Barcelona gjen Iniestan e ri, talent i pastër dhe i rezervuar

0

Ndoshta nuk është Iniesta, por rruga për t’u ndjekur është ajo e duhura. Artur Henrike Ramos de Oliveira Melo, i njohur shkurt si Artur. Djaloshi ka fituar zemrat dhe i ka mahnitur të gjithë. Paraqitja në Champions League ndaj Interit, konfirmoi se mesfushori brazilian i Barcelonës është gati për skenën e madhe të futbollit.

22-vjeçari është mjaft i përgatitur në planin teknik dhe ka vizion të shkëlqyer loje, si edhe një elegancë të jashtëzakonshme me topin. Me një stil futbolli unik, pasimet e gabuara apo topat e humbur prej tij, janë vërtetë të paktë. Një lojtar i cili i’u sugjerua katalanëve nga Renato Portalupi, i njohur si Renato Gauço, që pavarësisht eksperiencës jo të mirë te Roma, është një legjendë në Brazil.

Renato e ka stërvitur për dy vjet te Gremio, aty ku i ka mësuar kulturën e lojës me pasime, e cila është shumë e ngjashme me “tiki takan” e përdorur nga “blaugranat”. Artur gëzon teknik mbi normalen dhe ka mjaft personalitet në fushë: gjithmonë i sigurt për stilin e lojës që praktikon, edhe sepse ka mjaft besim te talenti që zotëron. Një lojtar, i cili nuk ka as frikë nga numri që mban në shpinë.

Është fanella me 8-n, ajo që gjatë viteve të fundit te Barcelona i përkiste një emri si Andres Iniesta, i pagëzuar si një prej mesfushorëve më të mirë të historisë së futbollit. Rreth krahasimeve me “Don Andres”, në kanatalin zyrtar të Gremios, Artur ka thënë: “E kam lexuar autobiografinë që ka shkruar, edhe ai është një tip i rezervuar, si unë”.

Në Barcelonë thonë se Leo Mesi e ka shumë përzemër, një detaj që nuk mund të anashkalohet në hirearkitë e klubit katalan. Kjo duket edhe arsyeja përse në “Kamp Nou”, preferojnë të mbajnë në stol një luftëtar si Arturo Vidal, për ti lënë hapësirë talentit të së ardhmes.

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.