Browsing Tag

Hyka

Dita e Shqiptarëve: Kasami, Rashani dhe Hyka protagonistë

Kampionate të ndryshme në mbarë botën kanë filluar të hedhin hapat e parë drejt edicioneve të reja. Futbollistët shqiptarë s’mund të mungonin në spektaklin që ofron ky sport. Në Zvicër Pajtim Kasami i dha fitoren Sionit në përballjen ndaj…

Hyka e nis mbarë sezonin e ri, gjen sërish golin në Izrael

Jahmir Hyka u transferua në janarin e ketij viti te skuadra e Netanias në Izrael, ku luajti në pjesën e dytë të sezonit. Sulmuesi kuqezi luajti 14 ndeshje në kampionatin izraelit, ku 9 prej tyre i nisi si titullar dhe shënoi 3 herë. Një…

Dy gola Europe në vetëm 27 minuta, shkëlqen Hyka

Jahmir Hyka duket se është ambientuar te skuadra e Netanja në Izrael, tek e cila u transferua në merkaton e janarit nga Amerika. Futbollisti kuqezi nuk ka luajtur shumë te skuadra izraelite, ku numëron vetëm 311 minuta. Megjithatë, në…

Hyka mbetet pa ekip, San Hoze e nxjerr jashtë loje

Jahmir Hyka nuk do të jetë pjesë e skuadrës së San Hoze. Vetë klubi ka njoftuar se nuk do të rinovojë kontratën me lojtarin kuqezi. Hyka aktualisht ndodhet në Tiranë, ku po shijon pushimet, por duhet të mendojë për një destinacion të ri,…

Shiriti ”ters”, sa shumë na mungon një lider

Shiriti i kapitenit ka gjetur pronar më së fundmi, pasi Mavraj tani do të jetë pronari i tij për sa kohë do të veshë fanellën kuqezi. Gjithsesi, duket se kjo puna e shiritit është bërë një “çorbë” e vërtetë, për një fakt të thjeshtë, kush e…

HykaÇu rinis fluturimin, San Hoze triumfon ndaj kryesuesve

Jahmir Hyka është kthyer në formën e vet më të mirë dhe sot në orët e para të mëngjesit me orën tonë ka qenë vendimtar në fitoren e papritur 3-1 që San Hoze arriti në Dallas, kundër ekipit më të mirë të kampionatit amerikan deri tani.…

Junajtid zhgënjyes, Hyka titullar në miqësore

Vazhdon turneu amerikan për disa klube të njohur europiane dhe mbrëmë Mançester Junajtid u përball me Kolorado Rapids në një miqësore të luajtur në San Fransisko. Zhgënjeu stadiumi, me rreth 30.000 tifozë në një stadium me mbi 70.000 vende,…

Hyka ndalet në çerekfinale

Kualifikimi për në fazën play-off ishte tejkalim i objektivit për San Hozenë e Jahmir Hykës në kampionatin amerikan, pasi realisht kjo skuadër kishte përbërje modeste, sulm të dobët dhe mbrojtje jo solide. Megjithatë, mrekullia u arrit…

Hyka dhe San Hoze në festë, play-off pas 5 vitesh pritjeje

Jahmir Hyka ka pasur këmbën e mbarë te San Hoze në kampionatin amerikan, pasi klubi kalifornian festoi mbrëmë kualifikimin për në play-off në MLS. Një gjë të tillë San Hoze nuk e bënte që prej vitit 2012, ndaj është një arritje e madhe, aq…

Hyka asist e shtyllë, San Hoze ëndërron playoff-in

San Hoze Ërthkuejks është ende në garë për një vend në fazën play-off të kampionatit amerikan, pas fitores 2-1 arritur mbrëmë ndaj Portland Timbers, skuadër që mban vendin e dytë në Konferencën e Perëndimit, ndaj për San Hozenë është një…

Një foto sa 1000 fjalë: Futbolli bashkon, nuk ndan!

Supertalenti shqiptar i Maqedonisë, Enis Bardhi, ka dalë nga fusha i përqafuar me Jahmir Hykën, duke ndërruar dhe veshur fanellat e njëri-tjetrit. Siti maqedonas ekipa.mk ka postuar foton domethënëse, që dërgon një mesazh të fuqishëm:…

Pas kombëtares, Hyka mbetet pa trajner edhe në Amerikë

Jahmir Hyka ka humbur dy trajnerë në pak ditë. Fillimisht De Biazi u largua nga kombëtarja shqiptare, ndërsa dje mesfushori ynë ka mësuar se ka mbetur pa trajner edhe te klubi i tij San Hoze, sepse Dominik Kinir është pushuar nga puna.…

Mijëra kilometra në avion, Hyka: Për Kombëtaren ia vlen

Jahmir Hyka ka pasur radhën të shfaqet sot para medieve, duke folur nga Turqia, aty ku Shqipëria vazhdon përgatitjet në prag të transfertës në Izrael. Mesfushori shtatshkurtër mungoi në Luksemburg, për shkak të udhëtimit të gjatë nga…

Hyka spektakolar, një perlë dhe shqiponja nuk ndalet

Jahmir Hyka është bërë shumë shpejt "amerikan" dhe tashmë është kthyer në idhull në San Hoze. Mesfushori i kombëtares shqiptare është në formë perfekte dhe mbrëmë u bë sërish vendimtar. Në ndeshjen kundër Dallasit Hyka shënoi golin e…

Gashi gjen golat e parë të sezonit ringjall Koloradon

Pas sezonit të shkuar, që ishte i mrekullueshëm, Kolorado Rapids duket se ka festuar më gjatë se ç'duhet. Sezoni i ri ka nisur keq dhe Rapids është në fund të tabelës. Megjithatë, pas 5 humbjesh rresht, mbrëmë skuadra e Gashit u…

