Aromë krize, klubi anglez del me humbje financiare

0

Situata te klubi i Arsenalit, nuk duket aspak e mirë. “Topçinjtë” janë një nga klubet më të mëdha në Angli dhe gjithmonë janë renditur në vendet e para, por në 3-4 vitet e fundit, kanë pasur një rënie të dukshme.

Përveç problemeve brenda fushës së lojës, tashmë londinezët duhet të shqetësohen dhe për humbjet financiare. Për herë në 17 vitet e fundit, Arsenali e ka mbyllur vitin me humbje. Fakti që nuk arritë të kualifikohen në Champions League për të dytin vit radhazi, ka bërë që “Topçinjtë” t’i kenë llogaritë me minus, duke u përfshirë dhe në rrëzikun e një dënimi të mundshëm nga UEFA.

Pagat e lojtarëve të Arsenalit janë problemi më i madh, me lojtarë si Ozil, i cili përfiton 350 mijë sterlina në javë, dhe Obamejang e Mikitarian, që përfitojnë nga 200 mijë. Paratë e shpenzuara për blerje lojtarësh dhe për rrogat e lojtarëve, janë më të mëdha se paratë që Arsenali ka përfituar nga FA, Addidas, Emirates dhe Europa League. Me shumë gjasa, UEFA do të hapë një çështje për klubin anglez.

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.