VIDEO | Anglia e nis me spektakël, Portugalia ngec ndaj Ukrainës

0

Anglia e ka nisur në mënyrën më të mirë të mundshme rrugëtimin e saj në eleminatoret e Euro 2020. Ekipi i Sauthgejt bëri detyrën në shtëpi, teksa triumfoi me shifrat 5-0 ndaj Republikës Çeke.

Ndeshja nisi mjaft mirë për “3 luanët”, të cilët ushtruan presion që në fillim të sfidës. Në minutën e 24-të një aksion perfekt i anglezëve, u finalizua nga Sterling, i cili me portën e boshatisur shtyu topin drejt rrjetës për të çuar në avantazh të tijtë.

Në fundin e pjesës së parë, përsëri protagonist ishte Sterling, i cili fitoi një 11-metërsh pasi u ndal në mënyrë të parregullt në zonë. Herri Kejn u afrua te pika e bardhë dhe u tregua i saktë, duke mbyllur pjesën e parë me shifrat 2-0.

Fraksioni i dytë nisi njësoj për të besuarit e Sauthgejt, të cilët gjetën edhe golin e tretë në minutën e 62-të. Ishte dhe një herë tjetër Sterling, i cili konfirmon mometin e shkëlqyer që po kalon, duke shënuar golin e dytë personal.

Gjashtë minuta më vonë, Sterling plotësoi tripletën, duke shënuar edhe golin e katërt për ekipin e tij, pas një goditje nga jashtë zone, e cila u devijua nga një mbrojtës i kombëtares mike.

Në minutën e 84-të, pati vend edhe për golin e pestë, teksa Kalas në mënyrë të pafat dërgoi topin në rrjetën e tij, duke mbyllur gjithçka në 5-0.

Angli 5-0 Republika Çeke
Shënues: Sterling 24’, 62’, 68’, Kejn 45+1’(pen.), Kalas 84’(aut.)

Portugali 0-0 Ukrainë

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online