Mesi është magjik, njihuni me rekordin unikal të “Pleshtit”

0

Magjia dhe e mahnitshmja gjatë dekadës së fundit identifikohen vetëm me një emër, Leo Mesi. Kjo fjalë duhet të shkruhet me gërma të florinjta e t’i “përulet” çdo admirues i futbollit, qoftë kundërshtar i tij apo jo. Në fushën e lojës lëviz si “plesht” ama në të vërtetë është një “perandor” që flet me shifra.
Leo Mesi me statiskikën e fundit na tregon se është një nga lojtarët më vendimtarë të historisë. Kush shpallet lojtari i ndeshjes është automatikisht edhe ai që e ka vulosur fatin e asaj përballje. Leo e ka bërë këtë plot 225 herë që nga sezoni 2010-2011.

Në vendin e dytë si lojtari me më shumë çmime “Lojtari i Ndeshjes” është Kristiano Ronaldo me 125. Disi e madhe diferenca mes tyre, duke parë që arritjet e portugezit nuk kanë qenë aspak të vogla.

Dy legjendat janë të vetmit që e kalojnë numrin 100. Në vendin e tretë është Eden Hazard. Ish-ylli i Çelsit numëron 93 herë të ketë qenë lojtari i ndeshjes. Më pas vjen Zlatan Ibrahimoviç e Nejmar. Më poshtë ju njohim me listën e 10 më të mirëve në këtë aspekt:

 

  1. Lionel Mesi – 225
  2. Kristiano Ronaldo – 125
  3. Eden Hazard – 93
  4. Zlatan Ibrahimoviç – 89
  5. Nejmar – 65
  6. Luis Suarez – 65
  7. Garet Bejl – 62
  8. Antuan Grizman – 58
  9. Arturo Vidal – 53
  10. Marko Roish – 50
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.