Hyka te San Hoze, transferimi i veçantë nga një… e-mail

A e dini si u mundësua transferimi i Jahmir Hykës te San Hoze? Me një e-mail! Po, me një mesazh elektronik dërguar nga Mo Xhonston, një ish-futbollist dhe trajner në kampionatin amerikan MLS. Mesazhi i drejtohej zëvendëstrajnerit të San…

Vjen perla e parë e Hykës

Ndeshja e gjashtë amerikane, ndeshja e tretë si titullar dhe Jahmir Hyka shënon golin e parë, duke shpëtuar San Hozenë nga humbja, me barazimin 1-1 kundër Dallasit pretendent për titull. Miqtë shënuan në minutën e 78-të dhe po shkonin të…

Hyka ndihmon San Hozenë, vjen fitorja e dytë rresht

Dy ndeshje, dy fitore: sezoni i ri ka nisur në mënyrë fantastike për San Hozenë e Jahmir Hykës. Sot në orët e para të mëngjesit San Hoze fitoi 3-2 ndaj Vankuver Uajtkeps, me një përmbysje fantastike, sepse miqtë shënuan të parët në…

Hyka e nis mbarë, feston edhe Gashi

Jahmir Hyka e ka nisur me fitore karrierën amerikane, pasi San Hoze mundi mbrëmë 1-0 Montrealin, me një gol shënuar që në fillim të ndeshjes. Hyka u aktivizua në minutën e 70-të, duke luajtur minutat e para në MLS dhe duke festuar një…

Jahmir Hyka prezantohet si “tërmet”

Është zyrtarizuar prej ditësh si futbollist i San Hozesë dhe ka nisur edhe stërvitjen, por prezantimi i Jahmir Hykës si futbollisti më i miri i “Tërmeteve” ka ardhur sot. Mesfushori i kombëtares sonë është paraqitur para medieve me…

Hyka merr vizën amerikane: Tramp, asgjë me shqiptarët!

Anton Cicani Ashtu si pritej, Jahmir Hyka ka marrë edhe vizën amerikane. Pas intervistës së dhënë ditën e hënë, në ambasadë amerikane në Shqipëri, fantazisti kuqezi është pajisur me dokumentin që do të udhëtojë drejt Kalifornisë, ku edhe…

Hyka: Do vazhdoj me Kombëtaren

Jahmir Hyka është tashmë “amerikan” dhe vetëm viza i mungon, para se të niset për në San Hoze, ku e presin si blerjen e madhe të sezonit. Mesfushori i kombëtares sonë, duke folur në emisionin “Zona gol” në Supersport, rrëfen transferimin në…

Zyrtare, Hyka shkon në kampionatin amerikan

Më në fund edhe San Hoze Ërthkuejs e bën zyrtare: Jahmir Hyka shkon në MLS dhe firmos kontratë disa-vjeçare. Mesfushori i kombëtares e kishte gjetur me kohë marrëveshjen, por Lucerna kërkonte një dëmpshpërblim dhe tani San Hoze i ka…

Mbyllet telenovela, Hyka niset për në Amerikë

Jahmir Hyka bëhet “amerikan” dhe tashmë lajmi konfirmohet edhe nga Major League Soccer, liga e futbollit profesionist në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sipas ESPN, një burim në MLS ka konfirmuar se San Hoze Ërthkuejks ka mbyllur në…

“California Dream”, Hyka në USA për 1.5 milionë dollarë

Rreth 200 mijë shqiptarë aplikojnë çdo vit për lotarinë amerikane, ndërkohë që San Hoze është i gatshëm t’i paguajë 200 mijë dollarë Lucernës për të pasur në skuadër Jahmir Hykën. Në Zvicër për momentin temperaturat janë diçka te minus 10,…

Ekskluzive/ Hyka firmos në Turqi

Jahmir Hyka bëhet me klub të ri: do të jetë Alaniaspori turk destinacioni i ri i shtatshkurtrit të Kombëtares sonë. Pas javësh të tëra në pritje të ofertës së duhur, Hyka ka zgjedhur klubin debutues në Superligën turke, duke i dhënë fund…

Palermo nis revolucionin, edhe Sadiku e Hyka në shënjestër

Kohë tregu në futboll, kohë aludimesh e spekulimesh, që jo detyrimisht rezultojnë të sakta. Palermo ka mbyllur një vit të dështuar dhe tashmë kërkon 6-7 lojtarë cilësorë, për të mbijetuar në Serinë A. Sipas "Corriere dello Sport", në…

Kampionët e MLS-së duan Hykën!

“Ëndrra Amerikane!”... Për shqiptarët, lotaria që organizohet çdo vit është padiskutim “dritarja” për të kaluar Oqeanin dhe për t’u pajisur me letra në vendin më demokratik në botë. Sigurisht, ka edhe shumë mënyra të tjera, por gjithsesi do…

Hyka në Tiranë, gjysma e Turqisë në gjurmët e tij!

Shtatë gola deri tani dhe paraqitje super. Sezoni i Jahmir Hykës me Lucernën është duke shkuar mjaft mirë dhe futbollisti ka rigjetur shkëlqimin e dikurshëm. Ndoshta, “linfa” e re ka ardhur nga grumbullimi me kombëtaren e…

Hyka i mrekullueshëm, edhe Ajeti në formacionin e javës

Hyka mahnit Zvicrën, Albian Ajeti e imiton. Të shtunën shtatshkurti shqiptar shënoi 2 gola të bukur në fitoren 3-0 të Lucernës kundër Vaduzit, duke qenë më i miri në fushë. Gazeta Blick e ka vlerësuar jashtëzakonisht mesfushorin tonë,…