3 vite më parë kërkohej nga e gjithë Evropa, tani i harruar dhe pa ekip

0

 

Futbolli është një sport ku brenda pak muajsh mund të prekësh majat, por e vërtet është dhe e kundërta. Vit mbas viti lojtarë që kanë bërë bujë zhduken nga kujtesa e tifozëve. I tillë është edhe rasti i kolumbianit, Xhekson Martinez.

Në verën e vitit 2015, sulmuesi i Portos, Xhekson Martinez, ishte një nga lojtarët më të kërkuar në Evropë. Kolumbiani ishte një makineri golash në kampionatin portugez me 30 gola të shënuar në tri sezonet e fundit. Bajerni i Mynihut ofroi 40 milionë euro, por sulmuesi vendosi të shkonte në spanjë tek Atletiko e Madridit për të zëvendësuar të larguarin Diego Kosta. Aventura e Martinez te Atletiko ishte një dështim total. Ai arriti të shënonte tre gola në 22 aktivizime dhe mbas tre muajsh u largua drejt Kinës për një shifër rekord për kampionatin kinez prej 45 milionë eurosh.

Makthi i Martinez nuk përfundoi në shtetin Aziatik, por përkundrazi ai u përkeqësua në nivele të paimagjinueshme. Ne dy vitet që sulmuesi qëndroi te skuadra e Guangzhou Evergrande ai u aktivizua vetëm dhjetë ndeshje ku shënoi katër gola. Tani Xhekson Martinez është 31-vjeç pa ekip dhe ka mbi një vit pa prekur top me këmbë. Kush mund ta mendonte këtë fundosje kaq drastike disa vite më parë.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here


CAPTCHA Image
Reload Image