Browsing Tag

Afrikë

Dështimi i radhës, shkarkohet Sedorf

Aventura e Klarens Sedorf në kombëtaren e Kamerunit ka marrë fund pas vetëm një viti. Trajneri holandez nuk arriti t’i çonte kamerunasit më larg se faza 1/16-ve të Kupës së Kombeve të Afrikës, ku u eliminua 3 – 2 nga Nigeria. Paraqitja…

VIDEO |  Senegali në finale, Tunizia “vetëvritet”

Gjysmëfinalja e Kupës së Kombeve të Afrikës midis Senegalit dhe Tunizisë nuk ishte aspak një ndeshje normale. Të dyja skuadrat shpërdoruan nga një 11-metërsh në pjesën e dytë, ndërsa në fund goli i vetëm i takimit ishte një autogol qesharak…

VIDEO | Egjipti marshon, Salah ngre në peshë stadiumin

Egjipti ka siguruar kalimin në fazën e 1/8-ve të “Kupës së Kombeve të Afrikës” falë fitores 2 – 0 kundër Republikës Demokratike të Kongos. Dy golat e “faraonëve” në këtë takim u shënuan nga Elmohamadi dhe Salah, të dy lojtarë që aktivizohen…

Nigeria në ankth, sulmuesi pëson infarkt

Kupa e Kombeve s’mund të fillonte më keq për Nigerinë. Ditën e sotme sulmuesi Samuel Kalu ka pësuar një infarkt gjatë seancës stërvitore. Lojtari i Bordosë është shoqëruar në spital ku po merr ndihmë të specializuar miqësore. Kombëtarja…