Boksierët më të paguar në planet, Canelo lë në vend të dytë Joshua-n

Largimi i Floyd Mayweather nga bota e boksit ka ulur shumë numrin e parave që investohen në këtë sport. Megjithatë, vendin e amerikanit po e marrin yje të tjerë që dita ditës po rrisin popullaritetin e tyre me anë të punës së palodhshme në ring.

Sipas studimit të bërë nga media amerikane “Forbes”, boksieri më i paguar në planet është ylli meksikan Saul “Canelo” Alvarez, i cili përfiton 94 milionë dollarë nga kontratat televizive dhe 2 milionë dollarë nga të drejtat e imazhit.

Në vend të dytë është ish-kampioni i peshave të rënda Anthony Joshua. Boksieri anglez përfiton 55 milionë dollarë në total, ku mban rekordin për të drejtat imazhit, prej të cilave fiton 10 milionë dollarë në vit.

Rivali i Joshuas Deontay Wilder renditet i treti me 30.5 milionë dollarë të ardhura. Amerikani fiton vetëm 500 mijë dollarë nga të drejtat e imazhit, shifër kjo që tregon se ende nuk është shumë popullor në SHBA.

Legjenda filipinase Manny Pacquiao mban vendin e katërt me 26 milionë dollarë të ardhura, ndërsa kazaku Gennady Golovkin mban vendin e pestë me 25 milionë dollarë.

 

 

 

  1. Canelo Alvarez                    $94 M               $92 M          $2 M                    
  2. Anthony Joshua                  $55 M               $45 M          $10M
  3. Deontay Wilder                   $30.5 M           $30 M          $500k
  4. Manny Pacquiao                 $26 M              $24 M          $2 M                    
  5. Gennady Golovkin              $25.5 M           $23 M          $2.5 M   

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online