Nejmar nis të “paguajë” PSG-në, tifozët “përpijnë” fanellat

0

Nejmar kushtoi 222 milionë euro dhe shifrën e pagoi vetë PSG, deklaroi pronari Al-Kelaifi dje: “Jemi në rregull me financat, UEFA le të vijë të kontrollojë. Kemi një ushtri avokatësh e financierësh, që merren me respektimin e Fair-Play financiar, ndaj mos u shqetësoni”.

Nga buron optimizmi i Al-Kelaifit? Së pari, milionat e shpenzuar për Nejmar nuk është detyrim të kompensohen brenda gushtit, sepse PSG ka disa vite kohë të balancojë bilancin, çka e lejon, për shembull, të shesë vetëm një nga yjet e vet këtë verë, një verën tjetër e një pas dy vitesh.

Nuk mjafton? Atëherë edhe vetë Nejmar do të “paguajë”. Jo direkt nga xhepi, as që bëhet fjalë, por nga fanellat e shitura. Të premten në Paris u shitën rreth 10.000 fanella në dy dyqanet zyrtare të klubit, me çmime mbi 100 euro një fanellë. Llogariteni vetë: 1 milion euro që në ditën e parë dhe Nike ka tashmë urgjencë, duhen prodhuar sa më shpejt fanella, sepse brenda gushtit mund të shiten disa qindra mijëra fanella.

Jo më kot, Al-Kelaifi tha dje duke buzëqeshur: “Kujtoni se shpenzuam shumë? Deri dje PSG vlente 1 miliard euro, me Nejmar vlen 1,5 miliardë”.

Paraja shkon te paraja, dihet. Champions League? Të shohim…

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here


CAPTCHA Image
Reload Image