Konte: S’ka limite për Interin tim, riktheva Juven e Çelsin te titulli

0

Antionio Konte ka folur para gazetarëve në të parën konferencë zyrtare si trajneri i Interit. Trajneri italian shprehu arsyet pse zgjodhi zikaltrit dhe ambiciet e mëdha që ai dha presidenti kanë për t’i kthyer zikaltrit te sukseset e dikurshme.

ZGJEDHJA  – “Të zgjidhja Interin ishte e thjeshtë. Në fillim fola me Marotën, më pas me presidentin me të cilin ndaj ambicien për të kthyer Interin si më parë. Fakti që Marota është ka rolin e drejtorit ishte një diçka që më shtyu, ai më njeh mirë të mirat dhe të metat e mija”.

DIFERENCA ME JUVENTUSIN – “Jam në një ndër klubet më të mëdha të botës. Nuk duhet të vendosim limite pa filluar akoma kampionati. Nuk dua të përdor alibi.  E dimë të gjithë që në vitet është krijuar një hendek ndaj Juventusit, por edhe Napolit. Për ta zvogëluar këtë hendek duhet të punojmë më mirë se të tjerët duke dhënë gjithçka. Në fund do të shohim se çfarë do të ndodhë”.

SKUADRA DHE KAMPIONATI – “Kam gjetur një skuadër me një bazë të shëndoshë besoj se do bëjmë mirë. Jam ndër ata njerëz që besoj se mund të fitoj edhe nëse më jepet 1% shans. Në tetë vitet e fundit ka qenë një skuadër në krye që ka bërë një kampionat tërësisht të vetin. Në sezonin tim të parë te Juventusi e mora skuadrën pas dy sezoneve në vend të shtatë dhe dolëm të parët, pavarësisht se kundër kishim një Milan shumë të fuqishëm. Te Çelsi mbërrita pasi skuadra ishte renditur në vend të 11-të dhe fituam kampionatin. Me Italinë munda Spanjën që atëherë ishte kampione bote. Asgjë s’është e pamundur, por duhet punuar në fushë, merkato dhe në mentalitet. Tifozëve u premtoj se tentojmë gjithçka”.

VËNIA NË SHITJE E IKARDIT DHE NAINGOLAN – “ Morëm kohë së bashku me klubin për vendosur. Unë do të jem gjithmonë në i vendosur përkrah vendimeve të klubit. Jemi të bashkuar”.

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.