Pas portierit më të shtrenjtë anglez, Evertoni blen edhe kapitenin e Ajaksit

0

Evertoni e ka seriozisht këtë verë, sepse pasi bleu portierin Xhordan Pikford nga Sandërlendi për një shifër rekord për çdo portier anglez në histori, tashmë ka ardhur edhe goditja e dytë.

Kapiteni i Ajaksit, Dejvi Klasen, është transferuar te klubi nga Liverpuli për 23,6 milionë sterlina, rreth 27 milionë euro, duke firmosur një kontratë 5-vjeçare.

Mesfushori 24-vjeçar, mjaft i aftë në fazën sulmuese, është rritur tek Ajaksi dhe ka qenë një lojtar kyç sezonet e fundit, ndërsa është bindur të transferohet tek Evertoni pas një bisede me trajnerin holandez Ronald Kuman.

Klasen është bërë kapiteni i Ajaksit që para dy vitesh, në moshën 22-vjeçare, ndërsa ka fituar 3 herë titullin kampion dhe është shpallur Futbollisti Holandez i Vitit 2016.

Tani Evertoni është pranë zyrtarizimit të sulmuesit M’Baje Niang nga Milani për rreth 17 milionë euro, me francezin që është në Liverpul.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here