PSG s’ka konkurrencë? Kampionët “fqinj” ia kalojnë në këtë aspekt

0

Kampionati francez është bërë objekt talljeje nga shumë persona për shkak të dominimit absolut të PSG-së. 15 ndeshje, 14 fitore dhe një barazim dhe 14 pikë nga vendi i dytë që mbahet për momentin nga Montpeliesë. Shifrat janë frikshme, por në vendin “fqinj”, Zvicër, situata është akoma më e rëndë.

Kampionët në fuqi të Zvicrës, Jang Bojs, po zhvillojnë një sezon si kurrë më parë. Në 16 javë kampionat kanë fituar 14 herë, ndërsa diferenca me vendin e dytë është më e madhe se sa ajo e kampionëve të Francës, plot 18 pikë.

Bazeli dominoi kampionatin zviceran për tetë sezone radhazi, Jang Bojs e ka siguruar titullin e dytë, që pa nisur faza e dytë, ndoshta një hegjemoni të ngjashme do ta tregojë dhe ekipi nga Berna.

 

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.