Shpërthimi i De Laurentis: Dënuan viktimën, ndihem keq për Kulibalinë! Largohem nëse…

0

Gjykata Sportive nuk pyeti fare për apelimin e Napolit dhe la në fuqi dënimin prej dy ndeshjesh për Kalidu Kulibali. Mbrojtësi senegalez, i cili ra pre e koreve raciste nga ana e tifozëve zikaltër, u ndëshkua me të kuqe në ndeshjen kundër Interit, ndërsa ironizoi me arbitrin e ndeshjes duke duartrokitur vendimin e tij.

Dy ndeshje pezullim, njëra u shlye kundër Bolonjës, por Napoli shpresonte ta kishte të gatshëm për ndeshjen me Lacion. Një gjë e tillë nuk ka ndodhur dhe Kulibali do të mungojë përballë formacionit të Inzagit.

Vendimi nuk i ka pëlqyer Napolit dhe Aurelio De Laurentis nuk përmbahet. Presidenti i Napolit sulmon sistemi, i vjen turp dhe ndihet keq për mbrojtësin e tij dhe kërcënon me largim, nëse Federata nuk nis e tregohet e ashpër për zgjidhjen e çështjes së racizmit.

Edhe një herë sistemi, i kuptuar si një organizatë, tregoi se nuk di të ndryshojë, duke dënuar viktimën. Më vjen turp që jam pjesë e këtij sistemi nga i cili do të dal shpejt, nëse Federata nuk do të përdorë grushtin e hekurt kundër racizmit. Kulibali u poshtërua më shumë nga kjo çështje. Ndihem i ofenduar për të. Gjykata e Apelit preferoi të zbatonte ligjet, kur duhet t’i interpretonte ato. Ky vendim është një demonstrim i mëtejshëm i papjekurisë dhe verbërisë.”

Çfarë do të kisha ndryshuar? Nuk do e tërhiqja ekipin në ndeshjen kundër Interit. I njoh dobësitë e futbollit tonë dhe kam pranuar të luaj me këto rregulla, edhe pse janë të gabuara. Por kjo nuk më pengon të luftoj që këto rregulla të bëhen moderne.”

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.