Video | Ylli i Ajaksit eliminon Marokun, dramë në Kupën e Afrikës

0

Maroku ishte dukshëm favorit për të kaluar në çerekfinalet e Kupës së Kombeve të Afrikës, por përfaqësuesja e Beninit ka befasuar të gjithë duke eliminuar nga turneu kombëtaren nga Afrika e Veriut. Në fund verdiktin e dhanë goditjet 11-metërshave, ku fati nuk qëlloi në anën e marokenëve.

Magrebasit dominuan përgjatë të gjithë takimit, por u mungoi efikasiteti para portës së Beninezëve.  Adilehu shënon i pari për Beninin, ndërsa Maroku kundërpërgjigjet En Nesirin që barazon shifrat në minutën 76-të.

Në minutën e fundit të kohës shtesë arbitri akordon një penallti për Marokun, por ylli skuadrës Hakim Zijesh nuk arrin të shënjestrojë portën duke e përplasur topin në shtyllë. Rezultati nuk ndryshoi në 30 minutat e kohës shtesë dhe skuadrat iu drejtuan penalltive, ku Benini nuk gaboi në asnjë prej 11-metërshave në ndryshim nga marokenët.

 

Marok 1 – 1 Benin 
Shënues: El Nesiri 76′ / Adilehu 54′
(1- 4 pen)

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.