Leo dhe CR7 pranë zbritjes nga froni, ja dhjetë futbollistët e rinj më të mirë

0

Mbretërimit të skenës futbollistike nga Leo Mesi dhe Kristiano Ronaldo dalëngadalë po i vjen fundi. Dy “mitet” e këtyre 15 viteve të fundit e kanë dominuar futbollin gjithë këto kohë. Por çdo gjë e ka një fund. Mosha e tyre i ka kaluar të 30-tat dhe nuk premton shumë. Futbolli do këmbë të forta dhe mendje të freskët, diçka që e ofrojnë vetëm talentet e rinj që po dalin me shumicë dhe pritet të marrin në zotërim skenën pas tërheqjes së dhimbshme të Leos e Kristianos.

“ESPN” ka bërë një sondazh se kush janë lojtarët U-21 më të mirë të momentit. Votat e marra nga publiku janë kombinuar me opinionin e ekpspertëve të kësaj medie dhe kanë dalë në një përfundim. Tre vendet e para janë zënë nga Kilian Mbape, Xhejdon Sanço dhe Matijs De Ligt.

Francezi është golashënuesi i dytë në Evropë pas Mesit dhe e ka vendosur emrin e tij si një element potencial për të tashmen dhe për të ardhmen e futbollit.

Xhejdon Sanço është thesari i Dortmundit. Anësori 19-vjeçar është një nga më të mirët në qarkullim në pozicionin e tij dhe ka shifra të frikshme si në gola dhe në asistime. Vlera e tij në merkato kap 114 milonë euro.

Xheidon Sanço

Matijs De Ligt është fituesi në fuqi i çmimit “Golden Boy”. Një nga kapitenët më të rinj në histori. Mbrojtës klasi dhe një lider i lindur. Vetëm 19-vjeç.
Lista e dhjetë lojtarëve më të mirë U-21 sipas “ESPN”:

  1. Kilian Mbape, PSG, Francë
  2. Xhejdon Sanço, Borusia Dortmund, Angli
  3. Matijs De Ligt, Ajaks, Holandë
  4. Trent Aleksandër-Arnold, Liverpul, Angli
  5. Kai Havertz, Bajer Leverkusen, Gjermani
  6. Vinisius Zhunior, Real Madrid, Brazil
  7. Frenki De Jong, Ajaks, Holandë
  8. Xhanluixhi Donaruma, Milan, Itali
  9. Markus Rashford, Mançester Junajtid, Angli
  10. Luka Joviç, Ajntraht Frankfurt, Serbi
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.