VIDEO | Partizani “kuron plagët”, Telushi “fundos” Duron

Partizanit i ka mjaftuar një gol i Bruno Telushit, për t’u rikthyer te fitorja. Skuadra e Skënder Gegës ka triumfuar minimalisht me rezultatin 1-0 ndaj Kamzës, e cila tentoi që të bënte diçka, por pa ja dalë në mini-derbin e kryeqytetit. Të kuqtë e lënë pas humbjen me Skënderbeun, ndërsa Kamzë vijon që të mos ngrejë krye.

Dominim nga “demat” ndaj ekipit të Duros në pjesën e parë, por Kamza u paraqit mirë në fraksionin e dytë. Në “Selman Stërmasin” e boshatisur nga vendimi i komisioni i disiplinës, skuadra e kuqe krijoi raste dhe volum që në pjesën e parë. Jo vetëm kaq, por vendasit gjetën edhe rrugën e rrjetës me anë të Bardhit, por gjyqtari e anuloi golin si të parregullt, duke e konsideruar si pozicion të parregullt. Vendim i diskutueshëm, duke parë dhe përsëritjet.

Për t’u veçuar fakti se Duro bëri dy ndryshime që në pjesën e parë, ku fillimisht largoi Orelesin të dëmtuar dhe më pas Beqirin, 3 minuta para fundit të pjesës së parë. Na fraksionin e parë Partizani do të rrezikonte seriozisht dhe në dy momente të tjera, ku fillimisht Mala dhe më pas Ibrahimi do të godisnin shtyllën e Kamzës. Gjithsesi, në fundin  fraksionit të parë ishin miqtë ata që rrezikuan portën e Hoxhës, por ky i fundit ishte në lartësinë e duhur.

Në fillimin të pjesës së dytë erdhi dhe goli që vendosi fatin e këtij takimi. Pas harkimit nga këndi, në një rrëmujë në zonën e kamzalinjve, Telushi ishte vigjilent dhe e çoi topin në fundin e rrjetës, duke kaluar të tijtë në avantazh. Me kalimin e minutave “të kuqtë” nisën që të tregoheshin më pragmatist, duke i krijuar hapësira miqve për të rrezikuar. Me fat ishin “demat” çerek ore para fundit, pasi Frashëri u ndal vetëm nga shtylla, pas një goditje nga jashtë zone.

Partizani shkon në kuotën e 25 pikëve, por mbetet në vendin e dytë, një pikë më pak se Skënderbeu i vendit të parë. Në krahun tjetër Kamza mbetet në vendin e parafundit me vetëm 8 pikë, duke regjistruar kështu dhe ndeshjen e 6 radhazi pa marrë fitore. Rrezikon tashmë trajneri Duro, i cili mund të largohet pas kësaj humbje.