Browsing Tag

Racizmi

Zero tolerancë, FIFA gati t’i japë fund racizmit

Racizmi është një sëmundje që duhet mposhtur me çdo kusht. Ky fenomen është shumë i përhapur në futboll dhe rikthehet shpeshherë të godasë “viktimën” e radhës. FIFA ka vendosur të marrë masa dhe të tregohet më e ashpër kundër këtij…

Koret raciste ndaj Kesit, Interi rrezikon dënimin shembullor

Koret raciste janë kthyer sërish në një problem për tifozerinë e Interit. Pas incidenteve të ndodhura me mbrojtësin e Napolit Kalidu Kulibali, “viktima” e radhës ka qenë mesfushori i Milanit Frank Kesie. Futbollisti nga Bregu i Fildishtë…

Boll me racizmin, Hazard: Këta nuk janë tifozët e imi!

Çështje e racizmit ka shpërthyer këto kohë në Itali, por dhe në Angli. Në ishull janë tifozët e Çelsit ata më radikalët në këtë aspekt, ndërsa klubi ka vendosur t’i dënojë. Rreth kësaj çështje ka folur dhe Eden Hazard, ylli i “Bluve të…