FOTO | Reali dorëzon dokumentacionin për rinovimin e Bernabeut, 400 milionë € investim

0

Santiago Bernabeu do të ndryshojë krejtësisht pamje. Stadiumi që ndodhet shumë pranë qendrës së kryeqytetit spanjoll, prej vitesh është lënë i paprekur, por shumë shpejt kjo gjë do të ndryshojë. Bordi drejtues i Real Madrid pret që brenda kësaj jave të marrë leje nga këshilli bashkiak për miratimin e projektit të rikonstruktimit.

Kosto e ndërtimit do të kapë 400 milionë euro. Bernabeu i ri do të jetë tërësisht i mbuluar dhe stadiumit do t’i shtohen disa mijëra metra katrorë ambiente biznesi. Një risi tjetër e impatit të rinovuar do të jetë dhe stadium 360 gradë. Financimi i stadiumit do kryhet nga një kompani sponsorizuese, që si këmbim do të marrë të drejtat e emrit të stadiumit për të paktën 20 vite.

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.