Sezoni fantastik i Gjimshtit, Atalanta fërkon duart nga vlera e mbrojtësit

Berat Gjimshti zhvilloi një ndeshje të madhe kundër Fiorentinës mbrëmjen e kaluar. Mbrojtësi i Atalantës ishte perfekt në prapavijë në ndeshjen e kthimit të gjysmëfinaleve të Kupës së Italisë.

Ekipi bergamask fitoi 2-1 me përmbysje (ndeshja e parë kishte dalë në barazim 3-3) dhe u kualifikua në finalen e madhe kundër Lacios. Atalanta tregoi edhe njëherë potencialin e saj. Futboll i bukur, presing asfiksues dhe rezultate. Gasperini ka formuar një ekip fantastik që po i zbavit të gjithë me stilin dhe mënyrën e lojës.

Vlera e kartonit të pothuajse gjithë lojtarëve është rritur ndjeshëm dhe sot mbrojtësi i kombëtares kuqezi vlen shumë. 26-vjeçari erdhi me parametra zero nga ekipi zvicerian i Zyrihut në vitin 2016.

Disa huazime te Avelino në Serinë B dhe Benevento në Serinë A bënë që Gjimshiti të merrte minuta, eksperiencë dhe të përshtatej me mekanizmat e veçantë të futbolli italian.

Në verën e kaluar u rikthye tek Atalanta përkohësisht. Berati punoi fort priti momentin e tij dhe nuk zhgënjeu. Ishte kthyer për t’u huazuar përsëri, por lojtari bindi dhe trajneri Gasperini vendosi ta mbajë në ekip.

Paraqitjet e mirë e kthejnë mbrojtësin, i cili ka shënuar një gol në kampionat kundër Interit, në një nga zbulimet e bukura të sezonit fantastik të Atalantës. Ekipi ku bën pjesë edhe Etrit Berisha ka siguruar finalen e Kupës dhe po lufton fort për një vend në Champions.

Sa kushton Gjimshiti sot? Plot 20 milionë euro. Diçka e mirë për të, Atalantën dhe kombëtaren kuqezi, që ka fituar një mbrojtës të madh në prapavijë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

where can i buy doxycycline over the counter buy doxycycline online