet” klubi i Ipko Superliga, shkak Dunga e Orelesi

Ismael Dunga dhe Nureden Orelesi janë dy nga lojtarët e lidhur me një kalim të mundshëm te skuadra e Gjilanit në Kosovë. Sulmuesi në fakt ka arritur marrëveshjen me Kukësin dhe nesër pritet të hidhet firma në kontratë. Edh për mesfushorin…

Edhe kapiteni lë Flamurtarin, Kosova e pret

Flamurtari njeh vetëm largime. Agustin Torasa dhe Elton kanë firmosur të Tirana dhe presin t’u bashkohet edhe Idriz Batha, kurse Emiljano Musta është prezantuar te Kukësi. Edhe një pjesë e mirë e lojtarëve të tjerë kanë oferta të…

“Do jetë risia e radhës”, prezantohet Sebino Plaku

Sebino Plaku është lojtari i radhës që zgjedh ta vazhdojë karrierën në Kosovë. Sulmuesi, i cili dy sezonet e fundit është aktivizuar me Kamzën, ka pranuar ofertën e Llapit dhe sot është prezantuar te skuadra e re. Aty ai gjen edhe…

Emini e mbyll me Shkëndijën, gati të vishet “i kuq”

Izair Emini është lojtar i lirë, pasi kontrata me Shkëndijën e Tetovës i ka përfunduar. Dy sezone t ëmira për sulmuesin, që pati mundësinë të shpallej kampion. Sezonin e fundit Emini arriti të shënonte 11 gola, ndërkohë që tanimë pritet të…

Ofertë super për Sebino Plakun, zyrtarizimi pranë

Sebino Plaku ka një ofertë konkrete dhe shumë shpejt mund të vendosë për të ardhmen e tij. Edhe pse prej muajsh vetëm stërvitet individualisht, për sulmuesin interesimi nuk mungon. Llapi në Kosovë e dëshiron sulmuesin dhe Telesport raporton…

Firmos Shkëlzen Ruçi, transferohet në Kosovë

Shkëlzen Ruçi është lojtari i radhës që lë Superioren dhe nënshkruan në Kosovë. Portieri nga Elbasani kishte disa oferta, por ka vendosur të bashkohen me trajnerin Gentian Mezani te skuadra e Gjilanit. Ditën e sotme drejtues të klubit…

Kampionët hapin merkaton, firmos ish-lojtari i Skënderbeut

Feronikeli, klubi kampion i IPKO Superligës së Kosovës po kompleton ekipin për t’u bërë gati për ndeshjet e turit paraeliminator të Champions League. Përforcimi i parë i skuadrës nga Drenasi është mesfushori Argjend Malaj. Futbollisti…

Llapi e ndan mendjen, i beson sërish portierit shqiptar

Llapi, pasi rinovoi me mbrojtësin Elvis Prençi, ka arritur marrëveshjen për vazhdimin e bashkëpunimit edhe për një vit me portierin Eglant Haxho. Klubi nga Podujeva është i kënaqur me paraqitjet e bëra nga portieri shtatlartë, i  cili në…

Drita fiton duelin me Laçin, gati firma me mbrojtësin

Llapi ka njoftuar disa largime deri më tani, ndërkohë që drejtuesit e klubit nga Podujeva po punojnë edhe për ta përforcuar ekipin me lojtarët e duhur. Një prej lojtarëve qe e ka mbyllur bashkëpunimin me skuadrën e drejtuar nga Tahir…